Regjeringen forsterker boligbyggekrisen
7.10.2024 10:26:07 CEST | NBBL - Norske Boligbyggelag | Pressemelding
Regjeringen foreslår å kutte utlånsrammen til Husbanken fra 32 til 29 milliarder kroner neste år. – Regjeringen forsterker ved dette krisen i boligbyggingen. Regjeringen kunne sikret at det blir bygget ca 2340 flere boliger neste år dersom Husbankens utlånsramme var 42 milliarder kroner, slik NBBL foreslår, sier Bård Folke Fredriksen, administrerende direktør i Norske Boligbyggelag.

Boligbyggingen har ikke vært lavere siden 2. verdenskrig, og befolkningen vokser.
Gjennomsnittsboligen finansiert av Husbanken koster 5,6 millioner kroner. Det betyr at for hver milliard i lån til boligbygging, kan det bygges ca. 180 boliger. Det betyr at for 10 milliarder i økt utlånsramme kan det bygges 1800 boliger.
– Svikten i boligbyggingen er en stor boligsosial utfordring som regjeringen ikke tar fatt i. Stortinget må forbedre regjeringens forslag til statsbudsjett. Et viktig tiltak mot krisen er at Husbankens utlånsramme neste år er minst 42 milliarder kroner, noe som er litt i overkant av hva det er søkt om hittil i år. Det aller viktigste for å få fart i boligbyggingen er at renten og inflasjonen går ned til et mer normalt nivå, sier Fredriksen.
Nøkkelord
Kontakter
Bård Folke FredriksenAdministrerende direktør
Tel:41504162bff@nbbl.nowww.nbbl.noChristian-Marius StrykenDirektør interessepolitikk og jus
Tel:92032407cms@nbbl.nowww.nbbl.noTonje Rock LøwerKommunikasjonsdirektør
Tel:930 93 468trl@nbbl.nowww.nbbl.noBilder

Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Ny statistikk: Det bygges få og stadig dyrere leiligheter i Norge27.5.2026 09:49:18 CEST | Pressemelding
Siden 2014 har prisen på nye leiligheter økt med 85 prosent i Norge, viser NBBLs prisstatistikk for nye leiligheter. Høye kostnader og lave salgstall preger markedet.
Folk forventer høye boligpriser etter renteøkningen26.5.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Husholdningenes boligprisforventninger holder seg på et høyt nivå, til tross for at Norges Bank har hevet renten, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer.
Hvorfor bygges det ikke nok nye boliger? Nye tall presenteres20.5.2026 13:58:21 CEST | Presseinvitasjon
27. mai får Norge for første gang en indeks som viser utviklingen i regionale priser på nye leiligheter. Hvor er prisforskjellen mellom nye og brukte boliger blitt størst – og hvordan forklarer dette at boligbyggingen stopper opp?
Regjeringen lar de enkleste krisegrepene ligge12.5.2026 12:02:51 CEST | Pressemelding
Regjeringen lar Husbanken stå tom i stedet for å bygge boligene folk trenger og hindre konkurser i en vanskelig økonomisk situasjon, mener NBBL. Boligbyggingen er blant de hardest rammede bransjene i en uvanlig usikker tid.
Så mye er det å spare på å arrangere dugnad23.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Vårdugnaden er i gang i borettslag og sameier over hele landet. Selv noen få timers innsats fra hver beboer kan utgjøre store summer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom