Sjekk hvor flest kjører elbil
Hvor mange kjører med elbil eller annet nullutslippskjøretøy der du bor? Hvor mange i nabokommunen? Nå finner du dette raskt på vegvesen.no.

I selvbetjeningsløsningen Oppdatert status på nullutslippskjøretøy | Statens vegvesen ser du om vi når målet om at alle nye personbiler, lette varebiler og bybusser skal være nullutslippskjøretøy innen 2025 (Nasjonal transportplan). Om du foretrekker engelsk har vi en egen versjon for deg også på Share of zero-emission vehicles (vegvesen.no)
Statens vegvesen bidrar til økt bærekraft ved at vi blant annet utvikler regelverk som legger til rette for at vi bruker kjøretøy som ikke forurenser. Ved hjelp av denne selvbetjeningsløsningen kan du følge med på om vi er på rett vei.
Mye nyttig informasjon
Her får du oppdatert informasjon om alle kjøretøy i Norge fordelt på hvilket drivstoff de bruker.
- Du kan sortere på alle kjøretøygrupper og få det framstilt både grafisk og som tabell. Du kan hente ut tall på månedsbasis og på år. Det nye i år er at nå kan du også sortere på fylker og kommuner, og velge mellom alle registrerte kjøretøy eller bare de som er nyregistrerte. Slik kan du følge med på hvilke kommuner som er flinkest og hvem som må skjerpe seg for å nå målet, sier Rune Lien.
Mange kan bruke disse opplysningene
Selvbetjeningsløsningen er selvfølgelig oppdatert etter internasjonal standard når det gjelder universell utforming, slik at de som er funksjonshemmede også kan bruke informasjonen.
- Vi ser for oss at mange kan få nytte av denne informasjonen. Blant annet elever som jobber med miljø, de som utarbeider miljøregnskap for kommunene, de som planlegger framtidig infrastruktur og så videre, avslutter Rune Lien.
Fakta:
Flest elektriske personbiler:
- Oslo: 104 743
- Bergen: 51 585
- Trondheim: 31 472
- Totalt i landet: 752 562
Flest elektriske varebiler:
- Oslo: 11 783
- Totalt i landet: 34 862
Bybuss og langdistansebuss:
- Oslo: 924
- Totalt i landet: 1 670
Lastebil:
- Oslo 772
- Totalt i landet: 1 595
Nøkkelord
Kontakter
Rune LienStatens vegvesen, divisjonen for Trafikant og kjøretøy
Tel:95199038rune.lien@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Flyplasskrysset er utlyst23.12.2025 13:56:14 CET | Pressemelding
Vegvesenet har åpnet anbudskonkurransen for nytt trafikksikkert og effektivt kryss på E10 ved Harstad/Narvik lufthavn Evenes.
Julaften: Glatte veier i nord – kjør forsiktig!23.12.2025 13:10:09 CET | Pressemelding
Det er meldt mildvær, mye regn og glatte veier i deler av Nordland, Troms og Finnmark julaften og 1. juledag. Regnet kan fryse på bakken og gi svært glatte veier disse juledagene.
E39 ved Kongeparken i Rogaland er åpen igjen20.12.2025 11:16:16 CET | Pressemelding
I dag kl. 11.00 åpnet E39 ved Kongeparken i Rogaland igjen etter å ha vært stengt siden torsdag kveld på grunn av fare for jordskred.
E39 ved Kongeparken fortsatt stengt19.12.2025 13:47:18 CET | Pressemelding
Ny vurdering lørdag formiddag.
Slik sikrar Statens vegvesen skredutsette rv. 13 i Ryfylke19.12.2025 11:05:12 CET | Pressemelding
Det er mykje fjell langs rv. 13 i Ryfylke. Skredsikring er ein viktig del av Statens vegvesen sitt samfunnsoppdrag i dette området.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom