Kasakhstan får største antall medaljer på De femte verdensnomadlekene
26.9.2024 10:31:20 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
ASTANA – De femte verdensnomadlekene ble avsluttet 13. september 2024, og Kasakhstan sikret seg største antall medaljer, til sammen 112 medaljer – 43 gullmedaljer, 32 sølvmedaljer og 37 bronsemedaljer.
Kirgisistan kom på andreplass med 65 medaljer, mens Usbekistan endte på tredjeplass med 49 medaljer.
Etter seks utrolig dager med hard konkurranse i 21 idretter med idrettsutøvere fra 89 land ble verdensnomadlekene avsluttet med en hjertevarmende forestilling i ethnolandsbyen.
Under avslutningsseremonien uttrykte president for Verdens fonføderasjon for etnosport Bilal Erdoğan sin takknemlighet til Kasakhstan for landets vertskap for arrangementet og betraktet arrangementet som et sterkt uttrykk for brorskapet mellom tyrkiske nasjoner.
''Denne historiske begivenheten viser verden at Kasakhstan har store ambisjoner om å
organisere tradisjonell idrett i verden. Disse historiske lekkene tiltrekker seg oppmerksomhet på alle nivåer og demonstrerer at vi har en rik kulturarv, noe som er blitt vist detaljert under åpningsseremonien og gjennom valget av spillesteder, idrettsarenaer og kulturarrangementer. World Nomad Games beviser nok en gang at våre tradisjonelle idretter er mer enn bare en konkurranse,'' poengterte han.
Den kasakhstanske idretts- reiselivesministeren Yerbol Myrzabossynov uttrykte sin stolthet over å vise verden det kasakhstanske folkets eksepsjonelle kulturarv og gjestfrihet.
''Lekene som holdes på kasakhisk jord er en konkurranse med dyp mening og rikt innhold. Nasjonalidretten vår har blitt vist frem for hele verden, og kulturen vår har blitt enda mer kjent. Det er en stor ære for oss at konkurransene arrangeres på kasakhisk jord, den tyrkiske verdens gyldne vugge,'' sa han.
Det nomadiske spillsymbolet torsyk (et tradisjonelt fartøy av lær) har nå gått over til den
Kirgisistans minister for kultur, informasjon, sport og ungdomspolitikk Altynbek Maksutov. I 2026 vil idrettsutøvere møtes i Kirgisistan for de sjette verdensnomadlekene.
De mest minneverdige øyeblikkene
I løpet av én uke ble det holdt konkurranser i 21 idretter. Kasakhstan hadde lekenes største delegasjon på 195 utøvere, etterfulgt av Kirgisistan med 172 deltakere og Russland på 144 utøvere. Konkurransen i Kasakhstans bryting trakk største antall deltakere – 266 utøvere.
Kasakhstan har siktet på å blåse nytt liv i verdens største nomadiske idrettsarrangement og har introdusert den sterkeste nomadekonkurransen i år som er en fantastisk demonstrasjon av styrke.
I audaryspak (en tradisjonell hestebryting) bidro idrettsutøverne fra Kasakhstan til landets gode medaljerangering, og vant gull i idrettens tre vektkategorier. Kasakhstans landslag fikk også medaljer i zhamby atu (bueskyting på hesteryggen) etter fire dagers konkurranse.
Kasakhstanske spillere vant medaljer i brettspillene togyzkumalak og oware.
Det var en stor glede da det kasakhstanske laget beseiret de kirgistanske motstanderne i finalen i hestekonkurransen kokpar som var full av uventede vendinger og scoringer i siste liten. Kirgisistan vant imidlertid konkurransen i en annen hesteidrett, kok-boru, senere på dagen med en avgjørende 10:4.
Verdensnomadlekenes siste dag vekket de gamle nomadiske hesteveddeløpstradisjonene til live i ridningsidretten baige. Kasakhstans hest Aikabak vant løpet på 25 000 meter.
Verdensnomadlekene i Kasakhstans hovedstad Astana hadde blitt forberedt som en kulturell feiring av nomadiske arv og tradisjoner. Over 100 kulturelle begivenheter fant sted i ethnolandsbyen der representanter for Kasakhstans forskjellige regioner var vertskap for konserter, håndverksmesser og utstillinger.
Verdensnomadlekenes internasjonale vitenskapelige konferanse har samlet 75 deltakere fra tolv land som har forsket på ulike aspekter av nomadenes livsstil: fra kultur og idrett til ernæring.
By Aibarshyn Akhmetkali

Kasakhstan får største antall medaljer på De femte verdensnomadlekene
Bilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan klatrer åtte plasser på global innovasjonsindeks30.9.2026 12:43:42 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan har klatret åtte plasser til 73. plass på Verdensorganisasjonen for immaterialretts (WIPO) globale innovasjonsindeks. Det er landets beste plassering på ti år.
Kasakhstans kvinnelag tok sølv i sjakk-OL29.9.2026 15:02:12 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstans kvinnelandslag i sjakk tok sølv i sjakk-OL i Samarkand i Usbekistan. Laget gikk gjennom den elleve runder lange turneringen uten tap og endte med 18 poeng. Kina tok gull, mens India sikret bronse.
Tokayev: Kasakhstans folkeråd skal styrke dialogen mellom stat og samfunn25.9.2026 13:18:11 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev ba under det første møtet i Kasakhstans folkeråd det nye organet bli en praktisk arena for dialog mellom staten og samfunnet. Han sa at rådets konstitusjonelle status gir nye muligheter til å håndtere nasjonale og regionale problemer.
Kasakhstans delegasjon deltar ved åpningen av FNs 81. generalforsamling23.9.2026 13:59:58 CEST | Pressemelding
New York, 22. september 2026 – En delegasjon fra Kasakhstan, ledet av Kasakhstans utenriksminister Mukhtar Tileuberdi, deltar under høynivåuken i forbindelse med FNs 81. generalforsamling.
Over 50.000 besøkte bokmesse i Almaty21.9.2026 13:24:44 CEST | Pressemelding
Over 50.000 mennesker besøkte den to dager lange bokmessen KitapFest i Almaty i Kasakhstan. Messen ble arrangert som en del av markeringen av byens dag. Mer enn 60 lokale forlag deltok på messen, som ble holdt i gågaten Arbat. I løpet av de to dagene ble det solgt over 15.000 bøker i ulike sjangre.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom