VG har lansert AI-generert stemme
Hvis du velger å lytte til VGs nyhetsartikler, fremfor å lese dem, er det en kloning av stemmen til journalist Julie Tran du hører.

Emilie Hald Torp, leder for lyd i VG, poengterer at dette bare er begynnelsen på noe som kan bli svært viktig for å gjøre journalistikken mer tilgjengelig for et bredere publikum.
– Vi er klar over at brukeropplevelsen foreløpig ikke er perfekt, men vi har valgt å lansere tjenesten nå for å kunne teste den i reelle situasjoner og lære fra brukernes tilbakemeldinger. Dette vil være essensielt i videre utvikling av tjenesten, slik at vi kan tilpasse oss behovene til brukerne våre, sier Hald Torp.
Tjenesten bruker kunstig intelligens for å analysere skriftlig tekst og konvertere den til tale i sanntid. Dette skjer ved hjelp av avanserte algoritmer som kartlegger tekstens struktur, setningsflyt, og tonefall.
Ved bruk av stemmeopptak fra en menneskelig kilde – i dette tilfellet journalist Julie Tran – trenes AI-en til å imitere stemmen hennes nøyaktig. Dette gir lytterne en naturlig og flytende opplesning, med presise pauser og betoning som reflekterer innholdet i teksten.
– Skremmende likt
– Vi ønsker at alle skal kunne få tilgang til våre nyheter på en måte som passer deres hverdag, og denne AI-genererte stemmen gir brukerne våre en fleksibel måte å konsumere innhold på. I tillegg er vi stolte av å bruke stemmen til en av våre egne journalister, som gir løsningen en unik og personlig innpakning, sier Hald Torp.
Julie Tran, som til vanlig jobber som breaking-journalist i VG, er stolt av å eie den nye AI-stemmen:
– Jeg synes det er veldig gøy. Så er det jo litt spesielt å høre 'meg selv' lese opp artikler. Det er skremmende hvor likt tonefallet er sånn som jeg ville ha lest det. Så har jeg fått tilbakemeldinger fra folk som har lurt på om jeg leser hver og en artikkel. Så sier jeg jo “nei, det er bare basert på noen timer i studio”, forteller Tran.
Merker AI-innhold
Lydsjef Hald Torp forstår imidlertid at noen kan reagere på at VG nå publiserer AI-generert innhold på sine plattformer.
– I VG er vi svært bevisste på å merke innhold der AI har spilt en rolle. Derfor opplyser vi også med en infoknapp plassert ved siden av avspilleren i toppen av alle artikler om at dette er AI-generert lyd. Så er det viktig å understreke at denne stemmen kun leser opp allerede publisert innhold, som er skapt og kontrollert av våre journalister. AI-en genererer ikke noe nytt innhold, men presenterer våre menneskeskapte artikler i et nytt format, slik at de kan nå ut til et bredere publikum, sier Hald Torp.
Kontakter
Bjørn-Martin Bache NordbyHead of Communications
Schibsted Media - Norge
Lenker
Om Verdens Gang (VG)
Verdens Gang er del av Schibsted-konsernet, som også eier andre norske aviser slik som Aftenposten, Stavanger Aftenblad og Bergens Tidene.
VG består av ulike selskaper og avdelinger. Selskapene under VG er E24 og VGTV. Andre kjente merkenavn under VG er MinMote, Godt.no, Vektklubb, Peil, Dine Penger og Tek.no.
Avisen ble grunnlagt med utgangspunkt i Hjemmefronten ved avslutningen av andre verdenskrig, med motstandsmannen Christian A.R. Christensen som første ansvarlige redaktør.
Gard Steiro er i dag VGs administrerende direktør og ansvarlig redaktør.
Det er nærmere 250 redaksjonelle medarbeidere i VG - fordelt på ulike avdelinger. I tillegg kommer administrasjon og de som jobber med kommersiell virksomhet.
VG er en døgnbemannet nyhetsorganisasjon, som produserer innhold for VG.no (web og app), papiravisen, magasiner og tredjeparts-plattformer.
Følg pressemeldinger fra Schibsted Media
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Schibsted Media på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Schibsted Media
Schibsted Media gjør endringer i konsernledelsen26.3.2025 11:00:02 CET | Pressemelding
Gustaf Eriksson og Christian Haneborg går inn i Schibsted Medias konsernledelse, mens Per Håkon Fasting går over i en strategisk rolle i konsernet.
Vegard Harm og Jørgine Vasstrand tester vennskapet i villmarken20.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Duoen returnerer på VGTV 26. mars med en ny og dramatisk sesong av «Vegard X Funkygine». Denne gangen skal de reise på en ekspedisjon i Canada som kan sette vennskapet på prøve.
Snorre Monsson og Gaute Berg Næss sammen i ny podkast11.3.2025 05:00:00 CET | Pressemelding
Humorduoen kjent fra Gauteshow på NRK, Snorre Monsson og Gaute Berg Næss, tar steget inn i podkastverdenen sammen. 11. mars kommer «Snorre med Gaute» produsert av VGTV.
Ny effektstudie: Slik skaper du som annonsør effekt i den digitale jungelen10.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Visste du at bare 16 prosent av alle annonser blir husket og koblet til korrekt merkevare? En ny effektstudie fra Schibsted Media viser nå hvordan annonsører kan maksimere effekten av digital annonsering gjennom skreddersydde strategier.
Schibsted Media fullfører planen for oppkjøpet av Podme3.3.2025 11:00:04 CET | Pressemelding
Schibsted Media øker sitt eierskap i strømmetjenesten og podkastprodusenten Podme ved å kjøpe ut de gjenværende minoritetseierne. Gjennom denne avtalen fullfører selskapet sin opprinnelige plan fra den første investeringen i Podme i 2019.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom