Åpner nytt senter for sammensatte sykdommer og aldring
30.9.2024 09:00:00 CEST | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding
UiB inviterer til den offisielle åpningen av CC.AGE (Complex Conditions and Ageing) - for at eldre skal kunne leve trygt og selvstendig hjemme med god livskvalitet.

En av de mest presserende utfordringene i samfunnet er behandling og omsorg for den voksende gruppen eldre personer med kroniske, komplekse sykdommer. CC.AGE sitt mål er at de kan leve trygt og selvstendig hjemme med god livskvalitet. Det vil også støtte pårørende og helsetjenestene.
Tirsdag 1. oktober inviterer UiB til storslått åpningsmarkering av det nye senteret i Universitetsaulaen. Programmet er fullspekket med spennende gjester og innlegg fra våre samarbeidspartnere i Bergen og utlandet. Det blir i tillegg musikalske innslag, kaffe og lunsj.
– For å løse morgendagens utfordringer i eldreomsorgen, må vi samarbeide og tenke nytt. På åpningen vil publikum få vite mer om hva vi har tenkt å gjøre for at eldre med sammensatte sykdommer skal kunne bo lengre og tryggere hjemme, sier senterleder Bettina Husebø.
Ett av tiltakene man vil få høre mer om er den forskningsbaserte og digitale plattformen ALIVE, som samler utvalgte teknologier for bruk i hjemmet.
– Vi ser frem til å dele mer informasjon om dette spennende initiativet under åpningskonferansen, sier senterlederen.
Det blir ellers innlegg fra blant andre professor Heather Allore ved Yale School of Medicine (USA) og professor Ipsit Vahia, McLean Hospital, Harvard University.
Arrangementet starter klokken 09.30 og avsluttes kl. 14.30. Åpningsmarkeringen ledes av Marion Solheim, senior kommunikasjonsrådgiver ved Det medisinske fakultet.
Velkommen!
Nøkkelord
Kontakter
Bettina HusebøCC.AGESenterleder
Tel:48094660bettina.husebo@uib.noMarion SolheimSenior kommunikasjonsrådgiverDet medisinske fakultet
Tel:99152821marion.solheim@uib.noFølg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Eksperter fra UiB: Personvern16.4.2026 12:52:16 CEST | Pressemelding
UiB har eksperter på personvern som kan kommentere saken om Telia og sikkerhetshull.
Kunnskapsfest ved UiB ga besøksrekord13.4.2026 11:02:32 CEST | Pressemelding
3600 besøkende på UiBs Kunnskapsfest ga besøksrekord på Universitetsmuseet i Bergen.
Etablerer Senter for kvanteteknologi i Bergen13.4.2026 10:12:13 CEST | Pressemelding
Universitetet i Bergen etablerer UiB Kvante – Senter for kvanteteknologi i Bergen. Senteret blir finansiert av UiB og Trond Mohn forskningsstiftelse, med en samlet ramme på 80 millioner kroner over fem år. Målet er å bygge et tverrfaglig senter basert på sterke fagmiljøer, som kan utvikle kvanteteknologi med direkte betydning for samfunnet.
Pressemelding: UiB inviterer hele byen til Kunnskapsfest9.4.2026 11:17:54 CEST | Pressemelding
Universitetet i Bergen åpner vi dørene og inviterer hele byen til en stor gratis Kunnskapsfest søndag 12. april. Publikum inviteres blant annet til å håndhilse på edderkopper og prøve rustninger fra middelalderen.
Eksperter fra UiB: valget i Ungarn8.4.2026 13:16:46 CEST | Pressemelding
Universitetet i Bergen har eksperter som kan kommentere valget og den politiske situasjonen i Ungarn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom