Bilberging: Samme problemer for elbiler og bensin- og dieselbiler
Elbiler er mer lik bensin- og dieselbiler enn mange tror. - Utrykningene til våre bilbergere viser at elbiler har stort sett de samme problemene som bensin- og dieselbiler, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

Den store forskjellen mellom elbiler og bensin- og dieselbiler er egentlig motoren og at elbiler har et hovedbatteri, mens bensin- og dieselbiler har drivstofftank. Der elbilen har en eller flere elmotorer, har bensin- og dieselbiler forbrenningsmotorer med mange bevegelige deler.
-I utgangspunktet er det færre ting som kan gå galt med motoren i en elbil enn i biler med forbrenningsmotor, sier Sødal. - Derfor er det ikke motorstopp som er høyt på listen over bilberginger til elbiler. Derimot har elbiler mer elektriske feil eller feil med hovedbatteri som kan føre til driftsstans, fortsetter han.
Startproblemer og punktering
Startproblemer og flatt startbatteri er den vanligste årsaken til at NAF rykker ut for å hjelpe elbilister. Dette er også den vanligste årsaken for andre bilister.
- For elbil ser vi at problemer med startbatteri og punktering er de hyppigste årsakene. Det er lett å glemme at det finnes et startbatteri i elbiler, sier Nils Sødal.
Startbatteriet eller 12-voltsbatteriet, er det lille batteriet som styrer dørlåser, lys og en del andre ting. Det lille batteriets viktigste oppgave er å starte motoren.
- I elbiler er startbatteriet mindre enn i bensin- og dieselbiler. Grunnen er enkelt forklart at i en diesel- eller bensinbil skal startbatteriet bokstavelig talt fyre opp motoren. Det krever mer kraft enn i en elbil hvor elmotoren nærmest starter som en PC. Det at startbatteriet er mindre i elbiler, er hovedgrunnen til at mange elbilister også opplever å ikke få start på bilen, særlig vinterstid, avslutter Sødal.
Topp fem årsaker til at elbiler får bistand:
Sommer:
- Startproblemer og flatt startbatteri
- Punktering
- Andre elektriske feil eller hovedbatteri
- Nøkler låst inne i bil
- Andre feil med hjul/hjuloppheng
Vinter:
- Startproblemer og flatt startbatteri
- Punktering
- Kjørt fast i snø/vei
- Andre elektriske feil eller hovedbatteri
- Feil på bremser/parkeringsbrems
Topp fem årsaker for andre biler:
Sommer:
- Startproblemer og flatt batteri
- Motorstopp
- Punktering
- Andre feil med hjul/hjuloppheng
- Nøkler låst inne i bil
Vinter:
- Startproblemer og flatt batteri
- Kjørt fast i snø/vei
- Motorstopp
- Punktering
- Elektriske feil
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Kjør helt frem i begge kjørefelt ved fletting3.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommer er tid for bilferie og veiarbeid. Fletter du riktig der det er veiarbeid, bidrar du til bedre trafikkflyt og kortere køer. - Veldig mange legger seg inn med en gang de ser skilt om fletting. Det er feil. Kjør helt frem til der feltene går sammen, sier rådgiver i NAF, Jan Harry Svendsen.
NAF: 10 biltur-tips til sommerferien2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Syv av ti nordmenn legger sommerferien til eget land. - Det er mange perler å besøke med bilen, bobilen eller motorsykkelen. Her er mine ti tips til fine turer på hjul i sommer, sier Per Roger Lauritzen, veibokredaktør i NAF.
NAF MC: - Nå må motorsyklistene skjerpe seg1.7.2025 11:01:13 CEST | Pressemelding
Juni ble nok en måned med nedslående ulykkestall for motorsyklister. Så langt i år har 12 motorsyklister omkommet på norske veier. - Vi må ta inn over oss at vi er en utsatt trafikantgruppe og kjøre deretter, sier leder i NAF MC, Jan Harry Svendsen.
Økte bilavgifter vil ramme barnefamiliene og distriktene hardest30.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
To av tre svarer at de vil bli negativt påvirket av økte bilavgifter, viser NAFs Trafikantbarometer 2025. – Jo flere barn, og jo mer usentralt folk bor, dess større er andelen som sier at økte bilavgifter vil ramme dem, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: Slik sparer du penger på hurtigladingen i sommer26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommerferien er hurtigladetid for landets 840 000 elbilister. – Det er flere kroner i forskjell per kilowattime mellom dyreste og billigste hurtigladeleverandør. Så her er det feriepenger å spare, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom