Statens vegvesen og Trimble avslutter samarbeidet
7.8.2024 10:00:00 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Statens vegvesen og Trimble er enige om å avslutte samarbeidet om AgileAssets som IT-verktøy for forvaltning, drift og vedlikehold i Statens vegvesen.

Statens vegvesen valgte i desember 2022 Trimble som leverandør, med AgileAssets som IT-verktøy for forvaltning, drift og vedlikehold (FDV). Det er nå klart at ambisjonene ikke er innen rekkevidde, og partene er enige om å avslutte samarbeidet.
– Vi har etter kontraktinngåelsen høstet mange viktige erfaringer og Statens vegvesen har i perioden gjort viktige forbedringer i vedlikeholdsprosessen vår, sier divisjonsdirektør Bjørn Laksforsmo i Statens vegvesen Drift og vedlikehold.
– Når vi imidlertid ser at ambisjonene ikke er innen rekkevidde uten betydelige konfigurasjoner og endringer fra begge parter, er Trimble og Statens vegvesen enige om å avslutte samarbeidet, sier Bjørn Laksforsmo.
Kostnadene som har påløpt så langt er på cirka 16 millioner kroner.
Kontakter
Bjørn LaksforsmoDivisjonsdirektørStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:41412925bjorn.laksforsmo@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Nattarbeid på Vikafjellet denne veka og neste28.9.2026 13:26:30 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen gjer arbeid på Vikafjellet denne veka og neste. Det er naudsynt å stengja vegen i periodar.
Stenger Stallogargotunnelen for brannøvelse28.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Tirsdag 29. september holder Statens vegvesen en beredskapsøvelse i Stallogargotunnelen på riksveg 94 i Hammerfest. Tunnelen blir helt stengt mellom klokka 09.30 og 15.00.
Ledebil og manuell dirigering på E16 ved Stanghelle neste uke24.9.2026 13:46:50 CEST | Pressemelding
Det blir ledebil, manuell dirigering og tidvis kortvarig stans på E16 ved Stanghelle i uke 40.
Ny innfartsparkering ved rv. 41 i Birkeland24.9.2026 11:17:26 CEST | Pressemelding
En ny innfartsparkering langs rv. 41 i Birkeland gjør det enklere å sette igjen bilen og ta bussen videre til Kristiansand.
Vent med å kjøre på E18 til arbeidene er ferdige lørdag24.9.2026 09:55:21 CEST | Pressemelding
Det blir innsnevringer og forsinkelser på E18 inn mot Oslo fra fredag kveld til lørdag. La bilen stå eller vent med å kjøre til arbeidene er ferdig.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom