Statens vegvesen med gode råd for en trygg høstferie-utfart
I dag starter høstferieutfarten i store deler av landet. Statens vegvesen oppfordrer til å sjekke vær- og trafikkmeldinger, og å sørge for at bilen er riktig skodd, til slik forholdene er dit du reiser.

Høstferie over flere uker – vær godt forberedt
Høstferien i Norge er fordelt over flere uker, i ulike deler av landet. Dette gjør at trafikken spres mer enn i andre store utfartsperioder. At noen tar fri bare deler av ferieuken bidrar også til at trafikken fordeles over flere dager.
– Men vi forventer at mange skal på høstferie og at det derfor blir mye trafikk, særlig på de mest populære strekningene og ut fra de største byene, sier Kurt Jomar Breistrand, som leder trafikkstyring og beredskap i Statens vegvesen.
Husk å sjekke føret dit du skal
Det har allerede kommet snø på endel fjelloverganger.
– Sjekk vær- og trafikkmeldinger før du kjører på www.vegvesen.no/trafikk eller i app’en «vegvesen trafikk». Høsten kan være lunefull, særlig over fjellet. Skal du kjøre i områder hvor det kan være minusgrader og snø, må du sørge for at bilen er riktig skodd og deretter kjøre etter forholdene. Rakk du ikke dekkskiftet før ferien, bør du utsette reisen til det er ordnet, eller benytte bil med vinterdekk.
Føret trumfer datoen når det gjelder bruk av piggdekk, minner Kurt Jomar Breistrand om.
Vær en oppmerksom sjåfør
Med flere i bilen kan det være mange ting som stjeler oppmerksomheten til sjåføren. Det utgjør en risiko for både deg selv og andre. Uoppmerksomhet medvirker til 1 av 3 dødsulykker.
– Vi oppfordrer alle som reiser på høstferie til å holde fokus på veien. et øyeblikks uoppmerksomhet kan endre alt. Husk å planlegge turen godt, for å kjøre er det eneste du skal gjøre, sier Breistrand.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Skal utbedre to steder langs riksveg 5213.6.2025 16:00:00 CEST | Pressemelding
To steder langs riksveg 52 gjennom Hemsedal skal nå utbedres. Utbedringene vil gi bedre fremkommelighet, ikke minst for tungtransport vinterstid.
Justering av tunnelarmer i Fløyfjelltunnelen kan forkorte byggetiden13.6.2025 14:43:43 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har utarbeidet et optimalisert forslag til justerte av- og påkjøringsramper fra Fløyfjelltunnelen i Sandviken. Det kan gi kortere byggetid.
Onsdag 18. juni åpner Hauklandstranda besøkssenter langs Nasjonal turistveg Lofoten13.6.2025 11:08:10 CEST | Pressemelding
Prosjektet er et samarbeid mellom Vestvågøy kommune, Nordland fylkeskommune og Statens vegvesen. Jonny Finstad, ordfører i Vestvågøy kommune, står for den offisielle åpningen.
Starter vedlikehold av bru over E18 i Oslo13.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Mandag 23. juni starter arbeidene med nødvendig vedlikehold av Vækerøveien bru på Vækerø i Ullern bydel i Oslo.
Nedsatt hastighet på E8 i Tromsdalen12.6.2025 14:59:17 CEST | Pressemelding
Denne uken starter A. Markussen AS ombygging og flytting av bussholdeplassene ved småbåthavna.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom