Statsbudsjettet: - Tar ikke fremtidens utdanningsbehov på alvor
- Jeg er skuffet over regjeringens forslag til statsbudsjettet for 2025, sier Sofie Strøm Olsen, leder av NITO Studentene.

Studentleder i NITO, Sofie Strøm Olsen, mener det er betydelige mangler i statsbudsjettet, særlig når det gjelder studiestøtte og innføring av eksamensavgift.
- Tar ikke studentene på alvor
- Statsbudsjettet gir ikke studentene den økonomiske tryggheten vi trenger i en tid med høye levekostnader. Så langt i regjeringsperioden har SV gjort en fantastisk jobb med å forhandle frem økninger i studiestøtten. Jeg håper derfor at de går inn i forhandlingene og bidrar til en økning i studiestøtten for å sikre lik rett til utdanning for alle, sier Olsen.
Videre forteller hun at det er viktig å binde studielånet til folketrygdens grunnbeløp (G), og at studiestøtten bør utgjøre 1,5 G.
- Dette vil gi studentene en automatisk justering av studiestøtten for tider med høy prisvekst. En studiestøtte på 1,5 G, ville gitt en årlig studiestøtte på 186.042 kroner. I dag foreslår regjeringen et basislån på 156.090 kroner. Dersom studiestøtten hadde blitt bundet til folketrygdens grunnbeløp, så ville studentene fått 29.952 kroner mer i studieåret 2024/2025.
- Tiltaket hadde gjort at vi ikke lenger hadde vært avhengige av årlige budsjettforhandlinger på Stortinget, legger hun til.
- Ingen økonomisk trygghet for studentene
Hun peker også på at fra 2025 endres finansieringssystemet for universiteter og høgskoler til å belønne institusjonene for å få studenter til å fullføre studieprogrammene på normert tid. I tillegg foreslår regjeringen en eksamensavgift, dersom man ønsker å forbedre karakterer.
- Studentene må nå prestere godt på første forsøk. Da blir det enda viktigere å legge til rette for at studentene har de nødvendige ressursene for å kunne prioritere studier fremfor deltidsjobb, avslutter hun.
Kontakter
Mathilde RuudKommunikasjonsrådgiver
Tel:94130509mathilde.sundet.ruud@nito.noSofie Strøm OlsenLeder, NITO StudenteneNITO Studentene
Tel:95837437sofie.olsen@nito.noBilder

Om NITO
NITO er Norges største fagforening for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 110.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Uakseptabel snuoperasjon – Melkøya må ligge fast4.2.2025 19:21:37 CET | Pressemelding
Det er ikke akseptabelt at vedtak reverseres, mener NITO.
Sikret drømmejobben i sommer? Les dette før du signerer3.2.2025 15:00:00 CET | Pressemelding
NITO gir deg tipsene for å lande drømmejobben, og hva du kan gjøre hvis sommerjobben blir avlyst.
- Noen pasienter må betale en dyr pris23.1.2025 07:45:00 CET | Pressemelding
- Norge skal være ledende på kreftomsorg, men bekymringer fra fagmiljøene blir ikke hørt.
- Neste gang du ser en brøytebil, gi dem en tommel opp!6.1.2025 11:37:31 CET | Leserinnlegg
- Mange har glemt at vi har vinter i Norge, skriver ingeniør og president i NITO, Kjetil Lein.
Rekordmange tilfeller av gonoré i 20242.1.2025 09:45:00 CET | Pressemelding
Bekymret for utviklingen: - Når smittetallene bare øker, tyder det på at smittesituasjonen ikke tas på alvor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom