Regjeringen kutter i boligbudsjettet og gir samtidig null drahjelp mot raskere rentekutt
Regjeringen kunne ha satt spaden i jorda for 2300 nye boliger 2025 med en solid bevilgning til Husbanken på 42 milliarder. I stedet foreslår de et kutt i utlånsrammen fra 32 til 29 milliarder neste år. Kombinasjonen med kutt i utlånsrammen til Husbanken, og ingen drahjelp mot raskere rentekutt er ikke gode nyheter for nyboligmarkedet.

– Svikten i boligbyggingen er en stor boligsosial utfordring som regjeringen ikke tar fatt i. Hadde regjeringen fulgt vårt forslag og bevilget 42 milliarder til Husbanken, kunne det ha blitt bygget cirka 2340 flere boliger neste år, sier Bård Folke Fredriksen, administrerende direktør i Norske Boligbyggelags Landsforbund (NBBL).
Ingen drahjelp til boligbyggingen
Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL mener en helt sentral forutsetning for bedring i nyboligmarkedet er at normaliseringen av inflasjonen fortsetter og at rentene etter hvert kommer ned. Byggenæringen er en svært konjunktursensitiv næring. De siste års situasjon med høy inflasjon og sterk økning i rentene har rammet næringen hardt.
– Budsjettet gir ingen drahjelp mot raskere rentekutt. Budsjettinnretningen er trolig litt mer ekspansiv enn Norges Bank la til grunn i sine prognoser fra september i år og den anslåtte økningen i offentlig konsum er også noe høyere enn hva Finansdepartementet selv anser å være trend-veksten i fastlands-BNP, sier Midsem.
Det bygges for øyeblikket alt for få boliger. Antall igangsettinger er halvert fra et normalnivå. Samtidig er befolkningsveksten høy. Antall igangsettingstillatelser har ifølge SSB fortsatt å falle de siste månedene, og det vil ta tid før boligbyggingen er på et normalnivå.
Mindre til energieffektivisering – bremser arbeidet
Energikommisjonen, våren 2023, konstaterte at det er mulig og nødvendig å spare og produsere enormt mye energi i boliger og bygg frem til 2030. Borettslag, sameier og boligeiere kan spare strøm og penger ved blant annet å etterisolere, bytte vinduer, kjøpe varmepumper og legge solceller på taket. Regjeringen foreslår i budsjettet for 2025 kun 587 millioner til energieffektivisering i husholdningene neste år. Så langt i 2024 har Enova brukt nær 900 millioner kroner på de samme tiltakene.
– En så drastisk nedgang som regjeringen legger opp til, vil bremse arbeidet med å produsere og spare energi i boliger og bygg. Her må Stortinget legge mer penger i potten. Skal overføringene ned, må Enova omprioritere internt. Med et svakere budsjett, forventer vi at regjeringen rydder opp i styringen av Enova, slik at det helt avgjørende arbeidet for energieffektivisering og C02 kutt fortsetter, sier Fredriksen.
Nøkkelord
Kontakter
Bård Folke FredriksenAdministrerende direktør
Tel:41504162bff@nbbl.nowww.nbbl.noHilde Karoline MidsemSjeføkonom
Tel:98488643hkm@nbbl.nowww.nbbl.noNorske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Prisen på borettslagsboliger økte 1,9 prosent i andre kvartal2.7.2025 12:01:00 CEST | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger økte 1,9 prosent fra første kvartal til andre kvartal i år, ifølge NBBLs kvartalsvise prisstatistikk for borettslagsboliger.
Husholdningene venter høyere boligpriser og lavere renter24.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Husholdningene går inn i sommeren med høye forventninger til boligprisene og økt tro på lavere renter, det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for juni.
Optimismen i boligmarkedet holder seg oppe27.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Til tross for noe lavere forventninger enn ved inngangen til året, peker NBBLs Boligmarkedsbarometer for mai mot fortsatt høy etterspørsel i boligmarkedet.
10 millioner gir ikke 130.000 boliger15.5.2025 12:19:40 CEST | Pressemelding
Husbanken er tom, og ti millioner kroner til raskere byggesaker vil ikke få fart på boligbyggingen alene. De som sliter med å komme inn på boligmarkedet, får lite ekstra drahjelp i revidert nasjonalbudsjett.
Færre boliger for førstegangskjøperne29.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Store forskjeller for førstegangskjøpere i norske byer, viser Førstehjemindeksen fra Norske Boligbyggelags Landsforbund. Men én negativ trend preger alle byene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom