Elbil er et miljøvalg
3.9.2024 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding
Miljøet er viktigste grunn til å velge elbil for én av fire elbilister. - Det eneste som slår miljøet som grunn til å velge elbil er hensynet til lommeboka, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

Blant folk som har eller skal ha elbil, er lave kostnader til lading hjemme og hensynet til miljøet de viktigste grunnene til bilvalget. Det viser NAFs elbilmonitor som ble gjennomført av Norstat i mai 2024. Hele 30 prosent av de spurte oppgir rimelig lading hjemme som den den viktigste grunnen. Men så mange som 26 prosent svarer at elbilen er miljøvennlig er det viktigste for dem.
- Dette viser at elbil er et miljøvalg for folk. Overgang til elbil gjør at det personlige klimaavtrykket blir mindre, sier Sødal.
Også lave avgifter spiller inn på bilvalget
I tillegg til at lave kostnader til lading hjemme er den viktigste grunnen til å kjøpe elbil, kommer også lave kjøpsavgifter og rabatt i bommene høyt oppe. Så mange som 19 prosent mener lave kjøpsavgifter er viktigst ved valg av elbil, mens 11 prosent sier lave bompenger er viktigst.
- Dette viser at fordelene elbiler har i avgiftssystemet er med å drive elbilsalget, mener Nils Sødal. - Så selv om mange ser på elbil som et miljøvalg, er elbilfordelene avgjørende for å få til overgangen til elbil, avslutter han.
Bakgrunn
NAF Elbilmonitor, utført av Norstat for NAF, mai 2024. 1207 personer er spurt.
Hva er de viktigste grunnene for deg til å velge elbil?
Andel som har valgt hvert alternativ som viktigste grunn:
|
Lave kjøpsavgifter |
19 % |
|
Rabatt på bom-passeringer |
11 % |
|
Lave kostnader til lading hjemme |
30 % |
|
Lave kostnader til service og vedlikehold |
7 % |
|
Høyt teknologisk nivå |
5 % |
|
Elbilen er miljøvennlig |
26 % |
|
Billigere parkering |
1 % |
|
Tilgang til kollektivfelt |
1 % |
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Elbilinteressen øker med stigende oljepris13.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I flere år har NAFs undersøkelser vist at rundt 45 prosent svarer at deres neste bil skal være en elbil. – Nå ser vi et byks, og over halvparten vil nå ha elbil, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Ingen ekstra penger til vei der behovet er størst12.5.2026 13:00:05 CEST | Pressemelding
Forfallet på fylkesveiene vil fortsette å øke, advarer NAF, etter at regjeringen har lagt frem forslaget til revidert nasjonalbudsjett. – Uten ekstra midler vil ikke fylkene klare å ta vare på veiene som er i dårligst stand, og som folk er avhengige av i hverdagen, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: Økt veiforfall svekker beredskapen11.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det stadig økende forfallet på fylkesveiene kan svekke samfunnssikkerheten, advarer NAF. – Det må mye mer midler på plass hvis fylkene ta igjen forfallet og øke sikkerheten på veiene de har ansvar for, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF, Norges Automobil-Forbund.
Elbilbatteriene holder langt utover garantien8.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF har analysert 10 000 batteritester og slår fast at batteriene i elbiler holder langt utover garantiperioden. – Tapet er lite og elbilbatteriene holder seg utrolig godt, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
EU-kontrollen kan bli dyrere4.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nye krav til testing av utslipp kan gjøre EU-kontrollen dyrere. Samtidig kan forslaget om årlig EU-kontroll av 10 år gamle biler falle bort. – Vi mener årlige tester av gamle biler er meningsløst, så vi er glade for at denne delen av forslaget ser ut til å ikke bli noe av, sier Jan Harry Svendsen, rådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom