Stenger E18 Grimstadporten for beredskapsøvelse
Statens vegvesen skal i samarbeid med nødetatene gjennomføre fullskalaøvelse i E18 Grimstadporten torsdag 3. oktober.

Øvelsen fører til at tunnelen blir stengt fra kl. 19.00 torsdag kveld.
Fyller tunnelen med røyk
– Det er viktig med slike øvelser. Vi må teste ut planverket, at varslingsrutiner fungerer og at vi har god samhandling de ulike etatene imellom, forteller Ole Petter Fjermeros, praktisk tunnelforvalter og brannvernleder for Statens vegvesens tunneler i Agder.
I øvelsen deltar alle nødetatene og de respektive operasjonssentralene og Vegtrafikksentralen.
Under øvelsen vil Grimstadporten bli fylt med røyk. Om naboer og andre skulle se røyk komme ut fra tunnelåpningen, kan de bare ta det med ro da dette er en del av øvelsen.
– Vi beklager ulempene og forstår at stengte tunneler er utfordrende for trafikantene, men dette er viktig for beredskapen. Øvelsen gir oss mulighet til å øve på ulike scenarier og forberede oss på uforutsette hendelser, forklarer Fjermeros.
Forskriftskrav om øvelser
Statens vegvesen er forpliktet til å gjennomføre slike øvelser i henhold til Tunnelsikkerhetsforskriften, som krever jevnlige fullskalaøvelser hvert fjerde år, samt deløvelser årlig.
– Gjennom trening kan nødetatene opprettholde ferdigheter og teknikker for å gjøre en effektiv innsats om en uønsket hendelse skulle skje, sier Fjermeros.
Han presiserer at tunnelene på riks- og europaveger er godt utstyrt og at nødetatene har gode forutsetninger for å håndtere brann og andre uønskede hendelser i tunnel, men at det er viktig å få øvet slik at rutiner og tunnelene blir testet.
Grimstadporten åpnet i 2000 og er 552 meter lang.
Etter øvelsen blir det vedlikeholdsarbeid
Statens vegvesen vil benytte anledningen til også utføre vedlikeholdsarbeid mens tunnelen allerede er stengt.
– For å ta vare på tunnelen er det viktig å gjennomføre vedlikeholdsarbeid ved jevne mellomrom. Dette blir utført etter at beredskapsøvelsen er over. Grimstadporten vil derfor være stengt frem til kl. 06.00 fredag morgen, sier Ole Petter Fjermeros i Statens vegvesen.
Mens øvelsen og vedlikeholdsarbeidet pågår, blir det skiltet omkjøring via fv. 407 om Rykene.
Kontakter
Ole Petter FjermerosStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:90970401ole.petter.fjermeros@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Parkeringskaos: Innfører strengere regler i Lofoten og på Stegastein4.7.2025 12:20:27 CEST | Pressemelding
Fra midten av juli tester Statens vegvesen ved Nasjonale turistveger om strengere parkeringsregler kan løse flokene med camping og parkering i Lofoten og på Stegastein på Aurlandsfjellet.
Må asfaltere E16 Dysterud–Sandnesmoen også på søndag3.7.2025 13:41:21 CEST | Pressemelding
Asfalteringen på E16 i Sør-Odal er godt i gang, men været har gjort at det også blir asfaltering førstkommende søndag.
Bruk sommeren til å øvelseskjøre3.7.2025 09:06:48 CEST | Pressemelding
Øvelseskjøring gir bedre sjåfører og fører til at flere består teoriprøven og oppkjøring første gang de prøver.
Bru på E6 på Saltfjellet blir lysregulert2.7.2025 15:08:55 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har avdekket skader på kantdragerne på Viskisbrua på E6 i Saltdal kommune. Derfor blir det lysregulering og nedsatt fart over brua fremover.
Siste delstrekning åpnet på Rv. 4 Hadeland2.7.2025 14:21:51 CEST | Pressemelding
Statssekretær Tom Kalsås klippet 2. juli snoren på Rv. 4 Almenningsdelet – Lygnebakken. Det markerer slutten på tolv år med vegbygging.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom