Mange synest dei bruker for mykje tid på skjerm
19.9.2024 06:50:00 CEST | Medietilsynet | Pressemelding
To av tre meiner dei bruker for mykje tid på skjerm, viser nye tal frå Medietilsynet. Meir enn halvparten seier dei gjer noko med det, og mange av dei som har prøvd å få skjermtida ned, opplever at det lèt seg gjere.

Medietilsynet har spurt om folks forhold til eigen skjermbruk i samband med ei ny undersøking om kritisk medieforståing i befolkninga. Kvinner svarer i noko større grad enn menn at dei bruker for mykje tid på skjerm, mens dei eldste i langt mindre grad enn dei yngre meiner dei har for mykje skjermtid.
– I dag treng dei fleste av oss å bruke nettet til mange ulike daglege gjeremål, både i jobb og fritid. Svara i undersøkinga tyder likevel på at mange opplever at skjermen tar for mykje tid i kvardagen, seier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
Mange som gjer noko for å redusere skjermbruken, opplever at det verkar
59 prosent av respondentane i undersøkinga svarer at dei har gjort noko for å få ned skjermtida.
Heile 72 prosent av dei som har gjort ein innsats for å få ned skjermbruken, opplevde at det fungerte. Mange av dei svarer at dei har tatt enkle grep som å legge frå seg telefonen i staden for å ha han i lomma (38 prosent) og slette appar eller spel på telefonen (37 prosent). Vel ti prosent har sletta ein eller fleire profilar på sosiale medium og nesten like mange har sagt opp abonnement på strøymetenester. Nokre få, to prosent, seier at dei har bytt ut smarttelefonen med ein enklare variant, som berre kan brukast til å ringe og sende tekstmeldingar med.
– Svara viser at bevisstheit rundt eigen skjermbruk kan redusere tidsbruken, seier Velsand.
Du finn delrapporten her.
Også mange barn meiner at dei bruker for mykje tid på mobilen
Mens spørsmåla til dei vaksne gjaldt all type skjermbruk, har Medietilsynet spurt barn og unge spesifikt om deira mobilbruk. Nesten éin av tre 9-18-åringar svarte at dei bruker for mykje tid på mobilen, ifølge undersøkinga Barn og medium 2024. Dette gjeld jenter i større grad enn gutar, og eldre barn i større grad enn dei yngre.
37 prosent av barn og unge som bruker sosiale medium meiner at dei bruker for mykje tid på desse tenestene, og 28 prosent skulle ønske at dei klarte å logge av sosiale medium oftare.
Dette kan du lese meir om her.
Les og ungdommanes eigne tips for å kutte skjermtid i ei sak frå Medietilsynet i fjor.
Medietilsynet publiserer rapportane "Kritisk medieforståelse i den norske befolkningen” og “Barn og medier” i løpet av hausten.
Fakta om skjermbruk frå undersøkinga:
- To av tre meiner at dei bruker for mykje tid på skjerm.
- 59 prosent har gjort noko for å få ned skjermbruken sin.
- Av dei som har gjort aktive grep for å redusere skjermtida, meiner 72 prosent at det har fungert.
- Respondentane er positive til sosiale medium som arena for å gi kunnskap om kva som skjer i samfunnet, moglegheita for å møte nye menneske og relasjonen til venner.
- Respondentane er meir negative til sosiale mediums påverking på sjølvkjensla og søvnen deira.
Kvinner og den yngste aldersgruppa meiner i langt større grad enn menn og eldre at sosiale medium har negative konsekvensar for sjølvkjensla og søvnen deira.
Nøkkelord
Kontakter
Bengt-Eigil RuudkommunikasjonsrådgiverKommunikasjon og rådgivning
Tel:+4790667828bengt-eigil.ruud@medietilsynet.noMari Velsanddirektør i Medietilsynet
Tel:+47 913 28 448mari.velsand@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynet ønsker kandidater til menneskerettighetspris for journalister4.5.2026 08:37:05 CEST | Pressemelding
Kultur- og likestillingsdepartementets menneskerettighetspris for journalister skal igjen deles ut til en eller flere journalister som i særlig grad har satt søkelys på aktuelle menneskerettighetsspørsmål i Norge. Alle kan foreslå kandidater til prisen.
Nær 25 millionar til innovasjonsprosjekt i media30.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet skal fordele 24 540 000 kroner i innovasjonsstøtte i 2026, og opnar nå for søknader.
Medietilsynet vil vedtektsfeste krav til NRK om samarbeid29.4.2026 09:58:20 CEST | Pressemelding
NRKs ansvar for å samarbeide med kommersielle redaktørstyrte medier bør inn i selskapets vedtekter, anbefaler Medietilsynet i en ny rapport. Det foreslås også å utrede NRKs framtidige regionale nyhetsoppdrag, med bakgrunn i at nyhets- og aktualitetstilbudet på nett har en svak posisjon i regionene.
Medietilsynet: Glad for at lov om aldersgrenser i sosiale medier er på vei24.4.2026 11:15:14 CEST | Pressemelding
– Det er bra at det varslede lovforslaget om aldersgrenser i sosiale medier legges fram for Stortinget i år. Norske barn og unge trenger økt beskyttelse på digitale flater, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
175 aviser vil ha produksjonstilskott17.4.2026 08:50:00 CEST | Pressemelding
175 aviser har i år søkt om produksjonstilskott til nyheits- og aktualitetsmedium. 13 av desse har ikkje fått støtte tidlegare. Blant dei nye søkarane er det både lokalaviser og aviser med heile landet som nedslagsfelt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom