Pressemelding: Allierte skal trene på ubåtredning utenfor Arendal
5.9.2024 14:19:22 CEST | Forsvaret | Pressemelding
Før helgen kommer flere norske og allierte fartøy til Arendal. De to neste ukene skal det
trenes på å redde personell fra ubåt utenfor sørlandskysten.

Dynamic Monarch er en NATO-ledet ubåtredningsøvelse som blir gjennomført hvert tredje år. Nå er det mer enn ti år siden den har blitt gjennomført så langt nord. Målet er å trene i vanskelige situasjoner og sikre at fartøyer og avdelinger fra flere nasjoner kan samarbeide godt om å redde liv fra ubåter i nød.
NATO leder øvelsen, men Norge fungerer som vertsnasjon og legger til rette for at treningen kan gjennomføres på best mulig måte.
– Det er positivt både for oss og for NATO at Dynamic Monarch i år gjennomføres utenfor Arendal. Samtidig som våre allierte trener på ubåtredning i kaldere klima, blir de også bedre kjent med å operere i våre nærområder. I NATO skal vi være forberedt på å samarbeide om å redde liv fra ubåter i nød, uansett hvor eller hvilken nasjon ubåten tilhører, sier sjef Marinen flaggkommandør Kyrre Haugen.
Nøkkelord
Kontakter
Forsvarets operative hovedkvarterPressevakt
Tel:+47 40 43 80 83foh.info@mil.noHelene SynesKvartermester
Kommunikasjonsbefal i Sjøforsvaret
Magnus Johnsen HorneKvartermester
Teamleder CMT Sjøforsvaret
Fakta om Dynamic Monarch 24
- Dynamic Monarch er en NATO-ledet ubåtredningsøvelse som gjennomføres
hvert tredje år. I år gjennomføres øvelsen utenfor Arendal og Norge er
vertsnasjon. - Deltagende enheter er:
Ubåter fra Norge og Sverige, overflatefartøy fra Norge, Sverige, Tyskland,
Frankrike, Polen, Nederland og Tyrkia, maritimt patruljefly fra USA,
multinasjonale medisinske team og ubåtrednings-kapasiteter fra Sverige og
NATO Submarine Rescue System (NSRS). - Øvelsen pågår fra 9.-19. september, og de første fartøyene ankommer
Arendal fredag 6. september. - Øvingsaktiviteten vil foregå utenfor Arendal, og det vil i perioden være høy
aktivitet av fartøy inn og ut fra kai i sentrum av byen.
Om Forsvaret
På oppdrag frå politikarane løyser Forsvaret ei rekkje oppdrag for å halde Noreg trygt. Forsvaret er det sterkaste verkemiddelet norske styresmakter har. Politikarane har bede Forsvaret om å løyse fleire oppgåver på vegner av samfunnet. Vi har samanfatta oppgåvene våre i fem hovudoppdrag:
- Forsvare Noreg og Noregs allierte
- Overvake og drive etterretning
- Trygge grensene og sikre handlefridom for politikarane
- Samarbeide internasjonalt
- Støtte det sivile Noreg

Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Cold Response 2026 gir økt militær aktivitet i nord23.2.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Fra 9. til 19. mars 2026 gjennomfører Forsvaret øvelse Cold Response 2026. Om lag 25 000 norske og allierte soldater deltar for å trene på forsvaret av Norge og våre nærområder.
Militær helikopteraktivitet over Bergen onsdag 4. februar4.2.2026 09:54:07 CET | Pressemelding
Militære helikopter vil være synlig i Bergen i forbindelse med en planlagt beredskapsøvelse.
Allierte skal trene ubåtjakt på Vestlandet30.1.2026 09:56:55 CET | Pressemelding
De to neste ukene gjennomføres øvelse Arctic Dolphin 26. Dette er en årlig øvelse hvor norske og allierte klarerer ubåtsjefer og trener på ubåtjakt i krevende, arktiske forhold.
Minedykkerkommandoen skal trene på Sørlandet sammen med allierte28.1.2026 10:55:13 CET | Pressemelding
Minedykkerkommandoen gjennomfører årlig EOD-øvelse Arctic Specialist. Øvelsen gjennomføres fra Kjevik Garnison i Kristiansand i perioden 02-13.februar.
Nå sender Forsvaret ut forberedte rekvisisjoner for 202619.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Forsvaret sender 19. januar 2026 ut digital melding til utvalgte eiere av kjøretøyer, maskiner, båter og eiendom i Norge om forberedt rekvisisjon av deres eiendel.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom