Statsbudsjett 2025: Manglende investeringer truer framtidens kompetanse
7.10.2024 12:55:05 CEST | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding
- Statsbudsjettet bærer preg av manglende på kobling mellom ambisjon, bevilgninger og kompetanse, sier NITO-president Trond Markussen.

Regjeringen har med statsbudsjettet 2025 trukket fram satsing på digitalisering, helse, forsvar og samferdsel. Samtidig går regjeringen inn for en realnedgang i satsingen i utdanning og kunnskap.
- Spørsmålet blir derfor hvem som skal løse alle oppgavene vi har foran oss på disse feltene, påpeker han.
Han peker spesielt på at det fremdeles er et stort behov for flere ingeniører og teknologer. Disse kuttene har vi ikke råd til om vi skal skape og utvikle den kompetansen Norge har behov for.
Manglende kompetanse for å digitalisere Norge
- En økning på kun 100 IKT-studieplasser - til tross for et behov på minst 1700 nye plasser, er ikke i tråd med regjeringens digitaliseringsambisjoner. Kompetanseutvikling må være en hovedprioritet dersom Norge skal møte behovene i framtidens arbeidsmarked og sikre nok fagfolk innen teknologi og digitalisering.
- Jeg minner igjen om at over halvparten av norske arbeidsgivere opplever utfordringer med å finne ingeniører med riktig kompetanse. Dette viser at det er behov for å satse mer, ikke for å kutte.
Ikke nok til å møte ambisjonene
I statsbudsjettet for 2025 er det satt av 2,3 milliarder kroner til digitaliseringstiltak. Dette inkluderer investeringer i høyhastighets bredbånd (415,6 mill. kr), modernisering av Altinn (357,2 mill. kr), og støtte til digitaliseringsprosjekter (180,1 mill. kr).
- Dette er viktige skritt, men langt fra tilstrekkelig i lys av målet om å gjøre Norge til verdens mest digitaliserte land innen 2030. Investeringene må økes betraktelig for å bygge en digital grunnmur som kan støtte både offentlig og privat sektor i framtiden.
Nøkkelord
Kontakter
Audun LarsenKommunikasjonsrådgiverNITO
Tel:90181763audun.larsen@nito.noOm NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 100.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Vil bruke innkjøpsmakten til å styrke Norges digitale selvstendighet23.6.2026 16:20:02 CEST | Pressemelding
Offentlig sektor kjøper digitale løsninger for milliarder hvert år, men har for svak kontroll over egne data og systemer. Nå gir NITO, Tekna og Forbrukerrådet digitaliseringsministeren konkrete grep for å redusere avhengigheten av globale tek-giganter.
NITO om Riksrevisjonens skolerapport: – Regjeringen må satse på regning16.6.2026 14:19:00 CEST | Pressemelding
Kunnskapsdepartementets arbeid for elevenes lese-, skrive- og regneferdigheter vurderes som «kritikkverdig» av Riksrevisjonen. – For NITO er funnene gjenkjennelige og alvorlige, sier visepresident Safina de Klerk.
Helsepersonellplan 2040: - Viktig at små profesjoner er løftet fram12.6.2026 14:18:46 CEST | Pressemelding
- Det er positivt at planen løfter fram bioingeniører og ortopediingeniører, og peker på noen av flaskehalsene disse utdanningene står i, sier fagstyreleder i NITO Bioingeniørfaglig institutt, Kaja Marienborg.
NITO om ny matematikkplan: – Godt at statsråden har lyttet til fagmiljøene11.6.2026 10:48:38 CEST | Pressemelding
Regjeringen innfører fra august 2026 en ny læreplan i matematikk for 1.–10. trinn, der grunnleggende regneferdigheter løftes tydeligere frem.
Ny rapport: Norske kommuner er ikke rustet for klimaendringer3.6.2026 07:37:03 CEST | Pressemelding
Beredskapen svikter i norske kommuner. Ingen oppfyller alle lovpålagte krav innen sikkerhet og beredskap i teknisk sektor. Små kommuner kommer klart dårligst ut.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom