Stadig flere velger leielagring av korn
Det er flere gevinster å hente ved å utsette kornoppgjøret til etter nyttår. Til nå denne skuronna har leielagring økt med nesten 15 prosent målt mot et normalår.

Prinsippet rundt leielagring er enkel: Kornprodusenten leverer kornet på høsten. Det veies inn og kvalitet og vannprosent bestemmes da. Felleskjøpet tar seg av tørking og lagring av kornet for produsenten, som får oppgjøret utbetalt i uke 4 i 2025 til prisene som gjelder da.
Prisen for lagerleie i kornsesongen 2024/2025 er 18 øre per kilo.
Opp 15 prosent
De to siste kornårene har vært ekstraordinære i hver sin ende av skalaen. I den svært gode 2022-sesongen valgte svært mange leielagring, og desto færre i 2023-sesongen, som alle husker som en av de dårligste sesongene i moderne historie.
- Målt mot 2020 og 2021 som var normale år, ser vi en økning på nesten 15 prosent i antallet produsenter som velger leielagring framfor å få oppgjøret nå. Det er svært positivt både for bonden og oss i Felleskjøpet. Vi tar ned kapitalbehovet i selskapet. Samtidig slipper bonden ansvaret for kornet på lager, sier forretningsområdesjef Kjetil Randem i Felleskjøpet Agri.
Økonomisk gevinst
For produsenter som kan vente med å få oppgjøret utbetalt til etter nyttår, vil det også være en prisgevinst på 11 øre per kilo korn, påpeker Randem.
- Vi er glade for å se at flere ser gevinsten i leielagring, som gir høyere avkastning enn kostnaden ved å bruke driftskreditt. Det har også en god momseffekt å flytte oppgjøret til over nyttår. Leielagring er også en god mulighet for økt inntjening for de som har ikke lagerkapasitet selv, sier Kjetil Randem.
Det er selvsagt en forutsetning at likviditetssituasjonen til den enkelte produsent gjør det mulig med utsatt oppgjør. Det er også verdt å merke seg at endringene som er gjort i priskurven denne sesongen gjør det mer lønnsomt å utnytte egne kornlagre.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noBilder

Lenker
Felleskjøpet Agri hadde en omsetning på 20,5 milliarder i 2023 og har i overkant av 4 000 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av rundt 37 500 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agris hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet Agri styrker sortimentet for gjødselhåndtering25.6.2025 10:24:51 CEST | Pressemelding
Bondesamvirket kan nå tilby et komplett sortiment for håndtering av husdyrgjødsel etter å ha inngått samarbeid med den østerrikske leverandøren Perwolf.
Vedtok omregulering av Mølleneset – åpner for ny bruk av Stavanger havnesilo24.6.2025 12:17:17 CEST | Pressemelding
Stavanger bystyre vedtok mandag detaljreguleringen for Mølleneset, som legger til rette for at området kan transformeres fra næringsformål til boliger, næring og offentlige byrom.
Samarbeid mellom Felleskjøpet Agri og Eagle Technology for økt plastgjenvinning23.6.2025 11:37:13 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet Agri og Eagle Technology inngår avtale om kjemisk gjenvinning av landbruksplast ved bruk av Eagle’s patenterte teknologi - Vixla. Avtalen omfatter blant annet distribusjon av plast til Eagle’s nye resirkuleringsanlegg på Rokke i Halden, og er den første i sitt slag i Norge.
Felleskjøpet samler inn storsekker – her kan bønder levere gratis i Østfold12.6.2025 10:16:33 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet inviterer til storstilt innsamling av brukte storsekker fra landbruket. I Østfold skjer dette i uke 25 – fra mandag 16. til lørdag 21. juni.
Felleskjøpet samler inn storsekker – her kan bønder levere gratis i Vestfold12.6.2025 10:00:55 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet inviterer til storstilt innsamling av brukte storsekker fra landbruket. I Vestfold skjer dette i uke 25 – fra mandag 16. til lørdag 21. juni.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom