Vidar Magnussen skaper en grotesk og fargerik drømmeverden med Stravinskys opera
The Rake’s Progress har premiere i Operaen lørdag 21. september. Regissør Vidar Magnussen og et sterkt sangerlag tar oss med på reisen til galskap, gjennom minner og forvrengt virkelighet.

– Det er 60 år siden sist, og på høy tid at vi setter opp The Rake’s Progress igjen! Stravinskys opera er en surrealistisk reise inn i galskapen som byr på både humor og alvor. Det er en leken opera som kler huset og kunstnerne våre godt. Og så er vi glade for at Vidar Magnussen ville leke med oss igjen, som regissør for denne fargesprakende forestillingen, sier operasjef Randi Stene.
Vidar Magnussen debuterte som operaregissør med Orfeus i underverdenen i 2021. Nå tar han steget fra operette til opera og skaper et mørkere univers, med Igor Stravinskys opera fra 1951.
– The Rake’s Progress har det du finner i de beste stykkene av Shakespeare og Ibsen, nemlig ytterpunktene av det morsomme og det tragiske. Det er også noe helt spesielt ved hvordan man hele tiden finner nye motiver og detaljer i denne operaen. Den åpner seg som en Peer Gyntsk løk, sier Magnussen.
Reisen til galskap
Operaen følger Tom Rakewells nedadgående spiral fra luksusliv til galskap. I Magnussens versjon fortelles historien i retrospekt – gjennom minner og forvrengt virkelighet, fra et sinnssykehus:
– Jeg har vært interessert i mennesker som går gjennom en fase der sinnet knekker. Det skjer ikke ved et knips. I denne forestillingen vil jeg utforske reisen til galskap og hvordan en person gradvis utvikler vrangforestillinger.
The Rake’s Progress er basert på åtte satiriske malerier av William Hogarth og er Stravinskys eneste fullførte opera. Verket har kun vært satt opp i Operaen én gang tidligere, i 1964. Denne nyproduksjonen filmes for OperaVision.
Sterke sangere i musikalsk tradisjon og anarki
Stravinskys musikk er en kollisjon av tradisjon og anarki som kan minne om Mozart og Monteverdi med innslag av musikal, jazz og filmmusikk. På scenen står et sterkt sangerlag sammen med hele Operakoret.
Den New Zealandske tenoren Thomas Atkins synger og spiller Tom Rakewell, en rolle han debuterte ved Glyndebourne i 2023. Mari Eriksmoen er Anne Trulove, en rolle som har mange likhetstrekk med Peer Gynts Solveig. Aleksander Nohr synger rollen som djevelen Nick Shadow, og Tone Kummervold er den skjeggete damen Baba.
Scenografi og kostymedesign er av henholdsvis Gjermund Andresen og Christina Lovery, og koreografi av Stian Danielsen. Dirigent Kirill Karabits har den musikalske ledelsen for Operaorkestret.
Mer informasjon og full oversikt over medvirkende: https://www.operaen.no/forestillinger/the-rakes-progress-opera/
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon, intervjuavtaler og anmelderbilletter, vennligst kontakt:
Ellinor RundhovdeKommunikasjonsrådgiver (opera og konsert)
Tel:+47 90609263ellinor.rundhovde@operaen.noBilder



Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Nasjonalballetten danser Kautokeino-opprøret29.10.2025 08:24:09 CET | Pressemelding
For aller første gang presenterer Nasjonalballetten et samisk verk på Hovedscenen i Bjørvika: Elle Sofe Sara og Hlín Hjálmarsdóttirs Láhppon/Lost har urpremiere 31.oktober.
Kritikerrost «Eugen Onegin» tilbake på Hovedscenen17.10.2025 09:16:22 CEST | Pressemelding
Christof Loys sterke tolkning av den russiske klassikeren har premiere 19. oktober, med Audun Iversen i tittelrollen.
Operaen vant Gramophone Award for årets opera-album16.10.2025 09:47:17 CEST | Pressemelding
Den Norske Opera & Balletts innspilling av «Den flyvende hollender» er kåret til årets operaalbum av Gramophone, verdens ledende tidsskrift for klassiske innspillinger.
Norges ledende ballettskole endrer navn9.10.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Ballettskolen ved Den Norske Opera & Ballett har vært Norges ledende skole for grunnutdanning i klassisk ballett siden oppstarten for 60 år siden. Nå, i forbindelse med jubileet, får skolen nytt navn: Nasjonalballettskolen.
Dette danses i Operaen under Oslos internasjonale dansefestival8.10.2025 13:03:32 CEST | Pressemelding
To forestillinger som speiler vår samtid inntar Operaens Scene 2 i oktober – som en del av CODA Oslo International Dance Festival. Det tyske kompaniet tanzmainz presenterer et energisk og tidsaktuelt verk av koreografen Moritz Ostruschnjak, mens koreograf og danser Hooman Sharifi og musiker Deathprod står på scenen i en urpremiere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom