SINTEF og Ei Solutions forenkler risikostyring i bygg med kunstig intelligens
17.9.2024 06:00:00 CEST | SINTEF | Pressemelding
En chatbot utviklet av SINTEF skal integreres i Ei Solutions sitt verktøy for håndtering av klima- og bærekraftrisiko.

Ei Solutions har utviklet et verktøy som gjør det enklere for brukerne å vedlikeholde bygninger. I tillegg kan det forenkle bærekraftrapporteringen og bidra til å oppnå gunstigere finansieringsvilkår. Verktøyet er i dag i bruk hos kunder som Reitan Eiendom, Bane Nor Eiendom, og Newsec.
Nå skal Ei Solutions samarbeide med SINTEF for å gjøre risikostyringen enda enklere, ved hjelp av en KI-chatbot.
Chatboten er utviklet av SINTEF i forskningssenteret Klima 2050. Der ble det forsket på løsninger for å redusere samfunnsrisiko knyttet til klimaendringer, og da spesielt med tanke på økt nedbør og flom i tettbygde områder. Chatboten henter informasjon i alle publikasjonene fra senteret.
Når brukerne gjennomfører klimarisiko- og sårbarhetsvurderinger i Ei Solutions, vil de kunne be KI-boten om hjelp, for eksempel til å vurdere ulike tiltak for et flomutsatt bygg.
–Chatboten vil gjøre verktøyet fra Ei Solutions enklere å bruke, samtidig som ny kunnskap fra forskningsprosjekter kan nå ut til et større publikum, sier forskningsleder Nathalie Labonnote i SINTEF.
–Dette er et godt eksempel på hvordan forskning kan anvendes på en praktisk måte og gi stor samfunnsnytte.
Gustav Haaland, CEO i Ei Solutions, ser også mange muligheter:
–Samarbeidet med SINTEF gir oss muligheten til å gi våre kunder en enda mer effektiv måte å håndtere klima- og bærekraftrisiko på. Samtidig markerer samarbeidet startskuddet for en større satsning på utvikling og bruk av kunstig intelligens i verktøyene vi lager for våre kunder.
Prosjektet har fått støtte av Innovasjon Norge gjennom en innovasjonskontrakt som Ei Solutions nylig fikk innvilget.
Nøkkelord
Kontakter
Nathalie Labonnote
Tel:93002052Nathalie.Labonnote@sintef.noGustav HaalandEi Solutions
Tel:+47 416 72 212gustav@eisolutions.noBilder



Om oss
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
EU-støtte til norsk nanoteknologi mot kreft18.2.2026 07:37:00 CET | Pressemelding
Nadeno Nanoscience er tildelt inntil 110 millioner kroner (ti millioner euro) i støtte fra EUs finansieringsprogram EIC Accelerator. Dermed kan selskapet starte klinisk utprøving av sin teknologiplattform for levering av nanomedisin, som i første omgang skal testes på pasienter med eggstokkreft og spredning i bukhulen.
Nasjonalt fuktseminar 2026: Fukt, folkehelse og fremtidens teknologi9.2.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Årets arrangement gjennomføres både fysisk og digitalt.
Skal utvikle sikrere, mer effektive og miljøvennlige flyplasser6.2.2026 10:54:30 CET | Pressemelding
Med kunstig intelligens og ny teknologi skal et nytt prosjekt forbedre europeisk lufthavnteknologi. Ny tildeling på 140 millioner kroner sikrer norsk tilstedeværelse i EUs ledende luftfartssatsing.
SINTEF skal bidra til sikker vannforsyning i Longyearbyen5.2.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Med økt press på Arktis blir sikker vannforsyning en sentral del av beredskapen. Nå undersøker forskere hvordan Isdammen kan rustes for framtidens utfordringer.
Nå skal Norge utvikle KI som hjelper oss å ta bedre beslutninger27.1.2026 12:59:37 CET | Pressemelding
I KI-senteret aiD går 70 partnere fra norske bedrifter, offentlig sektor og forskning sammen for å gi oss kunstig intelligens som virkelig nytter. I ryggen har de regjeringen og deres milliardsatsing på området.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom