Millioner gir startskudd for Tromsøundersøkelsen
20.9.2024 10:03:44 CEST | UiT Norges arktiske universitet | Pressemelding
Tromsøundersøkelsen fyller 50 år, og Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre kom med den største bursdagsgaven: Millionene som gir startskuddet for den åttende runden av befolkningsundersøkelsen.

Hvert sjette eller sjuende år siden 1974 har forskere ved UiT veid, målt, stukket og intervjuet flere titusen tromsøværinger for å få innsikt i helse og levekår i en norsk bybefolkning. Fra Tromsøundersøkelsen henter politikere kunnskap for å planlegge effektive tiltak for folkehelsa, fastlegen henter forskningsbaserte råd som gir oss flere, gode leveår, og data herfra brukes i hundrevis av forskningsprosjekter.
Regjeringen sikrer oppstart
Det er den jevne rytmen i undersøkelsene som gir en slik befolkningsundersøkelse verdi. UiT Norges arktiske universitet planlegger den åttende runden av Tromsøundersøkelsen i mars neste år, men fryktet lenge at pengemangel kunne skrinlegge planene om Tromsø8. I dag kom nyheten de har ventet på lenge. På oppstarten av Tromsøundersøkelsens jubileumskonferanse ble det klart at regjeringen går inn med 12,5 millioner til denne nye undersøkelsen. Dette kommer i tillegg til 7,5 millioner kroner som UiT allerede får til å forvalte helsedata fra de tidligere undersøkelsene. I statsbudsjettet for 2025 får dermed Tromsøundersøkelsen til sammen 20 millioner kroner.
– I et halvt århundre har befolkningen i Tromsø gitt oss verdifull innsikt i en rekke helseutfordringer. Det har vært med på å fremme folkehelse i hele landet vårt. Investeringer i Tromsøundersøkelsen er en god investering i vår felles folkehelse. Ikke minst er det en investering i å skape treffsikker politikk. For jo mer vi vet, jo mer treffsikre kan vi være på løsningene. Derfor vil regjeringen i statsbudsjettet for neste år gi de nødvendige bevilgningene for at UiT kan komme i gang med den åttende runden av Tromsøundersøkelsen, sier Jan Christian Vestre.
Ikke fullfinansiert
Millionene fra regjeringen sikrer oppstarten av Tromsøundersøkelsens neste runde, men er ikke nok for at universitetet kommer i mål med datainnsamlinga.
– Med dette beløpet våger vi å starte innsamlinga som planlagt. Parallelt må vi jobbe for fullt med å skaffe resten av finansieringen for en av landets mest omfattende befolkningsundersøkelser, sier Tromsøundersøkelsens leder Sameline Grimsgaard.
Av et totalbudsjett på 106 millioner, har UiT bedt om 45 millioner kroner i de to neste statsbudsjettene. Fredagens nyhet var en lekkasje fra statsbudsjettet for neste år, og Grimsgaard håper dette betyr penger også i 2026.
– Denne bevilgningen viser at regjeringen ser at Norge trenger Tromsøundersøkelsen som et oppdatert kunnskapsgrunnlag for effektive folkehelsetiltak. Vi har stor tro på at både regjeringen og andre viktige støttespillere ser hvor viktig det er at vi får fullføre en så viktig datainnsamling. Det viktigste nå er at vi har de midlene vi behøver for å starte opp, og så kommer vi et stykke på vei, sier Grimsgaard.
– Sjekk postkassen
Tromsøs ordfører Gunnar Wilhelmsen følger opp med ei oppfordring til alle over 40:
– Nå har regjeringa kommet med pengene. Vi andre kan bidra til at undersøkelsen blir så god som overhodet mulig ved å stille opp. Så sjekk postkassen, og svar ja når invitasjonen kommer. Og selvfølgelig: Jeg lover å stille opp selv! Dette er en dugnad vi gjør for den norske folkehelsa.
Til sammen 34 nye forskningsprosjekt i regi av blant andre Folkehelseinstituttet og landets største universiteter står nå klare til å ta imot data fra den åttende runden av Tromsøundersøkelsen.
Nøkkelord
Kontakter
Geir Heggås BakkevollSeniorrådgiver
Tel:45511828geir.h.bakkevoll@uit.noBilder

UiT Norges arktiske universitet
UiT Norges arktiske universitet er et breddeuniversitet med elleve studiesteder over hele Nord-Norge. Vi har 4000 ansatte og 17 000 studenter. Vår visjon er å skape et nasjonalt og internasjonalt kraftsenter for kompetanse, vekst og nyskaping i nordområdene.
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Fotball-VM 2026 - Ekspertliste11.6.2026 14:56:14 CEST | Pressemelding
UiT Norges arktiske universitet har en rekke forskere som kan kommentere om Fotball-VM i USA.
Samler Norge til samtaler om hav, sikkerhet og beredskap5.6.2026 12:43:32 CEST | Pressemelding
På Verdens havdag 8. juni samles representanter fra forsvar, næringsliv, forskning og myndigheter i Tromsø for å diskutere hvordan et mer urolig verdensbilde påvirker havet, nordområdene og Norges beredskap.
UiT vil være navet for verdens neste polarår4.6.2026 13:37:03 CEST | Pressemelding
UiT Norges arktiske universitet har søkt om å få være vertskap for det internasjonale sekretariatet for det internasjonale polaråret 2032–2033.
Nord-Norges største arkeologiske skattefunn tilbake etter nesten 100 år29.5.2026 12:04:47 CEST | Pressemelding
Den såkalte Laksfjordskatten, Nord-Norges største arkeologiske skattefunn, er nå tilbakeført til Norges arktiske universitetsmuseum, nesten hundre år etter at den ble funnet i Laksefjorden i Finnmark.
Ga amerikanske toppolitikere kunnskap om Arktis27.5.2026 13:04:10 CEST | Pressemelding
I helga var UiT Norges arktiske universitet vertskap på Svalbard for en tverrpolitisk amerikansk delegasjon med åtte kvinnelige senatorer med senator Lisa Murkowski i spissen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom