NRK trekker Team Ingebrigtsen
6.9.2024 11:50:53 CEST | NRK | Pressemelding
NRK har besluttet å trekke de resterende sesongene av TV-serien «Team Ingebrigtsen» fra NRK TV.

Kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen begrunner avpubliseringen slik:
– Dette skjer som følge av en direkte kontakt med medvirkende familiemedlemmer, som uttrykker at seriens tilgjengelighet er en stor belastning for dem, en belastning som kommer på toppen av øvrig trykk som familiemedlemmer nå opplever.
På bakgrunn av denne kontakten har NRK gjort en ny vurdering av publiseringen. Det at noen av de medvirkende var mindreårige da serien ble produsert og første gang sendt, har veid tungt i vår vurdering.
Når vi blir invitert inn i private liv, må vi være særlig imøtekommende for hvordan privatpersoner opplever eksponeringen. Dette er spesielt viktig når barn og unge er involvert, som i dette tilfellet. Selv om NRK har gjort løpende vurderinger av eksponeringen av de mindreårige i serien under hele produksjonsperioden, er dette første gang vi får direkte informasjon om hvordan de opplever denne eksponeringen nå.
Vi har også hatt kontakt med rådgiver for de medvirkende familiemedlemmene og advokat Mette Yvonne Larsen.
Vi har vært spesielt opptatt av at våre publiseringsvalg ikke skal påvirke den rettslige konflikten, og at uskyldspresumsjonen står fast: Enhver har krav på å bli behandlet og omtalt som uskyldig inntil man er endelig domfelt i en straffesak. Men vi har også sagt at vi vil revurdere på bakgrunn ny vesentlig informasjon, herunder en direkte tilbakemeldinger fra de medvirkende. Det har nå vi gjort. Det er vår vurdering at belastningen for de medvirkende vil være der så lenge serien ligger tilgjengelig, uavhengig av hva som blir utfallet i rettssaken
NRK vil samtidig presisere at serien er produsert og publisert i forkant av anmeldelser mot Gjert Ingebrigtsen, og at produksjonsselskap, Zacapa, og NRK ikke har vært vitne til noen handlinger som har gitt oss grunn til å stoppe produksjon eller publisering underveis.
Presse
Kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen og eksternredaktør Petter Wallace vil være
tilgjengelig for presse i TV-resepsjonen kl 13.00.
For å melde interesse for intervju, ta kontakt med nrk.pressevakt@nrk.no
Kontakter
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder

Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Disse er med i «Bakemesterskapet julespesial»3.11.2026 11:00:00 CET | Pressemelding
Sju stjerner kjemper om å bli Norges første kjendisjulebaker.
Disse deltar i «24-stjerners julekalender»30.10.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Den populære julekalenderen «24-stjerners julekalender» er tilbake etter ett års fravær. Dette er deltakerne som skal kjempe om å bli årets julestjerne.
Bård Tufte Johansen takker for seg i «Nytt på nytt»29.10.2026 19:21:05 CET | Pressemelding
Bård Tufte Johansen har bestemt seg for å gi seg i «Nytt på nytt» etter høstens sesong. Det fortalte han under innspillingen av ukens episode i kveld.
Presseinvitasjon: «P3 Gull 2026»28.10.2026 11:00:00 CET | Pressemelding
NRK inviterer redaksjonelle medier til å være til stede på den gule løperen og se årets «P3 Gull»-sending fra Marienlyst i Oslo fredag 6. november.
Disse vennene skal møtes ukentlig27.10.2026 16:40:00 CET | Pressemelding
Annika Momrak, Karsten Blomvik og Martha Leivestad ble gode venner gjennom humorkollektivet «4ETG». I NRKs nye humorpodkast «Venner som møtes ukentlig» hjelper de hverandre med å løse voksenlivets små og store floker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom