Forsterker kampen mot arbeidslivs-kriminalitet i norske vegprosjekt
27.9.2024 12:42:32 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Nå starter et nytt samarbeid mellom Statens Vegvesen og LO i kampen mot arbeidslivskriminalitet i anleggsbransjen. LO-koordinatorer skal inn å se på forholdene for arbeidsfolk i flere av de større vegprosjektene til Vegvesenet.

Fredag besøkte LO-leder Peggy Hessen og utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik vegprosjektet E136 Breivika-Lerstad i Ålesund sammen med samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap). NCC er hovedentreprenør med flere underentreprenører. Det jobber 130 ansatte i vegprosjektet som vil koste om lag 2,5 milliarder kroner.
Breivika-Lerstad er det første vegprosjekt hvor Vegvesenet samarbeider med LO for å forebygge arbeidslivskriminalitet.
Etter planen skal LO-koordinatorene også inn i vegvesen-prosjektene Sotra-sambandet/Bergen, Gartnerløkka-Kolsdalen /Kristiansand, Ring-1/Oslo, Rogfast/Stavanger-Haugalandet.
- Sammen vil vi gjøre en forskjell
LO-leder Peggy Hessen ser på det som et betydelig framskritt at LO nå får lov til å samarbeide med Norges største landbaserte byggherre.
- Vi har et felles mål om å styrke byggherrenes kamp mot arbeidslivskriminalitet. Vi må jo kunne si at vi har prøvd å få dette til over en lengre periode. Takk til NTL tillitsvalgte i Statens vegvesen som har bidratt til å få dette samarbeidet. Jeg synes det viser gullet i den norske arbeidsmodellen at vi har denne tilliten mellom arbeidstakere og arbeidsgivere, sier Hessen Følsvik.
Hun mener Statens vegvesen allerede har gjort en imponerende innsats.
- Sammen vil vi nå virkelig kunne gjøre en forskjell, sier LO-lederen.
LO-kongressen har kampen mot arbeidslivskriminalitet og sosial dumping som sin viktigste kampsak. Ikke bare fordi det fører til arbeidstakere blir utnyttet og underbetalt. Skatteunndragelser undergraver den norske velferdsstaten.
- Ikke minst må vi sørge for like konkurransevilkår, slik at de som driver seriøst og bra ikke blir utkonkurrert av useriøse i norske vegprosjekt, sier hun.
Bredt vegvesen-samarbeid
Vegvesenet har i flere år hatt egne SHA rådgivere (sikkerhet, helse og arbeidsmiljø) på vegprosjektene. Rådgiverne tar stikkprøver i timelister, ser på boforhold og vurderer sikkerheten. Vegvesenet har også en egen krim-avdeling. Her jobber flere erfarne etterforskere. Mange har bakgrunn fra politiet.
Vegvesenet samarbeider også med Arbeidstilsynet og Skatteetaten for å forebygge arbeidskriminalitet. Sammen med Bane Nor leder Vegvesenet et samarbeidsforum for offentlige oppdragsgivere i kampen mot useriøse aktører i anleggsbransjen.
- Vi må samarbeide bredt for å kunne avdekke useriøse aktører i anleggsbransjen, sier utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik i Statens vegvesen.
Han medgir at et internasjonalt arbeidsliv med flere utenlandske entreprenører har gjort det mer krevende å holde oversikt over alle avtaler som skal sikre gode arbeidsbetingelser for ansatte i norske vegprosjekt. Bare på Sotra sambandet ved Bergen er det ansatte fra 100 ulike nasjoner.
- Lovbrudd skal ikke lønne seg
Regjeringen og samferdselsminister Jon-Ivar Nygård applauderer samarbeidet mellom LO og Statens vegvesen. Regjeringen har innført flere tiltak for å forebygge useriøsitet og arbeidsmiljøkriminalitet i næringslivet.
- Det skal aldri lønne seg med lovbrudd på en arbeidsplass. Regjeringen vil derfor øke gebyrnivået fra 1,8 millioner til seks millioner kroner. Arbeidstilsynet kan også gi gebyr på inn til 4 prosent av omsetningen til entreprenøren, sier samferdselsministeren
NCC vil gjerne vise kortene
Det er NCC som er hovedentreprenør på E136 Breivik-Lerstad. Selskapet ønsker satsingen mot arbeidslivskriminalitet velkommen. Det bidrar til konkurranse på like vilkår i bransjen.
- Det blitt litt forenklet som FairPlay-regler i fotballen. Det er viktig med trygge rammer slik at alle får gode opplevelser. NCC er utelukkende positive til at norske myndigheter og statlige aktører som Statens Vegvesen ser oss i kortene og setter høye krav til bransjen, sier leder for NCC Infrastructure i Norge, Svein-Arne Sivertsen.
Faktaboks: LO-koordinatorer
- LO har i alt 14 LO-koordinatorer som følger 16 ulike bygg- og anleggsprosjekter hos de fleste større byggherrer rundt om i Norge.
- Disse er engasjert av Statens vegvesen og andre byggherrer.
- LO-koordinatorene er aktivt ute på byggeplassene. Rollen deres er blant annet å bistå og støtte tillitsvalgte og verneombud, og påse at lovverk, forskrifter og tariffavtaler blir fulgt.
- De konsentrerer seg i hovedsak om lønns, arbeidstid- og arbeidsmiljømessige forhold for arbeiderne, og kan ses på som en form for arbeidslivsrevisorer med anleggsvest og hjelm.
.
Nøkkelord
Kontakter
Utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik, Statens vegvesen: 900.44.267
Anleggssekretær Truls-Olav Strand Nilsen, LO: 977.54.557
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Mandag 23. mars: Militære kolonner fra Åndalsnes til Rena18.3.2026 16:53:25 CET | Pressemelding
Øvelsen Cold Response 2026 er nå avsluttet. Søndag 23. mars fra kl. 08.00 og gjennom dagen blir det militære kolonner på E39 og E6 mellom Åndalsnes og Rena.
Søndag 22. mars: Militære kolonner fra Orkanger til Værnes18.3.2026 16:42:09 CET | Pressemelding
NATO-øvelsen Cold Response 2026 er nå avsluttet. Lørdag 22. mars fra kl. 08.00 og gjennom dagen blir det militære kolonner på E39 og E6 mellom Orkanger og Værnes.
Svært mange militære kjøretøy skal «hjem» – vær oppmerksom i trafikken18.3.2026 16:25:01 CET | Pressemelding
NATO-øvelsen Cold Response 2026 er i avslutningsfasen. Nå skal over 30 000 soldater ut av øvingsområdene i Troms og Finland. Det blir mye militær trafikk på veiene, både kolonner og tungtransport.
Dette selskapet skal utbedre rv.52-flaskehalser18.3.2026 12:13:31 CET | Pressemelding
To strekninger på riksveg 52 før Hemsedalsfjellet skal utbedres for å gi bedre framkommelighet og trafikksikkerhet. Isachsen Anlegg AS er nå tildelt oppdraget.
Sikrer riksveg 25 Vangsvegen i Hamar mot trevelt og skader18.3.2026 11:00:00 CET | Pressemelding
For å bedre sikkerheten langs riksveg 25 Vangsvegen på Disen i Hamar skal Statens vegvesen skifte ut gamle sikringsgjerder, rydde vegetasjon og felle trær som står nær vegen. Arbeidet vil påvirke trafikken i Hamar Øst i ukene rundt påske.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom