Bør reguleringen av loddefisket endres?
Fiskeridirektoratet skal undersøke om kystflåtens fiske etter lodde i Barentshavet bør reguleres annerledes enn i dag.
Nærings- og fiskeridepartementet har i dag bedt Fiskeridirektoratet vurdere fremtidig regulering av kystgruppens fiske etter lodde i Barentshavet. Den helhetlige gjennomgangen skal særlig se nærmere på reguleringen av deltakelsen i fisket.
- De siste årene har det vært en utvikling i loddefisket og kvotebestanden generelt. Nå er det derfor på tide å se nærmere på reguleringen. Vi har en åpen tilnærming til om reguleringen av loddefisket bør endres. Før vi tar stilling til eventuelle endringer trenger vi et større kunnskapsgrunnlag, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Bakgrunnen for gjennomgangen er at fisket gjennom flere år har blitt opplevd som lite forutsigbart for flåten og industrien. I dag reguleres fisket gjennom påmelding og loddtrekning, som organiseres av Fiskeridirektoratet og Norges Sildesalgslag.
Nærings- og fiskeridepartementet har ikke lagt noen føringer for Fiskeridirektoratets gjennomgang av reguleringen, og det er usikkert hva som blir utfallet av prosessen. Departementet gjør likevel oppmerksom på at dersom denne prosessen ender med at det blir besluttet å begrense deltakelsen i fisket, vil dagens dato være en skjæringsdato. Aktivitet som finner sted, eller avtaler om investeringer som blir inngått etter skjæringsdatoen, vil ikke danne grunnlag for fremtidig deltakelse.
Loddefakta
Lodda lever pelagisk (i havet, ikke nær kysten) i store stimer. Den spiser dyreplankton, som for eksempel krill og raudåte. Lodda er bytteart for torsk. Den lever kort, og dør vanligvis etter gyting. Derfor varierer bestanden og kvotene mye fra år til år.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Regjeringen styrker reiselivet med nye verktøy: Vil gi kommunene mulighet til å innføre et kommunalt besøksbidrag10.4.2025 11:49:46 CEST | Pressemelding
Det reises som aldri før i Norge. Med over 38 millioner overnattinger ble 2024 et rekordår for norske overnattingsvirksomheter. Regjeringen foreslår at kommuner som ønsker det skal kunne ta inn et besøksbidrag på tre prosent fra besøkende. Lovforslaget har vært igjennom en god høringsrunde, og regjeringen har lyttet og gjort noen viktige justeringer i forslaget som legges frem i dag.
Presseinvitasjon: Næringsministeren presenterer regjeringens forslag til lov om besøksbidrag9.4.2025 17:21:56 CEST | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth vil torsdag 10. april kl. 12.30 presentere regjeringens forslag til lov om besøksbidrag.
Norge og Ukraina signerte en ny, modernisert frihandelsavtale8.4.2025 16:00:00 CEST | Pressemelding
I dag, 8. april 2025, signerte Norge og de tre andre EFTA-statene Island, Liechtenstein og Sveits en ny og modernisert frihandelsavtale med Ukraina. Avtalen ble signert i Kyiv.
Fiskeri- og havministeren legger frem regjeringens havbruksmelding i Bergen 10. april7.4.2025 17:00:12 CEST | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss legger frem havbruksmeldingen i Bergen torsdag 10. april.
Regjeringen vil ha norske lønnsvilkår på skip4.4.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil sikre et rettferdig arbeidsliv til sjøs. Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss foreslår derfor lovendringer for å innføre et krav om norske lønnsvilkår på skip i norske farvann og på norsk sokkel.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom