Norden går sammen om felles forsvarskonsept
20.9.2024 12:00:01 CEST | Forsvaret | Pressemelding
De nordiske forsvarssjefene har gått sammen om et felles forsvarskonsept for Norden. Det betyr mer samarbeid og styrket sikkerhet.

Et felles forsvarskonsept er en viktig milepæl i det nordiske forsvarssamarbeidet. Forsvarssjefene fra Danmark, Finland, Island, Sverige og Norge har alle underskrevet avtalen om et nytt forsvarskonsept, med økt samarbeid mellom våre naboer i Norden.
NATO-medlemskapet til Sverige og Finland har gjort det mulig å styrke samarbeidet mellom landene.
Forsvarskonseptet beskriver og muliggjør i større grad det nordiske samarbeidet i fred, krise og krig. I tillegg til å legge til rette for en eventuell overgang til NATOs regionale planer.
Konseptet skal synkronisere forsvarsplanene til de nordiske landene. Det legger også til rette for flere felles øvelser, utdanning, styrkeoppbygging, fellesoperasjoner og sikring av kommunikasjon og felles militær infrastruktur.
Nøkkelord
Kontakter
Forsvarets pressevakt
Tel:+47 91 66 99 55milinfo@fd.dep.noOm Forsvaret
På oppdrag frå politikarane løyser Forsvaret ei rekkje oppdrag for å halde Noreg trygt. Forsvaret er det sterkaste verkemiddelet norske styresmakter har. Politikarane har bede Forsvaret om å løyse fleire oppgåver på vegner av samfunnet. Vi har samanfatta oppgåvene våre i fem hovudoppdrag:
- Forsvare Noreg og Noregs allierte
- Overvake og drive etterretning
- Trygge grensene og sikre handlefridom for politikarane
- Samarbeide internasjonalt
- Støtte det sivile Noreg

Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Oberst Tomas Bakke, Sjef Finnmark Heimevernsdistrikt, tildelt Politimedaljen med laurbærgren for sitt arbeid med totalforsvaret og pilotprosjektet «Økt motstandskraft i befolkningen». Nå blir piloten nasjonal.4.6.2026 12:08:10 CEST | Pressemelding
Pressemelding: Oberst Tomas Bakke, Sjef Finnmark Heimevernsdistrikt, tildelt Politimedaljen med laurbærgren for sitt arbeid med totalforsvaret og pilotprosjektet «Økt motstandskraft i befolkningen». Nå blir piloten nasjonal. Begrunnelse: Oberst Bakke ble i går, 3. juni tildelt Politimedaljen med laurbærgren for sin ekstraordinære, strategiske og vedvarende innsats i arbeidet med å styrke samhandlingen i totalforsvaret i Norges nordligste landsdel. Hans initiativ og lederskap har vært fundamentalt for å etablere et totalforsvarsløft i Finnmark som anerkjennes nasjonalt som en pilotmodell for økt motstandskraft. Oberst Bakke har, i tett samarbeid med politimesteren i Finnmark og Statsforvalteren, vært den sentrale initiativtakeren til et pilotprosjekt som har fått bred anerkjennelse nasjonalt, og så nå er innstilt fra Utenriks- og Forsvarskomiteen på Stortinget til å bli innført i hele landet. Han har bidratt til å utforme og implementere strategiske grep som: - Integrering av samfunnssi
Økt flyaktivitet under Ramstein Flag3.6.2026 12:45:24 CEST | Pressemelding
Under øvelse Ramstein Flag vil det bli økt militær flyaktivitet med både norske og allierte fly.
Britisk hangarskip på norgesbesøk13.5.2026 13:03:14 CEST | Pressemelding
Hangarskipet HMS Prince of Wales kommer til Norge i forbindelse med alliert øvingsaktivitet.
Forsvaret rekvirerer grunn7.5.2026 13:35:07 CEST | Pressemelding
I samband med ei militær øving som startar 10. mai, vil grunneigarar i kommunane Ringsaker, Hamar, Løten, Elverum og Stange få digitalt brev frå Forsvaret om rekvisisjon av øvingsområde.
Norges nye stridsvogner har ankommet Rena leir30.4.2026 13:00:18 CEST | Pressemelding
To av Norges første nye stridsvogner av typen Leopard 2A8 NO er nå på plass i Rena leir i Østerdalen. Dette er et vesentlig ledd i moderniseringen av Hæren.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom