Ny tariffavtale til kabinansatte etter stort ja-flertall i uravstemning
9.9.2024 14:00:00 CEST | Fellesforbundet | Pressemelding
– Dette resultatet viser at det er stor støtte for avtalen blant medlemmene. Det er et sterkt demokratisk resultat når over 90 prosent av medlemmene har avgitt sin stemme, sier Jørn Eggum.

Fellesforbundets medlemmer i Norsk Kabinforening har i uravstemning gitt et klart ja for den nye tariffavtalen med NHO Luftfart og SAS. Hele 92 prosent av medlemmene avga sin stemme og 69,48 prosent stemte for, mens 27,34 prosent stemte imot avtaleforslaget.
– Nå er de kabinansatte løftet opp på et anstendig nivå, både når det gjelder lønn og arbeidsvilkår, sier forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Streik ga seier for de kabinansatte
Tidligere i august ble det brudd i meklingen mellom Fellesforbundet og NHO Luftfart. 115 kabinansatte i SAS gikk til streik etter flere år med lønnsreduksjoner og dårlige arbeidsvilkår. Etter fire dager med streik kom partene til enighet om en ny avtale for medlemmene.
Resultatet gav medlemmene et solid lønnsløft, mer helgefri og skikkelig matpauser.
– Det viser at folk flest er opptatt av at vi skal ha et arbeidsliv med anstendige lønn og arbeidsvilkår, også i lufta, sa Eggum.
Nøkkelord
Kontakter
Bettina ThorvikKommunikasjonssjef
Tel:(+47) 928 20 658bettina.thorvik@fellesforbundet.noBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Fellesforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesforbundet
Flystreiken avverget – enighet mellom Fellesforbundet og NHO Luftfart24.6.2026 15:41:15 CEST | Pressemelding
Etter 15 timer mekling på overtid kom Fellesforbundet og NHO Luftfart til enighet om ny tariffavtale for de kabinansatte i SAS. Flystreiken er dermed avverget.
Meklingen for de kabinansatte i SAS fortsetter på overtid24.6.2026 00:08:31 CEST | Pressemelding
NHO Luftfart / SAS og Fellesforbundet har ikke kommet til enighet ved meklingsfristens utløp. Partene fortsetter mekling på overtid.
Mekling i gang for kabinansatte i SAS – fare for flystreik22.6.2026 10:35:26 CEST | Pressemelding
I dag startet meklingen mellom Fellesforbundet og NHO Luftfart om tariffavtalen for de kabinansatte i SAS. Blir ikke partene enige innen fristen, kan det bli streik fra onsdag.
Sjømat Norge og Fellesforbundet har kommet til enighet på Havbruksoverenskomsten etter mekling i 2 dager19.6.2026 17:41:03 CEST | Pressemelding
Sjømat Norge og Fellesforbundet ble i dag enige om ny revisjon av tariffavtale for de nesten 4000 medlemmene på Havbruksoverenskomsten. Den nye avtalen sikrer medlemmene en lønnsvekst og forskuttering av sykepenger helt i tråd med frontfaget.
Fellesforbundet varsler mulig streik i SAS fra onsdag morgen19.6.2026 12:01:36 CEST | Pressemelding
Etter brudd i forhandlingene i mai, møtes NHO Luftfart/SAS og Fellesforbundet hos Riksmekleren mandag 22. juni i et forsøk på å finne en løsning på lønns- og arbeidsbetingelser til de kabinansatte i SAS. I forkant av meklingen varsler Fellesforbundet plassfratredelse for alle sine medlemmer på Kabinavtalen i SAS.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom