Statsbudsjettet: - Riktig å holde rimelige elbiler moms-frie
Regjeringen foreslår å fryse både momsgrensen og andre kjøpsavgifter på elbiler. - Dette er viktig og akkurat hva vi har etterspurt, men hvorfor de samtidig fortsetter å skjerpe avgiften på å eie elbil, er en gåte, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

Det er fortsatt rundt to millioner bileiere som skal kjøpe seg en elbil de kommende årene. Avgiftspolitikken er viktig for å få til overgangen til nullutslippsbiler. Derfor har NAF krevd at bilavgiftene fryses i statsbudsjettet.
- Vi er glade for at regjeringen har hatt is i magen og fryst kjøpsavgiftene på bil i neste års budsjett. Særlig at momsgrensen på elbiler er beholdt er viktig, sier Sødal.
Forslaget i statsbudsjett betyr at elbiler som koster under 500 000 kroner fortsatt vil være fritatt for moms.
- Stadig flere elbiler koster under halvmillionen. Så dette er godt nytt for de som er på jakt etter en ny elbil i 2025, sier NAF-rådgiveren.
Uforståelig trafikkforsikringsavgift på elbiler
Regjeringen fortsetter å straffe elbilene med trafikkforsikringsavgiften (tidligere årsavgiften). Dette startet de med i fjor da elbiler fikk høyere trafikkforsikringsavgift enn andre biler. I budsjettet som er lagt frem øker dette gapet enda mer.
- Går dette gjennom, får elbiler den klart høyeste trafikkforsikringsavgiften av alle biltyper. Det er ikke mange år siden det var stikk motsatt, sier Sødal. - Dette er et uforståelig grep fra regjeringen i overgangen til nullutslippsbiler, avslutter han.
Nøkkelord
Bilder

Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Unngå overvekt på bilferien11.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommerferie er bilferie for mange. Pakker du bilen riktig øker du sikkerheten og komforten, men pass på å ikke laste bilen for tungt. Mange biler når maksimal nyttelast lenge før bagasjerommet er fullt.
Så fort blir det glovarmt i bilen10.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Varmen stiger fort i en parkert bil. På bare en halvtime økte temperaturen til 44 grader i en bil parkert i sola i et forsøk NAF har gjort. – Derfor må du aldri forlate barn eller dyr i en parkert bil, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Dette må du vite om trafikkbøter i Norge og utlandet i sommer8.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Trafikkbøtene i Norge er på et rekordhøyt nivå. Flere land i Europa krever oblat for å kjøre på motorveier eller inn i byer. Med rådene fra NAF unngår du bøter i Norge og utlandet i sommer.
NAF: - Kjør helt frem i begge kjørefelt ved fletting3.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommer er tid for bilferie og veiarbeid. Fletter du riktig der det er veiarbeid, bidrar du til bedre trafikkflyt og kortere køer. - Veldig mange legger seg inn med en gang de ser skilt om fletting. Det er feil. Kjør helt frem til der feltene går sammen, sier rådgiver i NAF, Jan Harry Svendsen.
NAF: 10 biltur-tips til sommerferien2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Syv av ti nordmenn legger sommerferien til eget land. - Det er mange perler å besøke med bilen, bobilen eller motorsykkelen. Her er mine ti tips til fine turer på hjul i sommer, sier Per Roger Lauritzen, veibokredaktør i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom