Reduksjon i klimagassutslepp
13.9.2024 14:31:53 CEST | Den norske kirke | Pressemelding
Den norske kyrkja skal kutte klimagassutslepp frå fly skal med 60 prosent innan 2030. Utsleppsrekneskapen for 2023 kuttar tre prosent meir enn planlagt, men det er store skilnader internt i organisasjonen.

– Skal verda nå måla i Paris-avtalen, må både organisasjonar, bedrifter og enkeltmenneske ta ansvar. Det hastar å få ned klimagassutslepp. Den norske kyrkja sine utslepp er i stor grad knytt til kyrkjebygg og reiser, og no er vi godt i gang med å kutte utsleppa knytt til flyreiser.
Det seier avdelingsdirektør i Kyrkjerådet, Jan Christian Kielland.
Som eit vedtak i saka «Mer himmel på en truet jord – Den norske kirkes arbeid med klima, miljø og bærekraft mot 2030» vedtok Kyrkjemøtet i 2021 at utslepp frå flyreiser skal bli redusert med 60 prosent innan 2030.
Ambisiøst mål
Utgangspunktet for reduksjonen er eit snitt på utsleppa i 2019 og i 2022. Dette var normalår utan pandemi, og to år med tilnærma likt reisenivå. Totalt er snittet er berekna til 1452 tonn CO2-ekvialentar.
Målet om å redusere dette med 60 prosent, vil seie at totalen skal vere 580 tonn CO2-ekv. i 2030. Planen er å kutte 109 tonn kvart år fram mot 2030.
– Det er eit ambisiøst mål, og for å nå dette målet må både tilsette og folkevalde i kyrkja velje reiser med mindre utslepp, seier Kielland.
Arbeidet fungerer
Utsleppsrekneskapen for 2023 viser at arbeidet med å redusere utslepp fungerer.
Med ein reduksjon på 109 tonn frå snittet, var den totale kvoten ein kunne reise for i 2023 på 1343 tonn. Rekneskapen viser det ble reist for 1305 tonn CO2-ekv. totalt, noko som er 38 tonn mindre enn kvoten. Det vil seie ein har kutta 2,8 prosent meir enn planlagt.
Statistikken omfattar flyreiser i "rettssubjektet Den norske kirke". Det vil seie prestar, Døvekyrkja, tilsette i Kyrkjerådet og bispedømekontora. I tillegg kjem folkevalde i Kyrkjemøtet, Kyrkjerådet, Ungdommens kyrkjemøte, Samisk kyrkjeråd og Mellomkyrkjeleg råd – i tillegg ulike utval og nemnder i det nasjonale kyrkjedemokratiet.
Variasjonar internt
Samtidig som ein totalt sett er betre enn planlagt, er det store skilnader internt. Einingane som har brukt meir enn kvoten, må kompensere inn til kyrkja sitt klimakompensasjonsfond.
Eit fleirtal av bispedøma har bidrege til mindre utslepp, saman med Døvekyrkja.
– Det er ei pågåande kulturendring at vi skal fly mindre, og fleire av bispedøma har mellom anna endra opplegg knytt til samlingar og studiereiser, fortel Kielland.
Det nasjonale kyrkjedemokratiet har ein auke i utsleppa i 2023, ikkje nedgang. Kyrkjerådet har allereie endra sin møteplan, der det tidlegare var fire eller fem fysiske møter, er no planen tre fysiske møter og fleire digitale møter.
Nøkkelord
Kontakter
Anders Emil KaldholPressekontakt og rådgiver, avdeling for kommunikasjon og samfunnskontakt
Tel:98801428ak547@kirken.noBilder

Lenker
Om oss
65 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 75.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene og statsbudsjettet.
Mer himmel på jord
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Flere innom Den norske kirke i 202516.3.2026 08:18:21 CET | Pressemelding
Over fem millioner mennesker var innom Den norske kirke i forbindelse med dåp, konfirmasjon, bryllup eller begravelse i 2025. Det viser nasjonal kirkestatistikk som SSB publiserte mandag morgen. Legger du til vanlige gudstjenester og konserter, er deltakertallet over ni millioner!
Ny innmeldings-topp i folkekirken15.3.2026 09:09:54 CET | Pressemelding
I 2025 ble det satt ny rekord i innmeldinger, med 4451 innmeldinger i Den norske kirke. Selv om medlemstallet totalt sett går ned, er dette det høyeste innmeldingstallet tallet noensinne. I aldersgruppen 25–34 år øker innmeldingstallet med hele 22 prosent!
Nå vil flere unge lære om kristendom18.2.2026 12:09:28 CET | Pressemelding
Den norske kirkes medlemsundersøkelse viser bred oppslutning om folkekirken og at hver tredje unge kirkemedlem vil lære om kristendom.
Ny bryllaupsrekord: Over 400 par gifta seg på drop-in i kyrkja14.2.2026 19:01:14 CET | Pressemelding
Hurra for kjærleiken! Rekordmange par gav kvarandre sitt ja i kyrkja på valentinsdagen, då over 120 kyrkjer opna dørene for drop-in-bryllup.
94 kirker med drop-in-bryllup på valentinsdagen26.1.2026 12:01:00 CET | Pressemelding
I år faller valentinsdagen på en lørdag, noe som er en perfekt anledning for å feire kjærligheten. Kirker i alle fylker ønsker å legge til rette for en enkel, men høytidelig feiring av kjærligheten. Det er flere muligheter enn noen gang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom