Hafslund leverte et solid resultat til tross for fallende kraftpriser
Hafslund har hatt god drift og ressursdisponering første halvår 2024. Resultat etter skatt endte på 2 046 millioner kroner som er 1 580 millioner kroner lavere enn første halvår 2023. Nedgangen skyldes hovedsakelig lavere kraftpriser i Sør-Norge.

– Kraftprisen er avgjørende for resultatutviklingen i Hafslund. I første halvår har gjennomsnittlig kraftpris for NO1 vært om lag 41 prosent lavere enn tilsvarende periode i 2023. Også terminprisene har falt vesentlig siden årsskiftet, fra historisk høye nivåer, sier konsernsjef i Hafslund, Finn Bjørn Ruyter.
Oppnådd kraftpris på 68 øre per kWh i første halvår 2024, er ned 32 øre per kWh fra tilsvarende periode i fjor. Oppnådd kraftpris er 13 prosent høyere enn spotprisene i vannkraftvirksomhetens produksjonsområder og må i hovedsak ses i sammenheng med løpende produksjonsoptimalisering og sikringsaktivitet. Konsernet har hatt god risikodemping i form av relativt høy kraftprissikring i første halvår.
Hafslund har hatt god drift og ressursdisponering første halvår i 2024. Kraftproduksjonen på 9 209 GWh var 7 prosent høyere enn første halvår 2023 og 2 prosent høyere enn normalproduksjonen. Fjernvarmevirksomheten har også hatt god drift. Oppetid på fjernvarmeanlegget på Klemetsrud var 98 prosent med leveringssikkerhet på 99,99 prosent. Varmesalget har gått opp 8 prosent, til 1 050 GWh i første halvår i 2024, mot 971 GWh på samme periode i fjor.
Driftskostnadene, inkludert avskrivninger, på 2 707 millioner kroner er en økning fra 2 502 millioner kroner i første halvår 2023 og skyldes hovedsakelig høyere aktivitet, flere ansatte og generell prisvekst i tillegg til en kostnad i forbindelse med verdijustering av erstatninger på 122 millioner kroner. Driftsresultatet endte på 5 485 millioner kroner, mot 9 519 millioner kroner i tilsvarende periode i fjor.
– Konsernet har nådd flere viktige milepæler i løpet av første halvår 2024. Hafslund kjøpte i mai Tonstad Vindkraft AS som er blant Norges største landbaserte vindkraftverk med en årlig produksjon på rundt 670 GWh. Hafslund har også fått konsesjon for bygging av Hemsil 3 kraftverk i Hallingdal, som vil gi om lag 110 GWh ny, fornybar kraft. Byggingen av Skygards første datasenter i Oslo har startet og i juli ble den første ladestasjonen for tungtransport satt i drift på Alnabru. I april ble også Radiumhospitalet koblet til fjernvarmenettet. Samlet årlig volum er på om lag 115 GWh for Ullevål sykehus, Rikshospitalet og Radiumhospitalet, sier Ruyter.
Kontakter
Marte HortemoKommunikasjonssjef konsernHafslund
Tel:99356242marte.hortemo@hafslund.noAndreas WiikFinansdirektørFinans
Tel:924 97 255andreas.wik@hafslund.noDokumenter
Om Hafslund
Vi jobber "For en verden i balanse, med fornybart"
I Hafslund går vi på jobb hver dag for å sikre at Norge har tilgang på ren, fornybar energi – og dette er noe vi har gjort i hele 130 år. Hvert år produserer vi 21 TWh vannkraft fra våre anlegg, eller sagt med andre ord, vi forsyner over 2,6 millioner innbyggere med strøm. I tillegg leverer vi 1,9 TWh fjernvarme til 400 000 mennesker og bedrifter i Oslo og har 900 000 nettkunder gjennom eierskapet i Elvia.
Følg pressemeldinger fra Hafslund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hafslund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Hafslund
Hafslund har fått nødvendig dispensasjon for å bygge dam med vei4.2.2025 13:30:00 CET | Pressemelding
NVE har gitt Hafslund nødvendig dispensasjon for å gjenoppbygge dammen ved Braskereidfoss kraftverk med vei.
Hafslund Celsio inviterer til pressekonferanse ifm. oppstart av karbonfangstprosjektet i Oslo.27.1.2025 08:29:39 CET | Presseinvitasjon
Hafslund Celsio inviterer til pressekonferanse i forbindelse med ny realisering av karbonfangstprosjektet på avfallsforbrenningsanlegget på Klemetsrud.
Karbonfangst i Oslo realiseres!27.1.2025 08:02:23 CET | Pressemelding
Hafslund Celsio har besluttet å gjenoppta karbonfangstprosjektet på Klemetsrud i Oslo. Sammen med Aker Solutions og SLB Capturi skal de bygge et av verdens første fullskala karbonfangstanlegg på avfallsforbrenning. Anlegget er i drift innen tredje kvartal 2029.
Carbon capture in Oslo becomes a reality!27.1.2025 08:02:23 CET | Press release
Hafslund Celsio has decided to resume the carbon capture project at Klemetsrud in Oslo. Together with Aker Solutions and SLB Capturi, they will build one of the world’s first full-scale carbon capture facilities at a waste-to-energy plant. The facility is expected to be operational by the third quarter of 2029.
Hafslund samler kraftproduksjonen i Sarpefossen24.1.2025 08:10:09 CET | Pressemelding
Hafslund har inngått en avtale med Orkla om å kjøpe Sarpsfoss Limited. Sarpsfoss Limited eier Borregaard kraftverk og 50 prosent av Sarp kraftverk, samt Mossefossen Kraftverk. Oppkjøpet vil tilføre 536 GWh til Hafslunds kraftproduksjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom