Næringsministeren lanserer den nye støtteordningen for grønne industriprosjekter
2.9.2024 12:05:00 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Fra og med i dag kan bedrifter kontakte Innovasjon Norge om lån gjennom den nye ordningen Grønn industrifinansiering. Regjeringen stiller inntil fem milliarder kroner tilgjengelig for å realisere store, industrielle prosjekter.

– Norge har en industri i verdensklasse og dyktige fagfolk som skal ta oss gjennom en stor omstilling. Men vi kan ikke møte de utfordringene med gårsdagens verktøy. Grønn industrifinansiering er et kraftig virkemiddel som skal bidra til å skape arbeidsplasser og realisere nyskapende grønne industriprosjekter, sier næringsminister Cecilie Myrseth (Ap).
Ordningen, som skal forvaltes av Innovasjon Norge, har et totalbudsjett på inntil 5 milliarder kroner.
– Privat kapital skal lede an, men fellesskapet skal også stille opp for å få fart på den grønne omstillingen. Nå får Innovasjon Norge en viktig oppgave som Norges grønne industribank, og jeg håper mange bedrifter vil søke, sier næringsminister Myrseth.
Ordningen innrettes som en risikolåneordning, og lån vil gis med elementer av statsstøtte eller på markedsmessige vilkår. Regjeringen har satt av 1,75 milliarder kroner til tapsavsetninger. Det offentlige skal ikke bære all risikoen, ettersom det skal være privat finansiering med i alle prosjektene.
Skal bidra til å realisere de store prosjektene
Ordningen er rettet spesielt mot store industriprosjekter i Norge. Virksomhetene som får lån må være registrert i Brønnøysundregistrene og ha virksomhet her i landet, og prosjektene må kunne gi økt verdiskaping i Norge.
– Dette er en låneordning som kan bidra til å løfte nyskapende, grønne, industrielle prosjekter i vekst- og skaleringsfasen. Vi har over lengre tid sett at næringslivet har et stort behov for økt tilgang på risikokapital. Sammen med andre finansieringsaktører kan våre risikolån bidra til at bedriftene gjennomfører nye, store prosjekter. Det kan på sikt få stor betydning for norsk verdiskaping. Nå kan vi på en enda bedre måte fylle rollen vår som grønn industribank, sier administrerende direktør i Innovasjon Norge, Håkon Haugli.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Næringsministeren inviterer til innspillsmøte om cruiseavgift4.2.2026 11:27:52 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth inviterer til innspillsmøte om cruiseavgift tirsdag 10. februar kl. 10.00-12.00. Arbeidet følger opp lov om besøksbidrag som etter planen skal tre i kraft 1. juli 2026.
Nye krav til vekter og veiesystemer ved fiskemottak3.2.2026 15:00:00 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har i dag fastsatt nye krav om bruk av automatiske vekter og veiesystemer ved fiskemottak.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren deltar på Arctic Frontiers2.2.2026 14:33:40 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss er i Tromsø for å delta på Arctic Frontiers, torsdag 5. februar. Den årlige konferansen om Arktis samler forskere, næringsliv og politikere fra inn- og utland.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth til Arctic Frontiers2.2.2026 10:38:40 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Tromsø for å delta på Springfart for Nord på mandag 2. februar og Arctic Frontiers tirsdag 3. og onsdag 4. februar. Den årlige konferansen om Arktis samler forskere, næringsliv og politikere fra inn- og utland.
Høgare vågekvalkvote i 202630.1.2026 09:37:01 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har fastsett ein kvote på 1641 vågekval i 2026, ein auke på 235 dyr frå året før.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom