Tar opp igjen milliardanskaffelse i Nordland
1.10.2024 14:25:24 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Avvisingen av Itinera er kjent gyldig av Oslo tingrett. Vegvesen tar opp igjen konkurransen for E6 Megården-Sommerset uten den italienske entreprenøren.

– Vi ser at kjennelsen er i tråd med vår tolkning av regelverket for offentlige anskaffelser i Norge og EU/EØS området, og det er vi glad for, sier utbyggingsdirektør i Statens vegvesen, Kjell Inge Davik.
Viktig signal
Retten er tydelig på at Vegvesenet som oppdragsgiver har adgang til å avvise aktører som ikke gjør nok for å unngå sosial dumping begrunnet i forskrift om offentlig anskaffelser (FOA) § 24-2 (3).
– Vi mener dette er en viktig og tydelig kjennelse som diskuterer alle sier av saken grundig og godt. Det sender et sterkt signal til anleggsbransjen, sier Davik.
I august i år besluttet Statens vegvesen å avvise det italienske entreprenørselskapet. Bakgrunnen var at det ved flere prosjekt i Danmark der selskapet var hovedentreprenør, ble avdekket lønnstyveri og grove brudd på tariffavtaler hos enn rekke av deres underentreprenører. Anskaffelsen av anbudskonkurransen for E6 Megården-Sommerset ble satt på hold i da Itinera SpA tok avvisingen til Oslo tingrett og ba om midlertidig forføyning. Nå har Vegvesenet fått fullt medhold i at avvisingen er fattet på rett grunnlag
– Det er kjempeviktig å ha denne adgangen for å kunne motvirke arbeidslivskriminalitet og sikrer et trygt og regulert arbeidsliv med ordnede lønns og arbeidsforhold på våre anlegg. Denne kjennelsen understreker at vi her er på rett veg, sier Kjell Inge Davik.
Alle firma som ønsker å delta i vegvesenets konkurranser blir grundig kontrollert og vurdert før de blir godkjent eller eventuelt avvist.
Kontakter
Kjell Inge DavikDivisjonsdirektørStatens vegvesen Utbygging
Tel:90044267kjell.inge.davik@vegvesen.noDokumenter
Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
- Farlig grisekjøring via Hemsedal11.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen frykter for sikkerheten til ansatte langs vegprosjekt på riksveg 52 i Hemsedal. Flere sjåfører har alt for høy fart gjennom anleggsområdet.
Mange stengte gater i Oslo på lørdag11.9.2026 07:55:00 CEST | Pressemelding
Oslo Maraton lørdag 12. september vil føre til stengte gater og redusert framkommelighet i sentrum.
Medhald for Vegvesenet om E16 Lærdalstunnelen10.9.2026 14:05:48 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har fått medhald i klagesaka om tildeling av kontrakten i Lærdalstunnelen. OneCo Infra har tapt i tingretten og må betale saksomkostningane.
– Andøya er viktigere enn noen gang10.9.2026 10:06:01 CEST | Pressemelding
Aktører fra hele Europa strømmer til Andøya i neste uke for å gjøre samfunnet bedre rustet mot digitale angrep.
Sotrasambandet når ikke trafikkåpning i fjerde kvartal 202710.9.2026 10:00:51 CEST | Pressemelding
Sotra Link AS har varslet forsinkelser. Dette betyr at Sotrasambandet ikke kan åpne for trafikk i fjerde kvartal 2027. OPS-selskapet jobber med en oppdatert framdriftsplan og tiltak som kan redusere forsinkelsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom