Antall bomstasjoner doblet på 10 år
26.9.2024 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding
Fra 2013 til 2023 økte antall bomstasjoner fra 170 til 357. Innkrevingen er fordelt på 53 prosjekter. Nå advarer NAF mot en stadig høyere bompengebelastning for folk flest.

I tillegg til at svært mye av veibyggingen finansieres med bompenger, er det stadig flere byer som setter opp bompengeringer. I årsrapporten for bompengeselskapene som ble publisert i september, kommer det frem at det nå er rekordmange bomstasjoner her i landet.
– I tillegg til alle prosjektene hvor det i dag kreves inn bompenger, skal det de neste årene åpne 11 nye prosjekter. Det er en utvikling som må snu, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Rekord i bompengebetalinger
Totalt betalte bilistene hele 14,7 milliarder kroner i bomringer, bomstasjoner og på ferjer i 2023. Det er rekordhøyt, og en kraftig økning fra 2022. Da betalte bilistene inn 12,7 milliarder.
– Utviklingen går mot at vi betaler stadig mer bompenger år for år, sier Handagard. – Vi frykter at vi også de neste årene vil se at bompengeregninga for folk øker kraftig. Flere steder svekkes nå også rabatten som elbilister har hatt, og det blir enda vanskeligere for folk å få ned bompengekostnaden, sier hun.
Seks av ti kroner betales i byene
De siste årene har flere byer etablert bomringer. Seks av ti kroner som kreves inn betales nå av bilistene i ulike bomringer. De mange bomringene bidrar også til den kraftige økningen i antall bompengestasjoner.
– Flere byer etablerer bomringer både for å få ned trafikken og samtidig finansiere kollektivutbygginger, sykkelveier og veier. Problemet er at jo mer man lykkes med det ene, jo mindre lykkes man med det andre, påpeker Handagard.
Hun viser til at i Oslo har man utvidet perioden med innkreving med flere år, og i Tromsø sviktet inntektene til bypakken kort tid etter at innkrevingen startet i januar 2023.
– Det er åpenbart at byene som i dag har byvekstavtale eller bypakke trenger store bidrag fra staten om ikke bompengene skal vokse til himmels i årene fremover. Vi har en klar forventing om at regjeringen vil bidra til dette både i kommende statsbudsjett og når avtalene med byene skal opp til forhandling, sier Handagard.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noLenker
Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: Bilistene betalte 1,4 milliarder mer i bompenger2.9.2026 12:31:46 CEST | Pressemelding
Bilistene betalte rekordmye i bompenger i 2025, hele 16,8 milliarder kroner. Det er 1,4 milliarder mer enn året før. Samtidig økte bompengeselskapenes gjeld til 77,8 milliarder kroner. – Dette er spinnville tall, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Prishopp på drivstoff: – Like dyrt som i mars1.9.2026 12:51:59 CEST | Pressemelding
Dieselprisen nærmer seg 30 kroner literen flere steder i landet etter nattens prishopp. Nå er drivstoffprisene tilbake på nivået som fikk Stortinget til å kutte avgiftene i mars. – Prispresset er langt fra over, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Flatt batteri stopper flest bilister – også i sommervarmen25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Startproblemer og flate batterier er ikke bare et vinterproblem, viser ferske tall fra NAF Veihjelp. - Tallene viser også at elbilene er overrepresentert på punktering, sier Nils Sødal i NAF.
Drivstoffprisene øker: NAF frykter prissjokk i september20.8.2026 09:38:34 CEST | Pressemelding
Bensin og diesel var dyrere i juli enn i juni, til tross for avgiftskutt. NAF advarer om at forbrukerne kan få prissjokk når avgiftene kommer tilbake 1.september.
Skolestart: NAF oppfordrer til kontroll av elsparkesykler13.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Når skolene er i gang igjen neste uke, har politiet kontroller i nærheten av en rekke skoler. - Vi oppfordrer politiet til å kontrollere elsparkesykler som brukes til skolen, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom