Kasakhstans Ambassade i Norge

Nye veisensorer er installert i den kasakhstanske byen Almaty

4.10.2024 18:51:11 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

Del

I Almaty installerte man sensorer som måler veidekkets og grunnens temperatur og fuktighet. Ifølge Bymobilitetskontoret kan en slik løsning forlenge veienes levetid og redusere reparasjonskostnadene. Per dags dato er det sensorer på opptil tre meter på to veikryss i Abays gate og i Gagarins gate.

Leder for Veikontorets forsknings- og produksjonssenteret Bagdat Teltaev er vitenskapelig veileder for prosjektet. Han bemerker at temperatur er en av nøkkelfaktorene som bestemmer veienes robusthet og holdbarhet. Ifølge ham utfører det installerte utstyret i Almaty automatisert innsamling av hydrotermiske opplysninger om veistrukturene ved kontrollpunktene.

"Ved å avklare temperaturendringenes mønstre og egenskaper om sommeren kan vi velge en polymer til asfaltbetong som er motstandsdyktig mot spordannelse. Og ved å avklare temperaturendringenes mønstre og egenskaper om vinteren, kan vi velge en polymer til asfaltbetong som er motstandsdyktig mot sprekker. Som et resultat får vi asfaltbetong med en hybridpolymer," forklarer Teltaev.

En representant fra Byadministrasjonen la til at dette prosjektet er langsiktig, noe som innebærer installering av fem andre måleranlegg i forskjellige deler av Almaty.

Det skal også jobbes med å måle trafikkflytens intensitet og sammensetning på deler av byens hovedveier for å avklare andelen passerende middels lastebiler.

Tidligere har Kasakhstans samferdselsdepartement redegjort for hvordan de vil bekjempe tretthet blant buss- og lastebilsjåfører. I forbindelse med dette gjennomfører man en større kampanje over hele landet.

Photo credit: Maxim Zolotukhin http://www.zolotukhin.kz/

Nye veisensorer er installert i den kasakhstanske byen Almaty

Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Ny digital plattform skal gjøre kasakhstanske produkter synlige på verdensmarkedet31.3.2026 12:26:01 CEST | Pressemelding

Aksjeselskapet Export Credit Agency of Kazakhstan (et datterselskap av National Investment Holding Baiterek) har lansert den nye digitale plattformen «Exporters' Showcase» (https://export.bgov.kz/). Plattformen er utviklet som et spesialisert verktøy for å bringe kasakhstanske produkter ut på globale markeder, med særlig fokus på utenlandske kjøpere. Den fungerer som en omfattende katalog over produkter «Made in Kazakhstan», med vekt på varenes egenskaper og fordeler for forbrukerne.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye