Årets tilskudd til avisene blir klart i oktober
Medietilsynet er godt i gang med behandling av årets søknader til produksjonstilskudd for nyhets- og aktualitetsmedier, og tar sikte på tildeling i midten av oktober. De nye forskriftsendringene gjelder fra årets tildeling.

I år har Medietilsynet fått søknader om produksjonstilskudd fra 174 aviser, av disse er 16 nye søkere. Medietilsynet sender ut vedtak til de som får avslag på søknaden etter hvert som saken er ferdigbehandlet. Foreløpig har halvparten av de nye søkerne fått vedtak om avslag.
– Medietilsynet tar sikte på å tildele årets produksjonstilskudd 16. oktober, forteller avdelingsdirektør Hanne Sekkelsten i Medietilsynet.
Svalbardposten likestilles med nordnorske medier
Økt tilskudd til Svalbard og prisvekst-regulering av støttetak, er blant endringene Kultur- og likestillingsdepartementet har gjort i forskriften for produksjonstilskudd til nyhets- og aktualitetsmedier, som gjelder fra årets tildeling.
Aviser på Svalbard blir nå likestilt med nordnorske aviser, noe som betyr at de får dobbelt grunntilskudd. Endringen får betydning for Svalbardposten. Videre blir det ikke lenger et krav at avisene må komme ut på papir for å få støtte.
– Svalbardposten har de samme driftsforutsetninger som nordnorske medier, og disse endringene er derfor både fornuftige og riktige. Det er også på tide at kravet om papiravis fjernes, slik at dette ikke blir et hinder for digital utvikling, sier Sekkelsten.
Andre endringer i forskriften
Departementet har i tillegg vedtatt å justere det øvre taket for tilskudd til nasjonale nummer-to-medier fra 40 til 45 millioner kroner på grunn av prisveksten. Taket for nasjonale nisjemedier justeres fra 15 til 17 millioner kroner. Departementet har også gjort prisjusteringer i reglene for avkorting av tilskudd.
For å sikre at tilskuddsmottakere har redaktører som følger god presseskikk, er det gjort en endring i forskriften om hvilke krav som skal stilles til redaktøren. Det følger av den nye bestemmelsen at redaktøren må ha sluttet seg til «allment aksepterte presseetiske standarder», som fremgår av Redaktørplakaten og Vær Varsom-plakaten.
Videre gjøres noen endringer som hovedsakelig er av teknisk karakter, blant annet for å tilpasse regelverket etter endringene som ble gjort i fylkesinndelinger i 2024.
Nøkkelord
Kontakter
Bengt-Eigil RuudkommunikasjonsrådgiverKommunikasjon og rådgivning
Tel:+4790667828bengt-eigil.ruud@medietilsynet.noHanne Nistad Sekkelstendirektør for juridisk og regulatorisk avdeling
Tel:48076123hanne.sekkelsten@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynets høringssvar om forslag til lov om aldersgrenser i sosiale medier24.10.2025 06:50:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet støtter regjeringens initiativ til å gjennomføre lovendringer som reduserer risikoen som bruk av sosiale medier kan ha for barn og unge, men mener lovforslaget byr på flere utfordringer.
Ber foreldre være aktive i møte med barnas sosiale medier22.10.2025 08:37:04 CEST | Pressemelding
Kriminelle rekrutterer barn ned i 12-årsalderen via sosiale medier. Ni av ti norske 12-åringer har tilgang på ett eller flere sosiale medier. Her er Medietilsynets og Nettpatruljens råd til bekymrede foreldre.
Hard kamp om innovasjonsstøtte til media20.10.2025 13:47:25 CEST | Pressemelding
Medietilsynet skal fordele nær 24 millionar kroner i innovasjonsstøtte i år. Da søknadsfristen gjekk ut før helga, hadde 87 søknadar kome inn, med ønske om til saman meir enn det dobbelte – nær 60 millionar kroner.
Unge gamarar frå heile landet nominert til Ibelinprisen15.10.2025 14:53:33 CEST | Pressemelding
Femten ungdomar i alderen 12-18 år er med i kampen om Ibelinprisen, som om ein månad skal delast ut for første gong. Dei nominerte er frå fritidsklubbar i heile landet.
Kampen mot desinformasjon blir styrkt i statsbudsjettet15.10.2025 14:11:50 CEST | Pressemelding
Regjeringa vil styrke innsatsen på teknologisk motstandskraft og kritisk medieforståing. I statsbudsjettet blir det foreslått ei styrking av Medietilsynet med åtte millionar kroner i tillegg til fem millionar til skiping av eit nytt forskingssenter på det offentlege ordskiftet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom