Reduserer ventetiden innen koloskopi
Helse Sør-Øst har inngått kontrakt med tre private leverandører av koloskopiundersøkelser. Dette er ett av flere tiltak som iverksettes for å redusere lange ventetider innen somatikk.

- Ventelistene for pasienter som venter på koloskopiundersøkelser i Vestfold, Telemark og i Innlandet er lange, derfor har vi nå inngått avtale med tre private leverandører. Disse er Ibsensykehusene på Gjøvik, Kristina Klinikken i Tønsberg og Privatklinikken i Skien, sier konserndirektør Mona Stensby i Helse Sør-Øst RHF.
De tre rammeavtalene, som kan benyttes av helseforetakene, har en verdi på over 11 millioner kroner og gjelder i perioden 01.09.2024 – 28.02.2025 med opsjon på en forlengelse i inntil ett år om gangen i maksimalt to år.
Flere tiltak
Kjøp av private tjenester er et viktig tiltak for å redusere ventetidene i Helse Sør-Øst. Tidligere i år er det gjort utvidelse av eksisterende avtaler innen fagområde hjertesykdommer - primært ultralyd hjerte, samt fagområde fordøyelsessykdommer hos private leverandører. Helse Sør-Øst kjøper private helsetjenester for rundt 5 milliarder kroner i året.
Kontakter
Medievakt Helse Sør-Øst RHF
Tel:97147065medievakt@helse-sorost.noOm Helse Sør-Øst
Helse Sør-Øst RHF (regionalt helseforetak) er en av fire regionale helseforetak i Norge, og eier av de 11 statlige helseforetakene i regionen.
Helse Sør-Øst RHF sørger for spesialisthelsetjenester til 3,1 millioner mennesker i fylkene Agder, Oslo, Innlandet, Vestfold og Telemark og Viken. Det arbeider tilsammen 81.000 medarbeidere i helseforetakene/sykehusene.
Følg pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Sør-Øst RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF
Felles kraft for å redusere sykefraværet i sykehusene27.11.2025 12:54:00 CET | Pressemelding
Når vi deler kunnskap, skaper vi resultater. De regionale helseforetakene står samlet om å redusere sykefraværet og bygge et helsefremmende arbeidsmiljø. Sørlandet sykehus og Helse Vest viser vei med tiltak som virker – fra muligheter for fleksible arbeidstidsordninger og veiledning og hvordan en kan håndtere emosjonell belastning til datadrevne analyser og kulturendring.
Nasjonalt løft innen fosterovervåking25.11.2025 12:59:49 CET | Pressemelding
Jordmødre og leger må handle raskt og samarbeide godt når det oppstår komplikasjoner i svangerskapet eller under fødsel. I mange år har fagmiljøet ønsket et felles, nasjonalt opplæringsprogram i fosterovervåking. Nå er programmet på plass.
Flinkere til å møte opp til sykehustimen14.11.2025 12:23:52 CET | Pressemelding
Pasientene møter oftere opp til avtalt time ved sykehusene i Helse Sør-Øst. I høst er det 3,6 prosent som ikke har møtt. Det er det laveste på flere år.
Inngår nye avtaler innen spesialisert rehabilitering28.10.2025 14:39:10 CET | Pressemelding
Til sammen 17 private og private ideelle institusjoner har fått avtale med Helse Sør-Øst RHF om tverrfaglig spesialisert rehabilitering. Videre planlegges det for ytterligere anskaffelser. Sammenlignet med i dag vil flere pasienter nå få den rehabiliteringen de har behov for hos private aktører, sier fagdirektør i Helse Sør-Øst RHF, Ulrich Spreng.
Avslutter avtalen med Medi3 Oslo26.9.2025 12:01:27 CEST | Pressemelding
Helse Sør-Øst RHF har besluttet å heve avtalen med Medi3 Oslo. – Vi er bekymret for manglende styring og kontroll ved virksomheten, sier fagdirektør i Helse Sør-Øst RHF, Ulrich Spreng.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom