253 passasjerer satt uten belte i buss
Av de nesten 4.000 busspassasjerer som ble kontrollert satt i underkant av 300 uten sikkerhetsbelte.

Totalt 3.645 busspassasjerer over hele Norge ble kontrollert for beltebruk da Statens vegvesen gjennomførte sine kontroller i forrige uke.
Flest kontrollert i Innlandet
Flest passasjerer ble kontrollert for bruk av sikkerhetsbelte i buss i Innlandet fylke med 956 passasjerer. Deretter fulgte Vestland fylke med 801 passasjerer, etterfulgt av Trøndelag med 397 passasjerer.
Vestland – best i klassen
I Vestland var det færrest passasjerer, 18, som satt uten sikkerhetsbelte sammenlignet med antall passasjerer som ble kontrollert. Telemark og Trøndelag registrerte derimot flest passasjerer uten belte sammenlignet med de som ble kontrollert.
Totalt ble 253 passasjerer registrert uten sikkerhetsbelte, og av disse var 249 passasjerer over 15 år og fire passasjerer under 15 år.
– Målet vårt er at flest mulig skal bli mer bevisste på beltebruk også i buss. Vi ønsker at det blir til en god vane, på lik linje som å bruke belte i bilen, sier prosjektleder Ingvild Ryengen-Bjerke i Statens vegvesen.
Viktig med aktive påminnelser
Aktive påminnelser påvirker beltebruken i positiv grad. Undersøkelser viser at det er høy aksept for påbud om bruk av sikkerhetsbelte på buss, men bevisstheten i øyeblikket er likevel lav. Nå viser våre siste undersøkelser likevel en positiv trend. Flere som tar buss ofte, der belte er montert, sier at de bruker belte nå sammenlignet med tidligere.
- Fester du beltet på deg selv, bidrar du også til økt sikkerhet for de andre på bussen! Disse kontrollene er med på å minne passasjerene om at de kan bli like tunge som en elefant hvis det skjer et uhell, sier Ryengen-Bjerke videre.
Sikkerhetsbelte – livredder nummer én
Å bruke sikkerhetsbelte i buss er en gratis forsikring, og livredder nummer én.
I tillegg er bussnæringen er en deltakende kraft og samarbeidspartner i Statens vegvesens belte i buss arbeid.
Nøkkelord
Kontakter
Ingvild Ryengen-BjerkeSenior KommunikasjonsrådgiverStatens vegvesen
Vegdirektoratet
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Revelåga bru på Mo blir nattestengt27.10.2025 13:25:21 CET | Pressemelding
Revelåga bru på E12 i sentrum av Mo i Rana skal rehabiliteres. Fra mandag 27. oktober og to uker fremover blir brua delvis stengt på kveld og natt.
Øver på ulykkeshåndtering i Elgskauåstunnelen på E134 i Asker27.10.2025 12:56:16 CET | Pressemelding
Statens vegvesen og nødetatene skal øve sammen på håndtering av trafikkulykker i Elgskauåstunnelen på E134 i Asker onsdag formiddag 29. oktober.
Erstattar ferjebru på E39 Lote ferjekai27.10.2025 11:55:29 CET | Pressemelding
Statens vegvesen skal erstatte eksisterande ferjebru på Lote ferjekai.
Ulykkesøvelse i Byrebergtunnelen mellom Vågå og Lom27.10.2025 11:04:28 CET | Pressemelding
Statens vegvesen og nødetatene skal øve sammen på håndtering av trafikkulykke i Byrebergtunnelen på riksveg 15 mellom Vågåmo og Lom om kvelden onsdag 29. oktober.
Gibraltartunnelen på skolebenken hos Statens vegvesen27.10.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
Spania og Marokko vil bygge en 40 kilometer jernbanetunnel under Gibraltarstredet. Nå ser de til Statens vegvesen og E39 Rogfast når de planlegger det som blir verdens dypeste undersjøiske tunnel.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom