Kom deg ut på Verdens gapahukdag på fredag
Fredag 27. september markeres Verdens gapahukdag. Norsk Friluftsliv oppfordrer folk over hele landet til å feire dagen med en tur til sin nærmeste gapahuk.

I Norge finnes det over 550 registrerte gapahuker. Norsk Friluftsliv håper merkedagen vil inspirere enda flere til å benytte seg av de nære turmålene.
– Gapahukene er et flott tilbud for de som ønsker en enkel og tilgjengelig naturopplevelse. De gir ly mot vær og vind, og er ofte plassert på steder som er lette å nå til fots, sier Bente Lier, generalsekretær i Norsk Friluftsliv.
Et lavterskel turmål
Gapahuker finnes over hele landet og er ofte satt opp av lokale ildsjeler, foreninger, skoler eller kommuner. De er gjerne plassert på naturlige samlingssteder som er lett tilgjengelige. Mange av gapahukene er også tilknyttet bålplasser, noe som gjør dem til et ideelt sted å nyte et måltid ute i naturen.
– Det er noe eget med å tilbringe tid ute, selv om det bare er en kort tur til nærmeste gapahuk. Hvorfor ikke ta med skoleklassen eller barnehagen på tur denne dagen, eller ta med fredagstacoen eller noe annet godt å spise, ut? Det er lavterskel friluftsliv på sitt beste, sier Lier.
Finn en gapahuk eller lag en selv
Hvis du lurer på hvor du finner din nærmeste gapahuk, finnes det flere digitale verktøy som kan hjelpe. I utforskeren på UT.no kan du enkelt søke opp både gapahuker, rasteplasser og andre tilrettelagte turmål.
For de som ikke har en gapahuk i nærheten, kan denne dagen være en fin anledning til å prøve og lage en selv. Med enkle midler som tau, presenning og trærne i skogen, kan man raskt sette opp en midlertidig gapahuk og skape sitt eget tilholdssted. Bare husk å rydde etter deg før du går.
Fakta om gapahuken:
-
Ordet betyr «gapende vinkel»
-
Byggverk av tre vegger og et tak, eller to sidevegger og et skråtak fra bakken og opp
-
Opprinnelig brukt for overnatting og ly mot vær og vind
Fikk du lyst til å lage god mat ute? På Turmat.no finner du inspirasjon og oppskrifter fra alle verdenshjørner til mat som kan lages på tur.
Nøkkelord
Kontakter
Bente LierGeneralsekretær
Tel:90880437bente.lier@norskfriluftsliv.noBilder



Lenker
Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og nær 5000 lag og foreninger. Vi jobber med å inspirere flere til å komme seg ut oftere, informere om allemannsretten, stoppe nedbygging av naturen, mer friluftsliv i skoler og barnehager, og inkludering gjennom friluftsliv.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere - oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges klatreforbund, Norges Dykkeforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistenes landsforening, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Presseinvitasjon: H.K.H. Kronprins Haakon åpner Friluftslivets år 2025 på Sognsvann16.1.2025 08:30:00 CET | Presseinvitasjon
Lørdag 18. januar inviterer Norsk Friluftsliv og 24 medarrangører pressen til «Hele Norge båler» på Sognsvann, som markerer åpningen av Friluftslivets år 2025.
Åpner Friluftslivets år med 500 bål over hele landet15.1.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Lørdag 18. januar går det offisielle startskuddet for Friluftslivets år 2025 med den nasjonale markeringen «Hele Norge båler».
Ferske tall: Bålet skaper fellesskap og senker stress10.1.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Bål er mer enn bare varme og kos – det er en måte å koble av fra hverdagen og bygge fellesskap på, viser en ny Ipsos-undersøkelse gjennomført for Norsk Friluftsliv.
H.K.H. Kronprins Haakon åpner Friluftslivets år 20258.1.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Lørdag 18. januar markerer starten på et helt år viet til å få flere ut i naturen. Feståret braker løs med «Hele Norge båler», med bål-arrangementer over hele landet.
7 av 10 deler dette nyttårsforsettet: – 2025 blir en gavepakke20.12.2024 09:09:19 CET | Pressemelding
Hele 70 prosent av oss ønsker å være mer fysisk aktive i det nye året, og det er flere som vil drive mer med friluftsliv enn å trene mer på treningssenter, viser nye tall fra Ipsos.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom