SINTEF og Ei Solutions forenkler risikostyring i bygg med kunstig intelligens
17.9.2024 06:00:00 CEST | SINTEF | Pressemelding
En chatbot utviklet av SINTEF skal integreres i Ei Solutions sitt verktøy for håndtering av klima- og bærekraftrisiko.

Ei Solutions har utviklet et verktøy som gjør det enklere for brukerne å vedlikeholde bygninger. I tillegg kan det forenkle bærekraftrapporteringen og bidra til å oppnå gunstigere finansieringsvilkår. Verktøyet er i dag i bruk hos kunder som Reitan Eiendom, Bane Nor Eiendom, og Newsec.
Nå skal Ei Solutions samarbeide med SINTEF for å gjøre risikostyringen enda enklere, ved hjelp av en KI-chatbot.
Chatboten er utviklet av SINTEF i forskningssenteret Klima 2050. Der ble det forsket på løsninger for å redusere samfunnsrisiko knyttet til klimaendringer, og da spesielt med tanke på økt nedbør og flom i tettbygde områder. Chatboten henter informasjon i alle publikasjonene fra senteret.
Når brukerne gjennomfører klimarisiko- og sårbarhetsvurderinger i Ei Solutions, vil de kunne be KI-boten om hjelp, for eksempel til å vurdere ulike tiltak for et flomutsatt bygg.
–Chatboten vil gjøre verktøyet fra Ei Solutions enklere å bruke, samtidig som ny kunnskap fra forskningsprosjekter kan nå ut til et større publikum, sier forskningsleder Nathalie Labonnote i SINTEF.
–Dette er et godt eksempel på hvordan forskning kan anvendes på en praktisk måte og gi stor samfunnsnytte.
Gustav Haaland, CEO i Ei Solutions, ser også mange muligheter:
–Samarbeidet med SINTEF gir oss muligheten til å gi våre kunder en enda mer effektiv måte å håndtere klima- og bærekraftrisiko på. Samtidig markerer samarbeidet startskuddet for en større satsning på utvikling og bruk av kunstig intelligens i verktøyene vi lager for våre kunder.
Prosjektet har fått støtte av Innovasjon Norge gjennom en innovasjonskontrakt som Ei Solutions nylig fikk innvilget.
Nøkkelord
Kontakter
Nathalie Labonnote
Tel:93002052Nathalie.Labonnote@sintef.noGustav HaalandEi Solutions
Tel:+47 416 72 212gustav@eisolutions.noBilder



Om oss
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
SINTEF i ny allianse for Europas totalforsvar10.6.2026 13:04:40 CEST | Pressemelding
En ny nordisk-baltisk allianse av ledende forsknings- og teknologiorganisasjoner (RTO-er) ble offisielt lansert i Brussel tirsdag. Målet er å styrke Europas totalforsvar og samfunnssikkerhet gjennom tettere samarbeid om kritiske teknologier og industriell kapasitet.
SINTEF etablerer nytt bygg for pilotering av bærekraftige industriprosesser27.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
Det nye bygget på Tiller i Trondheim vil gi helt nye fasiliteter for utvikling og testing av grønne, bioteknologiske løsninger i større skala. I første omgang vil det bli brukt av EU-prosjektet PYROCO2, som skal produsere kjemikaliet aceton fra CO2 og grønt hydrogen ved hjelp av gassfermentering.
Bygg smartere: Nye råd for carporter og små garasjer22.4.2026 08:03:39 CEST | Pressemelding
Byggforskserien viser hvordan man kan planlegge og bygge carporter og små garasjer på en trygg og hensiktsmessig måte.
Europeisk datakonferanse til Norge20.4.2026 11:51:32 CEST | Pressemelding
Verdiskaping fra data kan styrke både industri og samfunn. 5. og 6. mai samles ledende aktører fra hele Europa for å få fart på datadrevet innovasjon og KI under Data Week 2026.
SINTEF kommer til Bergen for å kurse om regn16.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
I juni holder SINTEF kurs i praktisk bygningsfysikk i Bergen. Tema er fuktsikring av fasader og tak, med spesielt blikk på håndtering av regn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom