Ny programleder i NRK Unormal
9.9.2024 13:00:00 CEST | NRK | Pressemelding
Sofie Eikeland (19) blir ny programleder i podkasten Baksnakk og NRK Unormal.

Sofie Eikeland fra Kristiansand hadde tidligere sceneskrekk og har aldri før bodd hjemmefra. Nå blir hun en del av NRKs ungdomssatsing på TikTok og podkast.
– Jeg er en åpen bok som snakker om både flauser og ting jeg har opplevd selv. Jeg sparer ikke på detaljer og sier det sånn som det har skjedd. Jeg kan også (dessverre) relatere til det meste ungdom går gjennom, sier Sofie.
Flytter nordover
Sceneskrekken ble hun kvitt gjennom sang og opptredener med kulturskolen, og helt siden niendeklasse har Sofie hatt en TikTok-kanal der hun deler fra hverdagen sin og lager humorvideoer. Nå går hun fra influenser til programleder, og flytter samtidig hjemmefra for første gang – fra Søgne i Kristiansand til Trondheim.
– Jeg har aldri bodd vekk fra foreldrene mine, så det blir spennende, men jeg liker Trondheim allerede. Jeg er vant til at det bare er meg og et kamera, så det blir noe annet å jobbe med et helt team med forventninger fra andre folk, sier Sofie.
Ny programledertrio
Sofie Eikeland skal jobbe sammen med Milie Birkelund og Zara Cecilie Leite i både podkasten Baksnakk og med TikTok-kanalen NRK Unormal.
Innholdet i «Baksnakk» og «Unormal» handler om kropp og identitet, og er ofte personlig. Programlederne deler erfaringer fra eget liv og kan ofte le av seg selv og hverandre.
– Jeg er oppdratt til å være ærlig og åpen. Pappa er en person som bare sier det han mener når han mener det, så jeg har det fra ham.
Særlig én ting er viktig for den ferske programlederen.
– Jeg synes det er viktig å elske seg selv. Dette er noe jeg begynte å tenke på i 8. klasse, da jeg innså at det var løsningen på problemene mine. Det å være en god venn var vanskelig når man ikke likte seg selv.
Tre personer av bildet. De sitter tett inntil hverandre. Personen til venstre har langt sort hår og ser inn i kameraet uten å smile mens hun påfører lipgloss. I midten står en person med hvit t-skjorte, en del ringer på fingrene og brunt krøllete hår. Til høyre står en person med hvitt og sort hår klippet i en bob. Hun har på seg en kort oransje topp og ser inn i kameraet mens hun påfører lipgloss.
Sofie runder av med sitt beste tips til ungdom som sliter med å akseptere seg selv.
– Man trenger ikke å være noe mer enn seg selv. Du er morsom nok, og du er interessant nok. Det er en lang prosess å lære å elske seg selv, men man må faktisk bare begynne et sted
Kontakter
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder


Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Hundetrener Maren med ny sesong av «Fra bølle til bestevenn»27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Hundetrener Maren Teien Rørvik er klar for en ny runde av NRK-suksessen «Fra bølle til bestevenn» på NRK. Les om sesongen og deltakerne her.
Dette er årets BlimE-artister23.3.2026 10:00:17 CET | Pressemelding
Newton-programleder Viljar Natlandsmyr og artisten Máijá synger årets BlimE-låt. Sangen er inspirert av samholdet i idretten og fremføres på både norsk og samisk.
Møt deltakerne i Bakemesterskapet sesong 320.3.2026 09:59:09 CET | Pressemelding
I påsken går startskuddet for en helt ny sesong av Bakemesterskapet på NRK. Hvem har det som skal til for å nå helt til topps og krone seg med tittelen Norges beste hobbybaker?
Cengiz Al inviterer til id-feiring hjemme hos seg selv16.3.2026 11:04:05 CET | Pressemelding
I årets «Festen etter fasten» på NRK inviterer programleder Cengiz Al seerne hjem til seg i Lier.
Kasper Wikestad skal jobbe for NRK under fotball-VM10.3.2026 13:20:12 CET | Pressemelding
Han har formidlet noen av de største øyeblikkene i internasjonal fotball til det norske folk. Til sommeren skal Kasper Wikestad jobbe for NRK under fotball-VM.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom