Åpner E18 Varoddbrua én måned tidligere enn planlagt
26.9.2024 08:50:46 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Å bytte to brufuger på den eldste av de to Varoddbruene har tatt kortere tid enn antatt. Fra fredag morgen vil trafikken igjen gå som normalt over brua.

– Entreprenøren vår har virkelig stått på og gjort en god jobb med å skifte ut de to brufugene, forteller Mariann Gundersen, byggeleder i Statens vegvesen.
Den tunge sikringen er allerede fjernet fra brua, og i natt fjernes også ledeskinnene. Da vil østgående trafikk igjen gå som normalt.
Slapp å helstenge brua
Selve arbeidet med brufugene startet mandag 26. august, og før det ble det satt ut sikring og E18-trafikken ble lagt om. Det var satt av inntil tre måneder til arbeidet som nå er fullført på halve tiden.
Én av grunnene til at dette har tatt kortere tid, er at vi slapp å helstenge brua i 24 timer to ganger.
– Her fikk vi til et godt samarbeid og en god løsning med de som utførte arbeidet. Det gjorde at herdetida ble kortere. Mens betongen herdet over natta, ble all trafikk ledet over på den nyeste Varoddbrua. Dette ble gjort nattestid mens trafikken er på sitt laveste, og to ganger i løpet av prosjektet, forklarer Gundersen.
Fikk alt levert til avtalt tid
Foruten kortere herdetid av betong, ble alt av utstyr, varer og produkter levert før eller til oppstart av arbeidet.
– Det skjer av og til i vedlikeholdsprosjekter at det blir forsinkelser i levering av utstyr og produkter. Men for dette prosjektet ble alt levert når det skulle og ingen forsinkelse oppstod, forklarer byggelederen.
Mariann Gundersen forteller også at god planlegging og gjennomgang av arbeid før det skulle utføres på brua, var med på å få en effektiv utførelse av arbeidsoppgavene. I tillegg til et godt samarbeid med entreprenøren, som i dette arbeid har vært Trescon AS, og andre som har vært involvert.
– Dette prosjektet har rett og slett gått på skinner fra vi startet og frem til nå. Vi er klar over at kø og forsinkelser er kjedelig for trafikanter, så vi er veldig glade for å at arbeidet nå straks er ferdig, sier Mariann Gundersen i Statens vegvesen.
Nå som ledeskinner og sikring fjernes fra brua, vil trafikken gå som normalt igjen med én kjøreretning på hver bru. Kollektivtrafikken vil også få tilbake sine kjørefelt.
Nøkkelord
Kontakter
Mariann GundersenByggeleder bruvedlikeholdStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:91722935mariann.gundersen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder



Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Stenger rv. 85 for å sikre vegen mot steinskred25.8.2026 13:32:55 CEST | Pressemelding
Dersom det er flyvær for helikopter, vil rv. 85 mellom Karineset og Brattelva i Gullesfjordbotn bli stengt i en kortere periode mellom klokken 11 og 13 torsdag 27. august.
Trafikkteknikk AS skal drifte elektriske anlegg på riksvegene i Innlandet og nordre Akershus25.8.2026 12:53:15 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har tildelt Trafikkteknikk AS ansvaret for drift og vedlikehold av elektriske anlegg langs europa- og riksvegene de neste fem årene. Kontrakten omfatter blant annet 15 500 veglys langs 1 620 kilometer veg, og har et kontraktsbeløp på 170,5 millioner kroner inkl. mva.
Nå åpner det nye servicebygget på Ersfjordstranda21.8.2026 14:27:40 CEST | Pressemelding
Torsdag 27. august åpner Statens vegvesen, i samarbeid med Senja kommune, et nytt turistvegprosjekt på Ersfjordstranda langs Nasjonal turistveg Senja.
Markerte åpningen av E39 Osli-Hove21.8.2026 13:46:31 CEST | Pressemelding
Den oppgraderte strekningen på E39 mellom Osli og Hove er åpnet. Prosjektet gir bedre framkommelighet, økt trafikksikkerhet og et mer robust transportsystem på Nord-Jæren.
Stenger Strynefjellet éi natt20.8.2026 16:13:44 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen stenger rv. 15 Strynefjellet natt til tysdag 25. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom