Magnus Lagabøtes plass har endelig fått gateskilt
Magnus Lagabøtes plass fikk sitt navn for 30 år siden, men skiltet kom først på plass under Landslovsjubileet.

Magnus Lagabøtes plass heter plassen foran Det juridiske fakultet i Bergen, som også har adressen Magnus Lagabøtes plass 1. Noe skilt som sier at man er på Magnus Lagabøtes plass har det imidlertid aldri vært på plassen – før nå.
– I år markerer vi at det er 750 år siden Magnus Lagabøte skreiv landsloven, og det skjedde her i Bergen. Derfor var det også på sin plass at vi i år fikk opp et skilt som forteller alle som går her at denne plassen er oppkalt etter Kong Magnus, sier UiB-rektor Margareth Hagen.
Magnus Lagabøte var viktig for sin tid
Sammen med Dekan på Det juridiske fakultet, Karl Harald Søvig, foretok hun avdukingen av skiltet som nå er satt opp på plassen.
– Jeg håper at alle som går forbi skiltet og legger merke til det, kan få en større forståelse av hvilken betydning Magnus Lagabøte hadde for sin tid. Landsloven var det første lovverket som gjaldt for hele landet, og et av de første av sitt slag i Europa, sier Hagen.
Magnus Lagabøtes plass fikk sitt navn i 1994 da det nye bygget for Det juridiske fakultet på Dragefjellet sto klart.
Bilder



Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Eksperter fra UiB: Ras og rasfare27.10.2025 13:50:35 CET | Pressemelding
UiB har en rekke eksperter som kan uttale seg om ras og rasfare og koblingen mellom ras og klimaendringer.
Offisiell åpning av COAST – senter for juridisk forskning på hav og grønn omstilling27.10.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Det juridiske fakultet ved UiB inviterer pressen til offisiell åpning av COAST. Dette er et nytt forskningssenter for klima-, energi- og bærekraftsrett med et tematisk tyngdepunkt på hav, marint miljø og maritim relatert virksomhet.
Eksperter fra UiB: Regler i krig20.10.2025 11:44:43 CEST | Pressemelding
I forbindelse med utfordringene med våpenhvilen i Gaza har UiB flere eksperter som kan forklare hvilke regler som gjelder i krig.
Boris Johnson og stjerneforskere til Holbergdebatten17.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
(Bergen, 17. oktober 2025) Er prinsippet om kollektiv sikkerhet truet? Det skal Boris Johnson, Mary Kaldor og Stephen Walt debattere i Bergen 9. desember.
Kirkens unnskyld til skeive: Eksperter fra UiB16.10.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Ved UiB har vi forskere som kan kommentere kirkens unnskyldning til skeive.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom