NAF: - Frys bilavgiftene i neste års statsbudsjett
NAF ber om en garanti mot økt elbil-moms og avgifter neste år. - Folk er sensitive for avgiftsendringer. Skal vi klare overgangen til elbiler, må regjeringen fryse bilavgiftene i neste års budsjett, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

Neste år er målet at alle nye biler solgt skal være nullutslipp. I august i år var 94,3 prosent av nybilsalget elbiler. NAF mener sikkerhet mot økte avgifter neste år er et viktig grep for å nå målet. Innspillet er gitt til regjeringen før statsbudsjettet for 2025.
- Målet som er satt kan nås neste år, men kommer det avgiftsendringer er det ikke sikkert. Like viktig er det at elbilsalget fortsetter i godt tempo etter 2025, slik at bilparken blir skiftet ut med nullutslippsbiler, sier Sødal.
To millioner nordmenn skal ha elbil
Selv om andelen elbiler i nybilsalget er rekordhøy, er det hittil i år solgt færre biler enn i fjor. Et tregt marked betyr at utskiftningen av bilparken går tregere.
- Det er viktig å huske på at det fremdeles er to millioner nordmenn som skal gå over til en elbil de neste årene. Skal Norge nå klimamålene, er det avgjørende at regjeringen fryser bilavgiftene, sier Sødal.
Derfor ber NAF om en avklaring på at momsgrensen holdes på 500 000 kroner neste år for nye elbiler.
Tyskland gjeninnfører elbil-insentiver
I Tyskland ble insentivene for å kjøpe elbil fjernet i år. Det resulterte i en nedgang i elbilsalget på 37 prosent. Nå vil den tyske regjeringen gjeninnføre insentiver for å redde både elbilsalget og tysk bilindustri.
- Dette illustrerer hvor sensitive bilkjøperne er til avgiftsendringer. Selv om vi har en elbilsuksess i Norge, kan det endre seg om regjeringen trår feil i avgiftspolitikken, mener Nils Sødal.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Nye rekkevidderekorder i NAF og Motors elbiltest5.6.2025 15:52:40 CEST | Pressemelding
I sommerens store elbiltest var det hele tre biler som slo den gamle rekkevidderekorden. I tillegg kjørte flere biler lengre enn oppgitt. – Forbruk og rekkevidde er mye bedre enn i tidligere tester med kjølig og vått vær, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Verdens største elbiltest: Tesla vippes ned fra rekkevidde-tronen2.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
I NAF og Motors store elbiltester har Tesla vært den ubestridte rekkeviddekongen, men denne sommeren vil rekorden bli slått. - Vi har med en bil som kan kjøre nesten 1000 kilometer. Så Teslas rekorder faller nå, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Priv til red.: Tesla-rekord står for fall i verdens største elbiltest onsdag 4.juni2.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
El prix – Verdens største elbiltest - kjører onsdag 4. juni gjennom ditt lokalområde. Bilene kjører fra Oslo om morgenen. Underveis har bilene korte pauser på Gjøvik, Vinstra og Dombås. Bilene som kjører lengst har pauser på Basecamp Hjerkinn. Etter endt test samles alle bilene på Otta.
Én av to synes lading tar for lang tid på ferieturen30.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Selv om elbiler lader raskere enn før, er det mange som mener at det tar for lang tid. Særlig de som aldri har prøvd. – Dette er overraskende når vi ser hvor mye ladetiden er kuttet med i våre store elbiltester, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Nye elbiler kan ikke lade så raskt som det oppgis28.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
En rekke nye elbiler kan ikke lade så raskt som det oppgis i salgspapirene. Grunnen er at de fleste laderne ikke kan levere nok strøm til bilene. Da vil ikke bileieren se igjen tallet fra reklamen på ladestasjonen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom