Historisk grunnsteinsnedleggelse: – Lufthavnen som bygges i Fagerlia vil ha hele Helgeland som marked
I dag la samferdselsminister Jon-Ivar Nygård ned den første grunnsteinen for Avinor på 25 år.

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård fikk god hjelp av Sander Haueng Kristiansen og Lukas Amadeus Fenes Fagervik, fra klasse 6C på Gruben barneskole, da han i dag la ned grunnsteinen til Mo i Rana lufthavn Fagerlia.
Stortinget vedtok 11. juni 2021 å iverksette flyplassprosjektet i Rana, og samme sommer ble Sweco engasjert som byggherre. AF Gruppen ble valgt til hovedentreprenør i 2022, og startet opp på anlegget i mai 2023. Da hadde forberedende arbeider pågått ved Tore Løkke og PK Strøm siden september 2022.
Prosjektets styringsramme er på 4582 millioner kroner, og 666 millioner kroner av finansieringen er lokal, i regi av Rana kommune og Polarsirkelen lufthavnutvikling.
ENORM FREMDRIFT
Darya Katyba og Bernhard Bornstein satte tonen for grunnsteinsnedleggelsen da de åpnet med «You Raise Me Up» av Josh Groban, før samferdselsminister Jon-Ivar Nygård ønsket hjertelig til lykke med grunnsteinsnedleggelsen.
– Jeg var her også i april i år. Da tok vi det første spadetaket på rullebanen. Siden den gang er det blitt sprengt, gravd og flyttet på vegetasjon og stein. Jeg har fått vite at det til sammen skal forflyttes masse tilsvarende to Kheopspyramider inne på anleggsområdet. Det er ikke noe småtteri, sa Nygård.
– Jeg setter stor pris på å kunne være til stede også i dag. Nå for å markere at byggingen av terminalbygget og driftsbygningene endelig kommer ordentlig i gang, fortsatte samferdselministeren.
– SPENNENDE OPPDRAG
Konsernsjef i Avinor, Abraham Foss, var tydelig stolt av å kunne markere denne viktige milepælen.
– Vi står nå midt i hjertet av et av de mest spennende byggeprosjektene i Norge. Det som lenge var en drøm og en visjon har blitt helt konkret. I dag legger vi grunnsteinen i bakken, sa Foss og fortsatte:
– Helgeland er et område med et enormt potensial. Lufthavnen som bygges i Fagerlia vil ha hele Helgeland som marked, og bidra til utvikling i hele regionen.
– Nå er de viktig at Mo i Rana og Helgeland tar på seg en ny og langsiktig utfordring: Nemlig å gjøre seg attraktive overfor flyselskapene som skal ta i bruk den nye flyplassen. Dette er et spennende oppdrag for Avinor. Det har vært utrolig gøy å kunne være med på utformingen fra start, og vi gleder oss til fortsettelsen, sa konsernsjef Abraham Foss.
Polarsirkelen lufthavnsutviklings Henrik Johansen snakket på vegne av lokale krefter og næringsliv, som er inne med hele 150 millioner kroner.
– Det grunn til å trekke fram næringslivet fra Træna i vest via Rødøy, Lurøy, Nesna, Rana og Hemnes til Hattfjelldal i øst, som satset på Polarsirkelen Lufthavnutvikling. Jeg vil spesielt trekke frem et møte på Lovund fredag den 24. mars i 2007 der samfunnsbyggeren Steinar Olaisen samlet sjømatnæringen fra flere kommuner. Der fødtes Polarsirkelen Lufthavnutvikling med 1 million i aksjekapital.
Ordfører i Rana, Geir Waage, er vertskap for den kommende regionale lufthavnen. Han la ikke skjul på at dette er en stor dag.
– Ønsket om å få en ny stor flyplass har vært viktig i mange år. Grunnen til det er enkelt og greit at mellom Værnes og Bodø som er en strekning på 700 kilometer langs E6 kan ikke arbeidshesten i luftfarten 737 en lande.
– Helgeland er den industrielle og økonomiske motoren i landsdelen vår, men har ikke hatt direkte tilgang til stamrutenettet. Det får vi når flyplassen åpner.
– Hvorfor er flyplassen viktig og hvorfor har Rana kommune satset så stort som vi har gjort nettopp på dette prosjektet? Det er fordi det vil gi eksisterende næringsliv og industri muligheter til å vokse. Samtidig vil de gi nye og bedre muligheter for folk og næringsliv til å reise til og fra regionen vår.
LA NED GRUNNSTEINER FRA KOMMUNENE
Waage la også ned stein i den felles grunnsteinen, sammen med ordførerne Paul Asphaug (Hemnes), Sølvi Anderssen (Hattfjelldal), Håkon Lund (Lurøy), Trond Sletten (Træna), Hanne Davidsen (Nesna), Inger Monsen (Rødøy) og Siv Aglen (Brønnøy).
Også ordførerne fikk bistand fra Sander og Lukas fra Gruben barneskole til å få steinene på plass i grunnsteinen, som er støpt av lokale Momek. De to elevene synes det var skikkelig stas å være en del av denne historiske markeringen.
– Dette er utrolig artig å være med på, og vi synes det er veldig tøft at vår klasse som ble plukket ut til dette, var tiåringene fra Gruben barneskole enige om.
Støpning av grunnmuren til det kommende terminal- og driftsbygget er allerede i gang. Ved årsskiftet er det planlagt å begynne å reise råbygget. Mo i Rana lufthavn Fagerlia åpner for kommersiell trafikk i 2027.
Kontakter
Hedda HillerKommunikasjonsansvarlig ny lufthavn Mo i Rana
Tel:+4794163650hedda.hiller@avinor.noBilder















Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Dobbel utfart for Trondheim: - Morsomme og hektiske uker12.2.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Trondheim Lufthavn står ovenfor travle uker med vinterferieutfart og ski-VM. De neste tre ukene skal over 280.000 reise gjennom flyplassen.
Nå starter vinterferien: Dette må du huske på12.2.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Over 1,5 millioner reisende skal reise til og fra landets største flyplasser i vinterferieukene, en av høysesongene for spesialbagasje. Da er det ekstra viktig at du husker på dette.
Flying start på 2025 - ni prosent fleire reisande i januar.11.2.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
I januar nytta 3,5 millionar passasjerar Avinor sine lufthamner. Dette er ein auke på ni prosent samanlikna med januar i 2024. Størst er auken blant utanlandsreisande der talet på reisande gjekk opp med 13 prosent. Talet på innanlandsreisande er seks prosent høgare enn i januar i fjor.
Oslo lufthavn i Europa-toppen på punktlighet31.1.2025 12:07:34 CET | Pressemelding
Oslo lufthavn havnet på en andreplass i kåringen av Europas mest punktlige flyplass, med en knepen ledelse av Arlanda i Stockholm.
Gigaløftene på Oslo lufthavn29.1.2025 08:00:00 CET | Aktuelt
– Hadde jeg visst det jeg vet i dag, om omfang og kompleksitet, da vet jeg ikke om jeg hadde begitt meg ut på denne oppgaven, sier Morten Jetro Johansen prosjektleder og prosjektutvikler i avdeling for prosjektkoordinering på Oslo lufthavn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom