Avinors systemer er ikke berørt av globale IT-problemer
19.7.2024 11:23:23 CEST | Avinor | Pressemelding
Ingen av Avinors systemer er berørt av IT-problemene som påvirker utenlandske flyplasser i dag. Avinor benytter ikke sikkerhetstjenester fra den leverandøren det er snakk om.

De største flyselskapene på Avinors flyplasser er heller ikke berørt. Flytrafikken går som normalt foreløpig.
Alle som skal reise fra norske flyplasser i dag må møte som normalt, med mindre de får annen informasjon fra sitt flyselskap. Flyselskapene vil melde fra til sine passasjerer direkte, dersom det blir endringer.
Mulig forsinkelser på grunn av problemer på andre flyplasser
Selv om våre operasjoner på Avinor lufthavner fungerer, har vi mottatt meldinger om at flere flyplasser, inkludert Göteborg Landvetter (GOT) og Amsterdam Schiphol (AMS), opplever betydelige problemer. Det kan også være flere andre internasjonale flyplasser som har utfordringer.
Det betyr at reisende fra noen land til Norge kan bli forsinket, og at fly til Norge, og Oslo lufthavn spesielt kan bli kansellert. Dette er informasjon flyselskapene vil ha oversikt over.
Noen flyselskap kan være påvirket, men flere selskap vil benytte back-up-løsninger.
Avinor har god dialog med mulig berørte partnere om utfordringer og løsninger.
Vi følger situasjonen tett og håper på en rask løsning.
Alle kan også selv sjekke status på ankomster og avganger på www.avinor.no. Flyinformasjonen her er i sanntid.
Kontakter
Pressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Avinor leverer et solid første kvartal i urolige tider18.5.2026 14:42:51 CEST | Pressemelding
Til tross for geopolitisk uro, leverer Avinor et godt første kvartal med økt passasjertrafikk og inntekter. De langsiktige utsiktene er positive, men det er nå betydelig usikkerhet knyttet til utviklingen fremover og hvor lenge den vil vare.
Avinor lyser ut nye kontrakter innen servering og kiosk: Skal løfte mat- og drikkeopplevelsen på norske lufthavner18.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Avinor lyser ut nye kontrakter ved åtte lufthavner med en estimert samlet verdi på rundt 3,5 milliarder kroner. Konkurransen består av 35 kontrakter med henholdsvis fem eller syv års varighet, og omfatter serveringsenheter, kiosker og selvbetjente løsninger.
Bunadsslusa opnar igjen på Oslo lufthamn 16. og 17. mai12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Som tradisjonen tilseier, opnar Oslo lufthamn eiga bunadssluse i tryggleikskontrollen 16. og 17. mai. Slusa er pynta med norske flagg og er open for alle reisande i bunad, kofte og andre tradisjonelle festdrakter.
Stabil april - vekst så langt i år11.5.2026 14:30:00 CEST | Pressemelding
Talet på passasjerar ved Avinor sine lufthamner heldt seg stabilt i april. Totalt reiste 4,3 millionar passasjerar, om lag på same nivå som i fjor, medan tala for årets fire første månader viser ein tydeleg vekst.
Eirik Wæraas blir direktør for trafikkutvikling i Avinor11.5.2026 12:56:09 CEST | Pressemelding
Avinor har ansatt Eirik Wæraas som ny direktør for trafikkutvikling. Ansettelsen styrker Avinors arbeid med å videreutvikle rutenettet og Norges tilgjengelighet mot verden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom