Vardetenning mot vindkraft over hele landet 8.oktober
For sjette år på rad arrangeres vardetenning mot vindkraft over hele Norge. Blir det rekordmange deltagere i år?

-Å tenne varder for å varsle om fare er en eldgammel tradisjon i Norge. I fjor ble hundrevis av varder tent over hele landet, og i år håper vi at det blir enda flere, sier leder i Motvind Norge, John Fiskvik.
Om man tenner en varde på en fjelltopp, fyrer opp et bål i hagen eller et stearinlys på kjøkkenet er opp til hver enkelt:
-Noen har større arrangementer med innslag og appeller rundt sine vardetenninger, mens andre gjør det enklere. Det viktigste er at man faktisk tenner et bål eller lys for å vise sin motstand mot vindkraft i Norge, forklarer Fiskvik.
Nytt av året er et digital kart hvor man enkelt ser alle innmeldte vardetenninger på Motvind Norges nettsider. Målet er å fylle hele landet med digitale bålpinner:
-Det er enkelt og selvsagt gratis å registrere sitt bål eller sin varde. Vi har laget en løsning som er fungerer godt for både mobil og datamaskin, sier prosjektleder for årets vardetenning i Motvind Norge, Mekki Lumio.
Nå oppfordrer Motvind Norge flest mulig til å registrere sitt bål, og sette av av noen timer på ettermiddag/kveld tirsdag 8.oktober til å vise motstand mot vindkraft gjennom bålbrenning.
-Vi kommer til å sende direkte i våre sosiale kanaler fra flere av stedene, slik at vi viser et tverrsnitt av engasjementet mot vindkraft fra sør til nord i landet vårt. Nordmenn vil ikke ha vindkraft, og det håper vi myndighetene tar til etterretning snarest, sier John Fiskvik i Motvind Norge.
Du melder enkelt inn din varde/ditt bål på https://motvind.org/vardetenning-2024/
Nøkkelord
Kontakter
Gaute Grøtta GravLeder informasjon og kommunikasjonMotvind Norge
Tel:92601505ggg@motvind.orgwww.motvind.orgJohn FiskvikStyrelederMotvind Norge
Tel:900 48 348john.fiskvik@motvind.orgBilder

Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
Over en halv million til Motvind Norge31.8.2025 11:44:11 CEST | Pressemelding
Motvind Norge gjennomførte lørdag en historisk innsamlingsaksjon. Resultatet overgikk alle forventninger: Hele 508.175 kroner kom inn via Spleis og Vipps – i tillegg til beløp som kommer direkte inn på bankkonto de nærmeste dagene. Summen vil dermed bli enda høyere.
PFU: Rana Blad brøt god presseskikk mot Motvind Norge27.8.2025 12:52:54 CEST | Pressemelding
PFU slår fast at Rana Blad tolket de presseetiske kravene for strengt da avisen avviste et tilsvar fra Motvind Norge. Avisen hadde publisert et innlegg der organisasjonen ble beskyldt for å «spre feilinformasjon», men nektet mulighet til å imøtegå påstanden.
Respekter folkeviljen – dropp myten om «press utenfra»13.8.2025 13:25:27 CEST | Pressemelding
I en artikkel publisert under Arendalsuka hevder ordføreren i Modalen at «krefter utenfra» og «misinformasjon» bidro til at kommunen sa nei til vindkraft. Energiminister Terje Aasland kalte dette en «uting i demokratiet» og sa han blir «forbanna irritert» over at lokalpolitikere opplever slikt press.
Motvind Norge i full styrke på Arendalsuka – krever slutt på naturødeleggende vindkraft11.8.2025 12:41:49 CEST | Pressemelding
Tirsdag 12. august samler Motvind Norge over 100 medlemmer i røde t-skjorter i Arendal for å markere den stadig voksende motstanden mot vindkraftutbygging i Norge.
Norges kraftreserver tappes – mens strømmen sløses bort på symbolske klimatiltak8.8.2025 09:11:21 CEST | Pressemelding
Det alarmerende lave fyllingsnivået i vannmagasinene i Sør-Norge er dramatisk. -Vi kan stå foran en akutt kraftkrise – ikke fordi vi mangler vann eller produksjonsevne, men fordi politikerne har valgt å bruke den norske krafta feil.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom