Tre viktige krav til naturmeldingen
Naturvernforbundet har høye forventninger til naturmeldingen, som er varslet å komme fredag 30. september. Regjeringen kan gjøre underverker for land, hav og kommuner - om den vil.

Bit for bit har norsk villmark og natur blitt nedbygd og forsvunnet. Mange er sjokkert over omfanget, som tilsvarer en fotballbane i timen. Spørreundersøkelser viser at folk flest ønsker at naturen får bedre beskyttelse. Fredag denne uka kommer regjeringen sin handlingsplan for natur, om hvordan Norge skal følge opp den internasjonale naturavtalen.
Her er tre ting Naturvernforbundet mener må være med i Norges plan for å redde norsk natur:
- Mer og ekte vern – både på land og til havs. Norge har mange verneområder, men visste du at det er nesten ingen områder der dyr og planter har fullgod beskyttelse?
- Staten må stille krav krav til kommunene om å beskytte naturen. Det er lokale politikere som godkjenner de fleste inngrep der natur bygges ned. Hver enkelt byggesak kan virke uskyldig, men summen har blitt et naturtap som ikke kan fortsette.
- Spillereglene for næringslivet må gi naturen en sjanse. I dag er det ofte de billigste og enkleste løsningene – de som tar minst vare på naturen – som belønnes. Sånn kan vi ikke ha det!
Naturvernforbundets 43.000 medlemmer forventer at staten tar nødvendige grep.
-Naturmeldinga blir avgjørende for norsk natur, og vi leser den med store forventninger. Dette er eksamen for regjeringen Støre, og vi måler dem på om de har klart å skru sammen en tiltakspakke som styrker vernet, stiller krav til kommunene og endrer spillereglene for næringslivet, sier Pernille Bonnevie Hansen, nestleder i Naturvernforbundet.
Hun understreker videre at meldingen skal danne utgangspunkt for Norges fremdriftsrapportering til FN og slik sett måles av verdenssamfunnet. I løpet av vinteren vil naturmeldingen bli stortingsbehandlet med muligheter for forbedringer.
Bonnevie Hansen vil fredag være til stede i Oslo og tilgjengelig for å gi kommentarer om naturmeldinga sammen med en første analyse.
Nøkkelord
Kontakter
Pernille Bonnevie HansenNestleder
Tel:997 74 337ph@naturvernforbundet.noLenker
Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Miljøorganisasjonene tror på seier i Førdefjord-saken12.6.2025 06:35:00 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom er optimistiske etter to dager med behandlingen av Fjordsøksmålet i Borgarting lagmannsrett. Rettssaken avsluttes i dag.
Ikke et klimamål å juble for10.6.2025 16:59:50 CEST | Pressemelding
- Det er fortvilende å se at det har blitt enighet om et klimamål som på ingen måte svarer på alvoret i klimakrisen, sier Naturvernforbundets leder Truls Gulowsen.
FJORDSØKSMÅLET: Historisk miljøstrid til retten i dag10.6.2025 07:12:00 CEST | Pressemelding
Striden om gruvedumping i Førdefjorden kommer til behandling i Borgarting lagmannsrett i dag. Etter å ha fått medhold i EFTA-domstolen er miljøorganisasjonene optimistiske og tror den historiske miljøsaken kan vinnes.
Flertall om oppdrett innen miljøets rammer5.6.2025 20:00:00 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet er positive til at bredt politisk flertall endelig understreker at det er miljøpåvirkning som skal sette rammene for oppdrettsnæringen - ikke selskapenes kortsiktige profitt. - Dette er en klar marsjordre om å respektere naturens tålegrenser og flytte oppdretten inn i lukka anlegg, sier Truls Gulowsen.
Fire partier får grønt lys i Naturvernforbundets partiguide5.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Venstre, Miljøpartiet de Grønne, SV og Rødt kommer best ut i en undersøkelse Naturvernforbundet har gjort av partienes miljøpolitikk. Undersøkelsen viser også at det er flertall for en rekke viktige miljøsaker på dagens Storting.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom