Har vi råd til å fortsette med bruk og kast på energiområdet?
12.8.2024 13:14:03 CEST | Standard Norge | Pressemelding
Europa er i energikrise, og analyser viser at Norge kan få utfordringer med både effekt- og energileveranser i mange år framover. For den kraftkrevende industrien er det viktig at Norge opprettholder kraftoverskudd i normalår for å sikre konkurransedyktige priser. Det er et økt press om raskere utbygging av fornybar energi, mens det er mindre oppmerksomhet på de enorme mulighetene som ligger i energieffektivisering.

Dette er temaet som tas opp i Bystyresalen i Arendal 13. august klokka 10.30
- For å få til en effektiv energiutnyttelse må vi ha et godt samspill mellom mennesker, teknologi og organisasjon. Gjennom energiledelse kan lønnsomme atferds- og investeringstiltak påvises og gjennomføres. Den internasjonale standarden NS-EN ISO 50001 er et viktig verktøy for effektiv energiledelse, sier Jacob Mehus, administrerende direktør i Standard Norge.
Miljødirektoratet stiller krav om innføring av energistyringssystem i industrivirksomheter i tillatelser etter forurensningsloven. Norske virksomheter har gjennom internkontrollforskriften plikt til å ha et system for kontinuerlig forbedring.
- For at vi skal dekke inn fremtidig energibehov i Norge må vi satse på flere områder, energieffektivisering er ett hvor det fortsatt finnes mye å hente. Energieffektivisering er svært viktig fordi at kraften vi frigjører i stor grad er vannkraft, som er en stabil kraftkilde som ikke er like væravhengig som sol og vind, sier Kai Johansen, direktør Operational Excellence, Glencore Nikkelverk i Kristiansand.
Glencore Nikkelverk har siden 2004 levert overskuddsvarme til Kristiansand kommune.
Deltajer om arrangementet:
https://www.arendalsuka.no/programsok/details/22923
Ta gjerne kontakt når dere kommer innom for å lytte til denne viktige debatten.
Kontakter
Bjørnar Sølvik-JensenKommunikasjonsrådgiverStandard Norge
Tel:+4741515375bsj@standard.noMarit SæterDirektør kommunikasjon
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noOm Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Over 4 000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.

Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
Medisinsk utstyr må virke når det gjelder16.9.2026 12:55:28 CEST | Pressemelding
En blodsukkermåler hjemme og en infusjonspumpe på sykehuset har ulike oppgaver. Felles for dem er at feil kan få alvorlige følger. På verdens pasientsikkerhetsdag løfter Standard Norge fram standarder som bidrar til tryggere medisinsk utstyr.
Containeren er 70 år - Standarden skapte et globalt system for handel11.9.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
For 70 år siden startet den moderne containertransporten. Men det var først da verden ble enige om felles standarder, at containeren endret varetransport og handel for alltid. Denne historien viser hvordan standardisering kan gjøre en god idé til global infrastruktur.
Det viktigste finner du på innsiden av sykkelhjelmen27.8.2026 09:56:25 CEST | Pressemelding
Noe av det viktigste med sykkelhjelmen står med liten skrift på innsiden. Om du finner CE-merket og bokstavene "EN" etterfulgt av tallet 1078, vet du at sykkelhjelmen er testet etter felles krav.
Marthe Haugland er ny leder for markedsutvikling i Standard Norge20.8.2026 13:40:33 CEST | Pressemelding
Marthe Haugland er ansatt som leder for markedsutvikling innen byggteknikk og kontrakter i Standard Norge. Hun kommer fra Nordic Innovation og skal bidra til at standarder blir et enda viktigere verktøy for innovasjon, digitalisering og sirkulær omstilling i byggenæringen.
Skal du se solformørkelsen? Sjekk standarden på brillene11.8.2026 14:32:39 CEST | Pressemelding
Onsdag kveld 12. august 2026 blir det en stor, delvis solformørkelse i Norge. Mellom 81 og 85 prosent av sola dekkes av månen på det meste. Fenomenet starter i nord rundt klokken 18.30 og når Sør-Norge litt etter klokken 19.00, med maks formørkelse om lag en time senere. Skal du se mot sola, holder det ikke med vanlige solbriller. Den internasjonale standarden ISO 12312-2 stiller krav til filtre som er laget for direkte observasjon av sola.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom