KLP Banken setter ned fastrentene på boliglån
23.9.2024 07:00:00 CEST | KLP | Pressemelding
Fastrentene settes ned med inntil 0,45 prosentpoeng. Lån med fem års binding får en fastrente på 3,95 prosent.

KLP Banken reduserer fastrentene på boliglån med inntil 0,45 prosentpoeng. For KLP-medlemmer vil laveste rente for fem års bindingstid være 3,95 prosent. For tre års bindingstid blir renten 4,15 prosent, og 4,25 prosent for ti års bindingstid.
– Vi ser økende interesse for fastrentelån blant boliglånskundene nå som fastrenten har blitt lavere og godt under nivået på flytende lånerenter. Årsaken til at fastrenten faller er at markedet forventer at rentenivået vil fortsette å synke, sier Jorunn Ygre Storjohann, som er direktør personmarked i KLP Banken.
For kunder som ikke er KLP-medlemmer vil rentene være 0,10 prosentpoeng høyere enn betingelsene som medlemmer får. De nye rentebetingelsene gjelder fra 19. september 2024.
Å binde renten på boliglånet gir lånekunden større økonomisk forutsigbarhet ved at lånekostnaden vil være fast gjennom hele perioden.
– Samtidig vil du ikke få effekt av eventuelle rentenedganger – eller renteøkninger, så lenge bindingstiden varer. Et alternativ kan være å binde renten på deler av boliglånet, sier Storjohann.
Målt mot en ordinær medlemsrente på 5,5 prosent, vil et bytte til fem års fastrente gi cirka 20.000 kroner mindre i årlige låneutgifter i bindingsperioden sammenlignet med dagens rente for et boliglån på to millioner kroner og resterende nedbetalingstid på 20 år.
– Samtidig er det viktig å påpeke at hvis dagens flytende rente faller, vil denne forskjellen bli mindre og kan også bli negativ. Å bytte til fastrente er likevel et godt alternativt dersom man opplever at det er vanskelig å håndtere dagens høye rente eller man ønsker større økonomisk forutsigbarhet, sier Storjohann.
KLP Banken har helt åpen prisliste, og vi gir alle som har pensjon i KLP våre beste betingelser – uten å prute. Det gjelder enten du er ny eller eksisterende kunde.
Kontakter
Jorunn Ygre StorjohannDirektør for personmarkedetKLP Banken
Tel:+47 934 03 185jorunn.ygre.storjohann@klp.noOm oss
KLP er Norges største pensjonsselskap. Cirka 900.000 yrkesaktive og pensjonister har pensjonen sin i KLP. Selskapet eies av kommuner, fylkeskommuner, helseforetak og bedrifter som gir sine ansatte offentlig tjenestepensjon. I KLP er det å tenke samfunn, miljø og ansvarlige investeringer en del av den daglige driften.
Følg pressemeldinger fra KLP
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KLP på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KLP
KLP styrker eiernes økonomi med solide 2025-resultater16.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Solide resultater gir KLPs eiere i kommune- og helse-Norge lavere pensjonskostnader og større økonomisk handlingsrom.
KLP tilfører kommune- og helse-Norge 26 milliarder kroner21.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Gode resultater i KLP gir grunnlag for en solid tilførsel til pensjonskundenes premiefond.
KLP Kapitalforvaltning passerte 1 000 milliarder20.1.2026 12:30:22 CET | Pressemelding
I 2009 forvaltet KLP Kapitalforvaltning 150 milliarder kroner. Nå er selskapet den tredje institusjonelle forvalteren i Norge til å bikke 1 billion.
KLP Eiendom velger Dalux for drift og prosjektstyring6.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
KLP Eiendom har inngått en avtale med Dalux, Europas største programvareselskap innen bygg og anlegg, om å implementere FDV systemet Dalux FM og prosjektstyringssystemet Dalux Build, på tvers av sin portefølje på flere enn 140 bygg og 2,4 millioner kvadratmeter eiendom.
KLP Eiendom investerer 3,95 milliarder i nytt marked19.12.2025 21:13:54 CET | Pressemelding
KLP Eiendom kjøper en portefølje med 14 logistikkeiendommer i Norge fra Bulk Industrial Real Estate.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom