NAF: - Skremmende sårbart
10.9.2024 11:18:25 CEST | NAF | Pressemelding
Tirsdag morgen er en rekke veistrekninger i Sør-Norge stengt på grunn av flom eller ras. – Det er skremmende å se hvor sårbart veinettet er, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.

Både riks- og fylkesveier på Østlandet og i Trøndelag er stengt på grunn av flom og skred, en uke etter at regnvær satte to av hovedveiene mellom øst og vest i landet ute av spill.
– Dette viser hvor på etterskudd vi er med å sikre veinettet. Flom og skred stenger veier og sperrer lokalsamfunn inne. Det haster å trappe opp arbeidet med å sikre veiene mot de stadig større påkjenningene fra et klima i endring, sier Handagard.
Klimasikring av veiene må prioriteres, mener NAF. I Nasjonal transportplan er det ingen øremerket ordning til sikringstiltak for strekninger som er spesielt utsatt ved ekstremvær.
– Vi etterlyser en helhetlig satsning på klimasikring. Fordi konsekvensene blir så store når flom og skred lammer veinettet. Derfor bør sikring av veinettet mot nedbør og klimaendringer ses under ett. Både riks- og fylkesveier må settes i stand til å stå imot oftere og kraftigere nedbør, sier Handagard.
Kostet 1,2 milliarder etter «Hans»
Etter ekstremværet «Hans» i august 2023, kostet det 1,2 milliarder kroner å utbedre riks- og fylkesveier som ble rammet. Manglende sikring mot ekstremvær har store kostnader, påpeker NAF.
– Vi kan ikke ha det slik at vi bruker en milliard i året på opprydding eller at halve landet isoleres hver gang det regner kraftig. Gang på gang har forskere advart om at ekstremvær og økt nedbør vil ramme oftere og kraftigere enn før. Det haster nå med å trappe opp innsatsen, sier Handagard.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Ett år med Norgespris: - Elbilistene har spart en tusenlapp i ladeutgifter1.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En gjennomsnittlig elbilist på Østlandet har spart en tusenlapp om hen valgte Norgespris på strømmen da den kom. - Norgespris gir vesentlig lavere utgifter både på elbilladingen og resten av strømforbruket i boligen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Mange er villige til å bryte fartsgrensen: - Tall som bør bekymre30.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fire av ti norske bilister mener det er greit å kjøre inntil ti kilometer for fort. - Dette er et tegn på at mange bilister mener fartsgrensene er satt for lavt, sier Jan Harry Svendsen i NAF.
Høstferie: - Skal du til fjells, skift til vinterdekk25.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Bremselengden er fire ganger lengre med sommerdekk om du blir overrasket av snø på høstferien, advarer NAF. – Skal du på høstferie på fjellet er det lurt å legge om til vinterdekk. Holder du deg i lavlandet, la sommerdekkene være på, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Drivstoffprishopp gir økt interesse for brukte elbiler24.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Økende drivstoffpriser gir økt interesse for brukte elbiler. – Utvalget av elbiler på bruktmarkedet er godt. Flere av de leverer også god rekkevidde og rask lading, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Klart flertall for nytt avgiftskutt på drivstoff i ny undersøkelse21.9.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Et klart flertall blant folk vil ha avgiftskuttet tilbake etter at prisene igjen har passert 30 kroner. – Folk så at avgiftskuttet fikk prisene ned. Nå er avgiftene tilbake, og det merkes samtidig som prisene på drivstoff øker. Dette er signaler politikerne må lytte til, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom