Foreslår at dokumenter til Brønnøysundregistrene kan sendes på samisk, kvensk, romani og romanes
I dag kreves det at alle dokumenter til Enhetsregisteret og Foretaksregisteret som bekrefter opplysninger om styreendring, adresseendring eller andre opplysninger skal være skrevet på norsk. Det vil næringsminister Cecilie Myrseth ha en slutt på.

– Det er på høy tid at det blir tillat å sende inn opplysninger til Enhetsregisteret og Foretaksregisteret på samisk, kvensk, romani eller romanes. Språkloven slår fast at samiske språk og norsk er likeverdige. Det offentlige skal ta ansvar for å verne og fremme kvensk, romani, romanes som nasjonale minoritetsspråk, sier Myrseth.
Departementet foreslår endringer i forskrifter som i dag sier at alle dokumenter skal være på norsk eller oversatt av translatør. Det vil åpne for at særlig foreninger som bruker samisk eller et minoritetsspråk kan spare penger som er brukt på oversettelse. Høringsfristen er 23. november i år.
– Det er viktig at registrene har god kvalitet, og registerfører må samtidig kunne kontrollere at opplysningene som meldes inn, er korrekte. I høringen legger departementet frem ulike løsninger til hvordan kontrollen kan foregå, og ber høringsinstansene komme med sine synspunkter, sier Myrseth.
Fakta: Overordnet om forslagene i høringsnotatet:
- Departementet foreslår endringer enhetsregisterforskriften og foretaksregisterforskriften.
- Endringene innebærer at underlagsdokumentasjon som er utarbeidet på språk som er urfolkspråk eller nasjonale minoritetsspråk etter språkloven, kan sendes inn på originalspråket, uten at det er behov for at innsender fremlegger oversettelse bekreftet av translatør som er autorisert av norsk myndighet.
- Departementet legger frem ulike forslag til hvordan kontroll av innsendte meldinger kan gjøres. Departementet foreslår også ulike løsninger for håndtering av dokumenter som i sin helhet skal registreres i de to registrene.
Kontakter
Helene Hoddevik MørkSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+4794359881hhm@nfd.dep.noOm oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Hva betyr en frihandelsavtale med Brasil og Argentina for Norge?30.10.2025 12:36:20 CET | Pressemelding
Norge har fått en ny frihandelsavtale som sikrer tollfri adgang for nesten all norsk eksport til et marked på over 250 millioner mennesker.
Norge og India styrker det maritime samarbeidet30.10.2025 10:28:52 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss møtte Indias statsminister Narendra Modi og skipsfartsminister Sarbananda Sonowal i Mumbai. Norge og India ser mot et tettere samarbeid om grønn skipsfart, skipsbygging, rekruttering, likestilling og maritim sikkerhet.
Setter søkelyset på likestilling og mangfold29.10.2025 17:41:20 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss åpnet en likestillingskonferanse og møtte kvinnelige sjøfolk i Mumbai.
Nye muligheter for norsk sjømat i India29.10.2025 08:59:15 CET | Pressemelding
Avtalen om handel og økonomisk partnerskap mellom EFTA-statene og India trådte i kraft for en måned siden. Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss ser et stort potensial for norsk sjømat i verdens mest folkerike land.
Totalkvoten for kolmule reduseres i 202624.10.2025 07:56:11 CEST | Pressemelding
Kyststatene er enige om totalkvoten for kolmule.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom