Gründerøkning i Vestland
Innovasjon Norge melder om økt pågang fra gründere i Vestland. Så langt i år har 13 flere oppstartsprosjekter i fylket fått støtte enn på samme tid i fjor, med 44 prosent økning i de samlede tilskuddene til oppstartsbedriftene.

- Så langt i år har vi støttet 37 oppstartsprosjekter i Vestland, sammenlignet med 24 prosjekter på samme tid i fjor. Det er godt nytt for fremtidens næringsliv, i Vestland som i andre deler av landet, sier Aslak Sverdrup, regiondirektør for Innovasjon Norge Vestland.
Ved utgangen av juli hadde Innovasjon Norge innvilget nær 14 millioner kroner i tilskudd til oppstartsprosjekter i Vestland, mot 9,5 millioner på samme tid i fjor.
Et eksempel på et selskap som har mottatt støtte i vår region er ReZem AS. Selskapet skal fange opp CO2 og lagre det i et mineral som kan brukes i sement og bidra til lenger levetid.
- Som grundere, som har vært med på flere oppstartselskap, ser vi i ReZem verdien av oppstartstilskudd hos Innovasjon Norge. Et godt samarbeid med IN gir en veldig god sjekkliste i en markedsavklaring som igjen gir et meget bra fundament for videre vekst og bygging av selskap. Fokus på kommersialisering er ofte svært krevende, og derfor vil støtte til å utvikle en god forretningsmodell være viktig, sier daglig leder Jill Clausen.
Den positive utviklingen Innovasjon Norge opplever i Vestland gjelder også for landet samlet sett: Ved utgangen av juli hadde totalt 370 prosjekter fått innvilget tilskudd fra Innovasjon Norge, mens tallet for hele fjoråret var 450.
- Vi har vært bekymret over at vi i egne tall og annen statistikk de siste årene har sett en nedgang hvor færre ønsker å etablere egne virksomheter. Med økningen vi nå ser i søknader om tilskudd til oppstart har vi et håp om at den trenden kan snu. Våre medarbeidere ved det nasjonale Vekst- og gründersenteret i Førde fortjener en ekstra annerkjennelse for solid jobb med alle disse viktige bedriftene. sier Sverdrup.
- Økningen i søknader om oppstartstilskudd til oss kan også være et uttrykk for at det er blitt mer krevende for unge bedrifter å hente kapital. Det gjør det ekstra viktig at vi har gode ordninger som bidrar til å gjøre det enklere og redusere risikoen for gründerne slik at flere tør å satse. Vi trenger flere gode gründere, avslutter Innovasjon Norges regiondirektør.
Nøkkelord
Kontakter
Regiondirektør Aslak Sverdrup, aslak.sverdrup@innovasjonnorge.no
Leder for Vekst- og gründersenteret Hjørdis Vik, hjordis.vik@innovasjonnorge.no
Bilder

Dokumenter
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Innovasjon Norge og DNV med viktige havvindavtaler i Japan3.6.2025 13:56:47 CEST | Pressemelding
Det strømmer inn store eksportinntekter fra norsk havvindindustri, estimert til nærmere 50 milliarder kroner i år. I Japan signerte Innovasjon Norge i dag en avtale med et stort havvindnettverk. Samtidig undertegnet DNV en tilsvarende avtale.
Norges dag på verdensutstillingen i Osaka2.6.2025 17:57:51 CEST | Pressemelding
I dag ble det feiret Norges Dag på verdensutstillingen i Osaka. Utenriksminister Espen Barth Eide ledet en stor næringslivsdelegasjon, og Kongsberg signerte avtale med japansk selskap for å utvikle et banebrytende navigasjonssystem.
Ny eksportdirektør i Innovasjon Norge1.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Eva Camerer har fått jobben som direktør for eksport og Invest in Norway. Hun får dermed blant annet ansvar for Innovasjon Norges internasjonale kontorer.
Recuro får 22 millioner til kjemisk plastgjenvinning30.5.2025 10:33:32 CEST | Pressemelding
Finansiering fra Innovasjon Norge gjør at Ålesund-selskapet Recuro kan starte å utvikle den første av fem reaktormoduler for kjemisk plastgjenvinning.
– Vi bør ha 10.000 høyvekstbedrifter i Norge12.5.2025 14:28:59 CEST | Pressemelding
Norge har over 5000 høyvekstbedrifter, viser en rapport som Innovasjon Norge lanserer i dag. Dette tallet bør dobles, mener Innovasjon Norge-sjef Håkon Haugli.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom