Nå oppdager mange disse ekle leieboerne
Høstmørket kommer smygende, og vi koser oss mer innendørs. Det gjør også skjeggkre og veggedyr som du fikk inn i løpet av sommeren.

- Mange tusen oppdager disse skadedyrene i løpet av høsten. Det er skikkelig ekkelt og du bør ta grep kjapt for å håndtere problemene tidligst mulig, sier produktsjef i Frende Forsikring, Øystein Øren.
Tusenvis av saker hvert eneste år
Ifølge tall fra Folkehelseinstituttet (FHI) ble det oppdaget snaut 2500 saker med veggedyr i Norge i 2023. Det er en økning fra året før og tredje året på rad med stigning. Skjeggkre var det nærmere 6500 saker med i fjor, i Norge.
- Til nå i år ligger antallet saker med veggedyr helt likt som i fjor, men vi merker nok først økningen fra nå og utover i oktober. Skjeggkre har hatt en liten økning fra i fjor, sier biolog i Norsk Hussopp Forsikring, Ragna Byrkjeland.
Du ser dem når det blir mørkere ute
Veggedyrene som blir oppdaget har ofte blitt med hjem i kofferten, fra sommerferien.
- Nå har de fått noen måneder på å formere seg, og er langt flere enn de var da du pakket ut. Derfor er de enklere å oppdage, og du merker dem kanskje først fordi de biter deg om natta, sier Øystein Øren.
Skjeggkre kommer ofte i hus gjennom emballasjen som er rundt ting du kjøper.
- Grunnen til at skjeggkre dukker opp når det blir mørkere ute, er at de er lyssky nattdyr. Så det er ikke færre av dem om sommeren, men vi ser dem ikke så ofte, sier Ragna Byrkjeland.
Slik blir du kvitt dem
Det kan være vanskelig å vite hvor du skal begynne hvis du skal bekjempe småkrypene alene. Det kan også bli dyrt. Har du en god reise- eller innboforsikring, dekker den bekjempelse av problemene.
- Vi har en ny metode for å bekjempe skjeggkre som først er kommet inn i en bolig. Den er mye mer effektiv enn den vi hadde før. Vi bekjemper dem med åte som sammen med godt renhold blir veldig effektivt. Vi har sett reduksjon i plagene på 90 prosent på 12 uker, i rekkehus, næringslokaler og boligblokker, sier Ragna Byrkjeland i Norsk Hussopp Forsikring, som håndterer denne type skader for de fleste forsikringsselskapene i Norge.
Veggedyr er vanskeligere å bli kvitt og det er dyrt å få hjelp av profesjonelle.
- I snitt koster det mellom 30 000 og 50 000 kroner å bekjempe veggedyr. Jo lenge du venter med behandlingen, jo større blir problemet, sier Byrkjeland.
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Bilder



Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 270.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
1 av 3 lader om natta: - Stopp hvis laderen din ser slik ut!5.6.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
Hver natt legger tusenvis seg med mobilen på lading ved senga. - Mange tar sjansen med en slitt lader som er direkte brannfarlig.
2 av 3 vil ha strengere promillegrense på sjøen3.6.2025 08:01:00 CEST | Aktuelt
Nordmenn er på kollisjonskurs med politikerne i en fersk undersøkelse om promille i båt. - Det gir ikke mening for folk at grensa skal være fire ganger så høy i båt som i bil.
Dette tror bilister de kan – men stemmer det?28.5.2025 07:48:00 CEST | Aktuelt
9 av 10 sier at de blinker inn og ut av rundkjøringer. Samtidig irriterer 70 prosent seg over folk som ikke kan bruke blinklys. - Mange aner tydeligvis ikke hva de driver med.
2 av 5 sliter med å få lønna til å strekke til27.5.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
37 prosent sier i en ny undersøkelse at de ikke sitter igjen med noe av lønna før neste lønning kommer inn på konto. - Det er bekymringsverdig, sier privatøkonom.
10 800 anmeldt i fjor: Dette skremmer bilistene mest22.5.2025 08:02:00 CEST | Aktuelt
Nordmenns desidert største frykt i trafikken er rusede sjåfører. I fjor ble 30 politianmeldt, hver eneste dag. - Det kan jo skremme livet av noen og enhver.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom